שתף קטע נבחר

נתניהו גונז את מתווה פראוור

השר לשעבר בני בגין הודיע על הפסקת קידומו של החוק להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. בגין האשים גורמים פוליטיים בטרפוד היוזמה: "ספסרי מצוקה מנצלים את האוכלוסייה". הממשלה תגבש מתווה חדש. בבית היהודי מרוצים: "לסוגיה דרוש פתרון שונה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו גונז את "מתווה פראוור " במתכונתו הנוכחית: במסיבת עיתונאים שקיים אחר הצהריים (ה') הודיע השר לשעבר בני בגין שראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את הצעתו לעצור את קידום חוק פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. הוא נימק זאת בתגובה של המערכת הפוליטית לתוכנית, שלדבריו חיממה את האווירה לצורכי רווח פוליטי. הממשלה תפעל כעת להסדרת מתווה חדש.  

 

המחאה נגד פראוור - כתבות נוספות ב-ynet:

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בנימין נתניהו מודה לשר לשעבר בני בגין על מאמציו הרבים להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. הוא ביצע את המשימה הלאומית באמונה ודבקות ראויים להערכה. נמשיך לפעול כדי למצוא פתרון לסוגייה החשובה הזאת למען כלל תושבי הנגב". במקביל הודיע יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין שהוא פועל לגבש מתווה חדש, "שעיקריו שמירה על אדמות הלאום ופינוי הפולשים. תוך יישוב הבדואים ביישובים גדולים בעלי תשתית שתבטיח רמת חיים הולמת, כפי שמגיע לכל אזרח". ח"כ לוין אמר שמתווה פראוור במתכונתו הנוכחית היה שגוי מיסודו וטוב שנבלם.  

הפגנת הבדואים בצומת חורה בחודש שעבר (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
הפגנת הבדואים בצומת חורה בחודש שעבר(צילום: גטי אימג'בנק)

במסיבת העיתונאים ציין בגין שהחברה הבדואית היא "הקבוצה המקופחת ביותר בישראל" ושיש לפתור את בעיית ההתיישבות שלה "בתוך זמן קצר, שנים אחדות". עם זאת הוא הוסיף שחרף ההחלטה להשהות את הטיפול בחוק, תימשך תוכנית הפיתוח של היישובים בנגב באמצעות מטה היישום של ההצעה והרשות להסדרת התיישבות הבדואים.

 

מתווה פראוור הוא מהלך ממשלתי שנועד להביא להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. התוכנית גובשה בתום תהליך ארוך ונועדה להסדיר את המחלוקת הקיימת בין המדינה לבין הבדואים על בעלות הקרקעות. בעקבות כוונת הממשלה להעביר את החוק התקיימו במהלך השבועות האחרונים סדרת הפגנות ומחאה מאורגנת הן של אזרחים בדואים והן של פעילים חברתיים.

 

אחרי אותן הפגנות אמר נתניהו: "אין ולא תהיה סובלנות כלפי מפרי החוק. נמשיך לקדם את חוק פראוור. הניסיונות של מיעוט קולני ואלים למנוע עתיד טוב יותר מאוכלוסייה גדולה ורחבה הם חמורים".

 

במסיבת העיתונאים היום האשים בגין גורמים פוליטיים בניסיון להשתלט על הצעת החוק שהוא עצמו קידם בכנסת הקודמת. "מאז החל הדיון בוועדת הפנים של הכנסת, חברו יחדיו ימין ושמאל, ערבים ויהודים, תוך ניצול מצוקתם של בדואים רבים, והם מנסים לחמם את האווירה כדי להפיק ממנה רווח פוליטי", אמר. "ספסרי המצוקה יכולים להשיג הישגים מסוימים ולהבטיח אפילו את מקומם בכנסת הבאה וכך לא יוכלו לנצח את המציאות בנגב".

 

בגין מתח ביקורת גם על יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, שלטענתו מנסה בכל כוחו לשנות את המתווה. "לפני מספר ימים הודיע יו"ר הקואליציה שאין רוב לתמיכה בחוק במתווה הקיים. נמסר גם כי יש לבצע שינויים מרחיקי לכת מטעם הממשלה. אין לאפשר השתלטות עוינת על הצעת החוק - אין לאפשר את חטיפתה ועיוותה".

 

בגין הוסיף שאם התוכנית לא תהפוך לחוק, יתעצמו בעיות הנגב משנה לשנה: "עלול להתפתח קושי חמור שהחל בחודש האחרון. התוכנית מאזנת בין שני מרכיבים חשובים: מצד אחד תמורה הוגנת לבעלי הקרקעות בכסף ומצד שני סעיפי אכיפה תקיפים כלפי מי שינסו לשבש את ההסדרה".

 

בבית היהודי הביעו שביעות רצון מהפלת החוק. ח"כ זבולון כלפה: "החוק שהוצג אין בו כדי לתת פתרון ומענה לסוגייה באופן מקיף ויסודי. ניתן לפתור את עניין הסדרת ההתיישבות של האוכלוסייה הבדואית באופן שונה. המתווה של בגין נגע רק לחמישה אחוזים מהתושבים. הוא עסק בתמורות, כלומר בזכאות על הקרקע, אבל כמעט ולא עסק בהסדרת היישובים".

 

מתווה פראוור הפך בכנסת הנוכחית לאחת הסוגיות הנפיצות והמעוררות מחלוקת קשה. סיעות האופוזיציה ובראשן הסיעות הערביות החלו לנהל מאבק עיקש בתוכנית והבטיחו כי לא ייתנו לה לצאת אל הפועל בשל העובדה שהיא למעשה מגרשת את הבדואים מבתיהם. לפני כמה חודשים הוא עבר בקריאה ראשונה ועורר סערה גדולה במליאה.

 

במסגרת הדיון אז קרעו הח"כים הערביים את ההצעה וח"כ אחמד טיבי גם שפך עליה מים. אבל ההתקוממות לא עצרה בקרב חברי האופוזיציה וגם בימין נשמעה נגדה ביקורת נוקבת בין היתר בשל הטענה שהיא מעניקה

 "הטבות מפליגות" לציבור הבדואים שכלל לא מעוניינים להתפנות ומערימים קשיים על קידום החוק.

 

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר במהלך ההפגנות כי יש לשקול את התוכנית כולה מחדש וגם בסיעת הבית היהודי דרשו שינויים. השבוע אף פורסם מכתב מפתיע שכתב בגין ובו הבהיר כי הוא מעולם לא אמר שהבדואים מסכימים לתוכנית ואף הוסיף כי מעולם לא הציג אותה בפניהם.

 

יו"ר הקואליציה יריב לוין אמר לאחר מכתבו של בגין כי הקואליציה הקדימה את החוק רק משום שבגין הבהיר כי יש הסכמה למתווה הזה.

 

מתווה פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב נועד לפנות מאות דונמים שנמצאים במחלוקת בין המדינה ובין הבדואים. פינוי השטח נדרש לאחר שהמדינה הגדירה את פיתוח הנגב כמשימה לאומית לעשור הקרוב דבר שמחייב את פינוי השטחים. הבדואים מצדם טוענים כי נויידו לשם חלקם בכפייה לפני שנים רבות ותובעים בעלות על הקרקע. עד כה בית המשפט לא הכיר באף תביעת בעלות כזאת.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי בלומנטל
השר לשעבר בני בגין, היום
צילום: איתי בלומנטל
צילום: רויטרס
הפגנת הבדואים נגד מתווה פראוור
צילום: רויטרס
מומלצים