שתף קטע נבחר

אורוגוואי: מותר לגדל מריחואנה ולסחור בה

אורוגוואי הפכה למדינה הראשונה בעולם שמתירה בחוק גידול, מכירה וצריכה של מריחואנה. כל אזרח מעל גיל 18 יוכל לקנות מדי חודש 40 גרם מריחואנה

בשורות טובות ביותר למעשני סם הקנאביס ומהפכה גדולה במדינה הקטנה מדרום אמריקה: אורוגוואי הפכה הלילה (יום ד') למדינה הראשונה בעולם שמתירה לחלוטין גידול, עיבוד, סחר וצריכה של מריחואנה (קנאביס). על פי החוק החדש, הממשלה תפקח על הצריכה והרכישה של הסם בידי כל אזרח בצעד שנועד לפקח על התמכרות לסמים ועל אלימות שקשורה לסמים.

 

עוד חדשות בעולם :

העליון בהודו: הומוסקסואליות - עבירה פלילית

מבצע "קינדרטרנספורט": הניצולים משחזרים

'אני וקמרון באשכבת מנדלה': אובמה ב"סלפי"

סטודנט הומו מניו יורק: יהודים תקפו אותי

 

עם אישור החוק, הנשיא חוסה מוחיקה צפוי לחתום עליו. הנשיא בן ה-78, שניהל קמפיין בעד לגליזציה גורפת של מריחואנה, אמר שהוא רוצה ששוק המריחואנה יתחיל לפעול בשנה הבאה.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

שני שליש מהציבור דווקא התנגדו ללגליזציה מלאה. תומכי החוק במונטווידאו (צילום: AP) (צילום: AP)
שני שליש מהציבור דווקא התנגדו ללגליזציה מלאה. תומכי החוק במונטווידאו(צילום: AP)

"היום זהו יום היסטורי. מדינות רבות באמריקה הלטינית וממשלות רבות ייקחו דוגמה מהחוק הזה", אמרה הסנאטורית קונסטנצה מוריירה, חברת הקואליצה השלטת "החזית הרחבה", והוסיפה שהחוק אושר ברוב של 16 תומכים מול 13 מתנגדים. ההצבעה בסנאט נערכה לאחר שהחוק אושר בסוף חודש יולי בבית התחתון של הקונגרס במונטווידאו.

 

תעשיית מריחואנה בניהול ממשלתי

החקיקה פורצת הדרך באורוגוואי שנועדה ליצור תעשיית מריחואנה בניהול ממשלתי זכתה להתנגדות מצד שני שליש מאזרחי המדינה. כך על פי סקרי דעת קהל אחרונים שבוצעו באורוגוואי. אלא שהנשיא מוחיקה, לוחם גרילה שמאלנית לשעבר שישב שנים רבות בכלא בעוד צעירים בגילו עישנו מריחואנה, החליט להוביל את הלגליזציה של הסם בכל מקרה. הוא טען שהמלחמה הגלובלית בסמים היא כישלון ושבירוקרטים יכולים לעשות עבודה טובה יותר מהמשטרה, החיילים והסוהרים בבלימת התמכרויות ובהבסת ארגוני הפשע.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

לסוכנות לבקרת סמים באורוגוואי יש 120 ימים, עד אמצע חודש אפריל, כדי לנסח תקנות שיאפשרו למדינה לשלוט על שוק המריחואנה כולו - משלב הגידול ועד לשלב העישון של הסם. על פי החוק החדש, כל מי שרוצה לגדל מריחואנה או לסחור בה צריך להירשם אצל הרשויות ולקבל מהמדינה רישיון. כמו כן, כל אזרח מעל גיל 18 יוכל לקנות מדי חודש 40 גרם מריחואנה מבתי מרקחת שנמצאים בפיקוח ממשלתי ולגדל עד שישה שיחי מריחואנה בביתו.

 

במקביל לקמפיין שניהלה הממשלה בעד החוק היא פרסמה אזהרה לפיה עישון חשיש מסוכן לבריאות. "לא מדובר בליברליזציה של מריחואנה. ניתן לצרוך אותה בהתאם לפרמטרים מסוימים שנקבעו בחוק. אני חושב שזה יצמצם את הצריכה", אמר הסנאטור לואיס גאלו, רופא לשעבר שתמך בחוק, לסוכנות הידיעות AP. מנגד, מתנגדי החוק הזהירו מהשפעות הסם על הבריאות.

 

שר הבריאות לשעבר אלפרדו סולרי, סנאטור מ"מפלגת קולורדו", הביע חשש שהחוק החדש יקל על ילדים ומבוגרים לשים את ידיהם על חשיש. "ההשפעות על המדיניות הזו על בריאות הציבור יהיו איומות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מעשנים את המריחואנה האחרונה הלא חוקית. צעירים במונטווידאו
צילום: AP
מומלצים