שתף קטע נבחר

האוצר: זינוק ברכישת דירות ע"י משפרי דיור

מהסקירה החודשית של האוצר עולה כי בחודש אוקטובר נרכשו 9,500 דירות - עלייה של 71% לעומת ספטמבר. עם זאת, יש לקחת בחשבון שבספטמבר חלו חגי תשרי. מרבית הרוכשים היו משפרי דיור (גידול של 80%) והשאר משקיעים ורוכשי דירה ראשונה. משקל המשקיעים ברכישת דירות יד שנייה באזור תל-אביב ירד בחודש החולף לרמת השפל בתקופת המחאה החברתית

משפרי הדיור רוכשים יותר. בחודש אוקטובר האחרון רכישות דירות על ידי משפרי דיור רשמו את שיעור הגידול הגבוה ביותר - 80% בהשוואה לחודש ספטמבר, בעוד שרכישות המשקיעים ורוכשי דירה ראשונה רשמו שיעורי גידול זהים (66%). כך עולה מהסקירה החודשית של משרד האוצר "אורות אדומים", שפורסמה היום (ה'). משפרי דיור מוגדרים כמי שיש בבעלותם דירה, ובכוונתם למכור אותה כדי לקנות דירה גדולה יותר.

 

כותרות נוספות על קניית דירה בערוץ הנדל"ן :

 

על פי הנתונים, אזור ירושלים בולט עם גידול חריג של 130% ברכישות דירות על ידי זוגות צעירים - כפליים משיעור הגידול ברכישות משפרי הדיור באזור. עיקר הגידול מתרכז בפלח השוק של הדירות החדשות, כאשר סביר להניח כי תרמה לכך העובדה שאוקטובר היה החודש האחרון למיצוי "מענק ירושלים" לרוכשי דירה חדשה בעיר.

 

עוד עולה מסקירת האוצר כי באוקטובר נרכשו 9,500 דירות - עלייה של 71% בהשוואה לרמה הנמוכה שנרשמה בחודש ספטמבר. ואולם, מדובר בזינוק חד על רקע חגי תשרי שחלו באותו החודש. בהשוואה לאוקטובר אשתקד נרשם גידול של 18%, שהושפע אף הוא מחגי תשרי שחלו אשתקד באוקטובר. בסיכום דו-חודשי, סך מספר הדירות שנרכשו בספטמבר-אוקטובר השנה עמד על קרוב ל-12 אלף דירות, בדומה לרמת העסקאות בחודשיים המקבילים אשתקד.

 

 (תרשים באדיבות משרד האוצר) (תרשים באדיבות משרד האוצר)
(תרשים באדיבות משרד האוצר)

 

המשקיעים בורחים מדירות יד שנייה בת"א

משקל המשקיעים בסך עסקאות המקרקעין באוקטובר עמד על כ-23%, בדומה לרמתו בחודש הקודם. אלא שאזור תל-אביב רשם ירידה חדה במשקל המשקיעים בסך העסקאות בחודש זה - המתמקדת בפלח השוק של דירות יד שנייה.

 

זאת לעומת החודשיים הקודמים, שבהם נרשם גידול משמעותי במשקל המשקיעים בתל-אביב, בעיקר בספטמבר - אז הגיע משקל המשקיעים בעיר ללא הפסקה לרמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2011.

 

לפיכך, בעוד שברמה הארצית, מספר העסקאות בדירות יד שנייה בספטמבר-אוקטובר היה גבוה ב-40% מרמת השפל בעסקאות שנרשמה בתקופה המקבילה ב-2011, על רקע המחאה החברתית; באזור תל-אביב חזרה רמת העסקאות בדירות יד שנייה בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2013 לרמתה באותה התקופה ב-2011.

 

 (תרשים באדיבות משרד האוצר) (תרשים באדיבות משרד האוצר)
(תרשים באדיבות משרד האוצר)

 

ניתוח הממצאים מסקירת האוצר מלמד כי מלבד הירידה החדה ברכישות המשקיעים בהשוואה בין 2013 ל-2011, נרשמה ירידה גם ברכישות דירות על ידי משפרי הדיור באזור תל-אביב. ירידות אלו קוזזו על ידי גידול חד ברכישת דירות יד שנייה על ידי זוגות צעירים.

 

בפלח השוק של הדירות החדשות, מספר הרכישות באזור תל-אביב בחודשים ספטמבר-אוקטובר השנה דווקא היה גבוה פי 2.6 בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2011 (לעומת פער של פי 1.3 ברמה הארצית). מי שהובילו גידול זה היו המשקיעים ומשפרי הדיור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
מומלצים