שתף קטע נבחר

סמל אנטישמי חדש מתפשט באירופה

סמל ניאו-נאצי חדש הופך לתופעה באירופה, ובגלל חוסר מודעות "חודר" גם למקומות קדושים בארץ ובעולם - כך מתריעה המחלקה למאבק באנטישמיות של ההסתדרות הציונית העולמית. בהסתדרות קראו למשרד הביטחון להזהיר את חיילי צה"ל, כדי למנוע "צילומים מביכים": "הצדעה במועל יד אינה חוקית, ולכן פעילים ניאו-נאצים מבצעים אותה בזווית אחרת"

יד ימין ואצבעותיה מתוחות לצד הגוף כלפי מטה, ויד שמאל מבצעת תנועת "הצדעה" על הזרוע הנגדית. נשמע כמו תרגיל אירובי למתחילים? חוקרי אנטישמיות מזהירים: מדובר בסמל ניאו-נאצי מובהק, מעין "מועל יד" מודרני, שהולך ומתפשט בקרב שונאי יהודים - בעיקר ברחבי אירופה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

בחודשים האחרונים מנצלים האנטישמים את חוסר המודעות הציבורית לאותה "הצדעה", וכך הצליחו פעמים רבות להצטלם כשהם מבצעים אותה במצבים סמליים ורגישים במיוחד, למשל במחנה ההשמדה טרבלינקה, ברחבת הכותל המערבי ולצד חיילי צה"ל – באין מפריע, וכן לצד יהודים במקומות שונים בעולם, כשהמצולמים כלל אינם מודעים ל"תרגיל". לאחר מכן מועלות התמונות לרשת. 

 

התופעה נחשפה בכנס שקיימה המחלקה למאבק באנטישמיות של ההסתדרות הציונות העולמית בראשית השבוע בניו-יורק, בהשתתפות גורמים רשמיים בכירים מתחום חקר האנטישמיות והמאבק בה מישראל ומארה"ב.

 

"זה מגיע לישראל, ואת זה יש לעצור"

על מנת לחשוף את הציבור לאותה תנועה, שרבים נתקלו בה ולא ידעו את משמעותה, הוצגו בכינוס תמונות וסרטונים של ניאו-נאצים שתיעדו עצמם כשהם מבצעים אותה במקומות שונים בעולם. במסגרת טיפול נקודתי יותר, התבקש משרד הביטחון להזהיר את חיילי צה"ל מפני אותה תופעה, על מנת למנוע צילומים מביכים נוספים בהשתתפותם.

 

"חצי המועל" באושוויץ: מחפשים להצטלם באתרים יהודיים ()
"חצי המועל" באושוויץ: מחפשים להצטלם באתרים יהודיים

 

את ההצדעה החדשה, המבוססת על סמל נאצי הפוך, יצר אדם בשם דיאדונה, קומיקאי צרפתי המוכר בעולם כדמות אנטישמית מובהקת שאף הורשע בעבר כמה פעמים על ידי בתי משפט בצרפת על מעשיו וביטוייו. המחווה הגופנית התפשטה מאוד במדינה, אך הממשלה עדיין אינה הגדירה אותה כלא חוקית.

 

מתחת לשלט "יהודי" ()
מתחת לשלט "יהודי"

 

בין גורמים שונים התנהל ויכוח האם בכל מהקרים מדובר במחווה אנטישמית, ויש שטוענים כי חלק מן המצולמים בתנועת "חצי המועל" (Quenelles כפי שהיא מכונה), עושים זאת ממניעים אנטי-ממסדיים שאינם בהכרח אנטישמיים. עם זאת, בקרב אנטישמים, כפי שמצביעים בהסתדרות הציונית, מדובר במחווה אנטישמית רווחת, וכלי תקשורת אף נוהגים להתנצל על חשיפתה בטעות.

 

ניאו-נאצים ב"חצי המועל"

ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית ומארגן הכינוס, יעקב חגואל, סיפר ל-ynet כי ל"מייל האדום" שהיא מפעילה הגיעו לפני כמה חודשים תמונות ראשונות של אותה הצדעה, אך "לא הבנו מה רוצים מאיתנו". מאוחר יותר הבינו את משמעותה ואז גם נחשפו למקרים בהם היא ניאו-נאצים ביצעו אותה באתרים קדושים ליהדות בארץ ובעולם.

 

גורמים הנאבקים בתופעה טוענים כי זה המקור ()
גורמים הנאבקים בתופעה טוענים כי זה המקור

 

"זה תופס תאוצה יותר ויותר, מתפשט מאוד באינטרנט וברשתות החברתיות והופך לסמל נאצי מובהק, ולא נראה כמו תופעה חולפת", אומר חגואל. "ההתפשטות מגיעה בימים אלה גם לישראל, ואת זה יש להכיר ולעצור".

 

איתן בכר, מנהל מרכז התקשורת עם התפוצות והמאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, אומר ל-ynet כי מדובר בתופעה "מטרידה מאוד", כהגדרתו, שתופסת תאוצה בשבועות האחרונים. לדבריו, "באיחוד האירופי אוסרים הצדעה במועל יד, ואנשים אפילו נאסרים על כך, ולכן הפעילים הניאו-נאצים מבצעים את אותה התנועה בזווית אחרת".

 

דף פופולארי בפייסבוק, ואתר אינטרנט להצדעה האנטישמית

דף פייסבוק מיוחד מתעדכן בתדירות גבוהה מאוד – בעיקר בתמונות מרחבי העולם המתעדות את ההצדעה במקומות בעלי משמעות דתית ולאומית ליהודים. הוא צבר קרוב לעשרת-אלפים עוקבים קבועים, וכמעט מאה אחוז מהם(!) פעילים – ב"לייקים", תגובות ושיתופים. בנוסף מופעל אתר אינטרנט ייעודי למטרה זו.

 

משרד הביטחון התבקש להזהיר את חיילי צה"ל מפני אותה תופעה, על מנת למנוע צילומים מביכים נוספים בהשתתפותם ()
משרד הביטחון התבקש להזהיר את חיילי צה"ל מפני אותה תופעה, על מנת למנוע צילומים מביכים נוספים בהשתתפותם

 

במרכז שבראשות בכר עוסקים מתנדבים מכל העולם בניתור אירועי אנטישמיות בכלי תקשורת, באינטרנט וברשתות החברתיות, וכמומחה לעניין הוא קובע חד-משמעית כי התופעה החדשה היא משמעותית וקשורה לשנאת יהודים. "יש בה קצת צדדים אנטי-ממסדיים כלליים, ומי שהמציא אותה הוא קומיקאי, אבל אי אפשר לברוח מהמסר המרכזי שלה כסמל נאצי חדש, לשמו – ולא הומוריסטי".

 

ה"מצדיעים" מנצלים את תמימותם של אנשים רבים ומבקשים מהם לבצע את אותה תנועה ()
ה"מצדיעים" מנצלים את תמימותם של אנשים רבים ומבקשים מהם לבצע את אותה תנועה

 

ה"מצדיעים" מנצלים את תמימותם של אנשים רבים ומבקשים מהם לבצע את אותה תנועה, ואז מצלמים אותם – כולל חיילי צה"ל וניצולי שואה. גם האתרים שבהם הם בחרו לעשות לא מותירים מקום לספק: בבית אנה פרנק, בבתי כנסת ובתי עלמין יהודיים, ברחבת הכותל המערבי, על רקע דגלי גרמניה וישראל, ברחובות בעלי שמות "יהודיים" ובמקומות נוספים. כן פרסמו תמונות מעובדות שבהן דמויות מפורסמות מצדיעות כך, כסופרמן וסנטה-קלאוס.

 

"עלייה מדאיגה בתופעות אנטישמיות"

הכינוס העולמי המרכזי למאבק באנטישמיות ובדה-לגיטימציה של ישראל מתקיים אחת לשנתיים, בכל פעם במדינה אחרת, והשנה בארה"ב - עקב העלייה במספר האירועים על רקע אנטישמי שנרשמו בניו-יורק, לואיזיאנה, לונג-איילנד, מיאמי-ביץ' ומישיגן, הכוללים תקיפות אלימות, השחתת רכוש, הטרדות ואיומים כלפי יהודים.

 

הכינוס נערך ביוזמת המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, בשיתוף התנועה הציונית האמריקאית והקונסוליה הישראלית הכללית בניו-יורק, והשתתפו בו סגן שר הביטחון ח"כ דני דנון, השליח המיוחד של ארה"ב לפיקוח ולמאבק באנטישמיות איירה פרומן, מחבר רב המכר"The Devil that Never Dies" פרופ' דניאל גולדהגן מאוניברסיטת הרווארד ואחרים.

 


בין הנושאים שנידונו בכנס: "אנטישמיות באידיאולוגיה ציונית", ביטויים אנטישמיים בתרבות ובאומנות, תפקידה של ארה"ב במאבק באנטישמיות הגלובלית והמאבק בה באינטרנט וברשתות החברתיות. כן הוצגו פשעי שנאה מהחודשים האחרונים – תקיפת תלמידי בית ספר יהודים במחוז פיין-בוש בניו-יורק, אמירות אנטישמיות מצד זמר ראפ אמריקני בראיון לתחנת רדיו במדינה ועוד.

 

"אם נוריד את הראש – נחטוף על הראש"

יעקב חגואל אמר בכינוס כי "האנטישמיות היא רעה חולה. עלינו להיאבק בה בכל דרך אפשרית. די לצביעות של מדינות בעולם. זהו הזמן לחבור, יהודים ולא יהודים, ממשלות וארגונים, ולשים קץ לאנטישמיות הגואה".  

 

 

"ההתרחשויות האנטישמיות האחרונות מצביעות על מגמה מדאיגה של שנאת יהודים ברחבי העולם ובארה"ב בפרט, הנחשבת בעיני רבים כמקום הבטוח ביותר ליהודים. לצערי, אנו עדים לעשרות אירועים אנטישמיים בממוצע בשבוע אחד ברחבי ארה"ב".

 

"הסיסמה היא פשוטה: אם נוריד את הראש – נחטוף על הראש. אני קורא לראשי הקהילות היהודיות בארה"ב, על כל זרמיהם, לראשי ארגוני הסטודנטים היהודיים בארה"ב ובעולם לחבור אלינו למאבק החשוב הזה. אין לנו עם אחר, אין לנו עבר אחר, והעתיד שלנו – משותף הוא. יש לשים קץ לאנטישמיות".

 

סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, שהשתתף באירוע, אמר: "האנטישמים של העת החדשה תוקפים את ישראל ללא הפסקה. הם לא נחרדים מהזוועות בסוריה ולא זועקים, אך כאשר מדינת ישראל מגינה על אזרחיה ממחבלים חסרי רחמים מטילים המשוגרים על בתי ספר הם זועקים שזה 'טבח'. אדישות, צביעות וגזענות הן התכונות המאפיינות אותם. חובה על כל חברה מודרנית להוקיע אותם מתוכה".

 

סייעו בהכנת הכתבה: ערוץ "אורות "

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בפתח הקונסוליה הישראלית
מתעדים עצמם ומעלים לרשת
עם יהודים שאינם מודעים ל"תרגיל"
צילום: שחר עזרן
יעקב חגואל, דני דנון ונשיא הארגון הציוני באמריקה מורטון קליין
צילום: שחר עזרן
מומלצים