שתף קטע נבחר

הרשת לובשת שחור: מחאת החרדים בפייסבוק

הלוגו המסמל "שוויון לכל" מגיע גם לפרופיל של החרדים: מחאה חברתית נגד אפליית חרדים בתעסוקה והסתה נגד המגזר שוטפת את הפייסבוק, והמוני גולשים החליפו את תמונת הפרופיל שלהם, בהשראת מחאה דומה של הקהילה הגאה. בין המצטרפים למחאה: אתרי אינטרנט חרדיים ואנשי תקשורת

לא ברור כמה חרדים פעילים בפייסבוק, אבל טרנד חרדי אחד כבר הגיע לשם: בשעות האחרונות החליפו גולשים רבים את תמונת הפרופיל שלהם ברשת החברתית ללוגו המסמל "שוויון לכולם", חרדים וחילונים – מחאה נגד שרת המשפטים ציפי לבני, המתנגדת לאפליה מתקנת של חרדים בקבלה לעבודה בשירות הציבורי, הצעת חוק שיזם ח"כ מאיר פרוש.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

ב"פרוייקט דוסים" להסברה חרדית זעמו על דבריה של לבני לחברי הסיעות החרדיות בכנסת - "אינכם רוצים לעבוד ולכן לא מגיע לכם שיעזרו לכם", ויזמו ההפגנה וירטואלית נגדה – בהשראת מחאה דומה של הקהילה הגאה.

 

צבעי הלוגו - צהוב ולבן על גבי שחור - מסמלים בעיניי חברי "דוסים" את השחור מול הלבן, חרדים מול חילונים, וצורתו הגרפית מזכירה את הסמל שווה. המסר: שוויון הזדמנויות בתעסוקה לחרדים ולחילונים.

 

גם אנשי תקשורת בפנים

הבוקר עדכנה הקבוצה כי מאות אנשים (ולא חרדים בלבד) כבר אימצו את הלוגו שעיצבו והפכו אותו לתמונת פרופיל, ועוד עשרות-אלפים נחשפו למחאה - שממשיכה לצבור תאוצה.

 

ככה זה נראה ()
ככה זה נראה

 

אחד מהם, טל גלעד, הסביר בפוסט שפרסם: "הגיע רגע מבחן קטן, בו כל חרדופוב שמכבד את עצמו צריך להחליט אם ימשיך בנסיונות לדבוק בהסברי שנאה לוגיים, או ייאלץ להודות שהוא סתם שונא אותם להנאתו, כי הם – אוף, הם מעצבנים נורא עם כל היהדות שלהם והשחור וזה, ולמה מה הם חושבים להם".

 

גלעד תקף את השרה לבני, ייחס לה "טיעון פרימיטיבי" אשר "איש לא יעז להשמיע היום כלפי כל מגזר אחר", והדגים: "תארו לכם שמישהו מתנגד לחוק נגד אפליית מיעוטים, כי 'בין כה הערבים כל הזמן מרמים את הביטוח הלאומי', או מתנגד לחוק בנושא הטרדות מיניות כי 'הנשים אוהבות את זה'. יום למחרת הוא יצטרך להחליף זהות ולברוח לאי בלתי מסומן באוקיינוס".

 

תשובה לשרה בקמפיין נגטיבי

מאיר לבנון, עורך באתר "דוסים", סיפר: "הרעיון נולד בעקבות קמפיין דומה של הקהילה הלהט"בית, הקורא להזדהות עימם באמצעות החלפת תמונת הפרופיל לסימן זהה - פסים לבנים על רקע כחול. ומאחר שרק אתמול שרת המשפטים הצהירה כי לחרדים לא מגיע שוויון זכויות ממניעים גזעניים, לטעמנו, יצאנו בקמפיין נגטיבי הקורא להענקת שוויון הזדמנויות שווה גם לצעירים החרדים".

 

 

לדבריו, "הרעיון תפס תאוצה במהירות, ובתוך שעות ספורות מאות צעירים - חרדים, דתיים וחילונים - החליפו את תמונות הפרופיל שלהם לסמל המחאה של 'דוסים'. דף המעריצים של האתר החרדי 'כיכר השבת' שהספיק לצבור למעלה מ-20 אלף אוהדים, היה העמוד הרשמי הראשון שהזדהה עם המחאה והחליף את תמונת הפרופיל לסמל המחאה".

 

חבר "דוסים" יאיר טיילור הוסיף: "מדובר במחאה ציבורית חריפה נגד השרה והתנהלותה הבלתי אחראית, אשר מלבד העובדה שהיא חוסמת אזרחים מלהיכנס לשוק העבודה, היא עוד מעזה להטיף להם מוסר. נדמה שמדובר בשרה פופוליסטית שתמיד תשחה עם הזרם על מנת לצבור לעצמה פופולריות, והיא מעולם לא למדה אחריות מיניסטריאלית מהי".

 

"התנגדות השרה לחוקים אלה מלמדת על כך שהיא עוינת חרדים, איננה מונעת משיקולים ענייניים, ואין לה מושג קלוש על מה שקורה בפועל בשוק העבודה, אשר אלפי ידיים חרדיות משוועות בו לעבודה - ואין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוזמה ויראלית
זה התחיל במחאה הלהט"בית
מומלצים