שתף קטע נבחר

צילום: שמוליק אמסלם, איליה קריינס, אוהד צויגנברג

רכבת אל החופש: "אי אפשר יותר בלי חימום"

מלי מלוד נסעה לירושלים ביום חמישי כדי ליהנות עם נכדיה בשלג: "זו הייתה שטות גמורה". לסמדר מירושלים נמאס להיות בלי חשמל: "הקור הזה בלתי נסבל וכל המשפחה סובלת". אגד: האוטובוסים לא יחודשו במוצאי שבת

בשעה 11:00 בבוקר (שבת) נפתח צוהר עבור כמעט 800 נוסעים ליציאה מירושלים. הם נסעו ברכבת מתחנת מלחה. רובם ירדו בתחנות לאורך הדרך ורק כמה עשרות הגיעו לתחנת חיפה. גם אמש יצאה רכבת מירושלים ואחר הצהריים יוצאת רכבת נוספת. מאגד נמסר ששירותי האוטובוסים לירושלים וממנה לא יחודשו עם צאת השבת, וכך גם שירותי אגד לצפת וממנה.

 

רכבות ללא תשלום ייצאו היום מתחנת מלחה בירושלים בשעות: 17:00, 18:30, 19:50 וב-22:00. הרכבות בקו יעצרו בתחנות בית שמש, לוד, תל אביב מרכז, נתניה בנימינה וחיפה. 

 

בתחנת תל אביב, לאחר הנסיעה מירושלים  ()
בתחנת תל אביב, לאחר הנסיעה מירושלים
  

ניר ברזילי מקריית ים נסע לירושלים לבקר את סבתו. "היה חשש להיתקע, וזה באמת קרה, אבל אני לא מצטער. זו הייתה חוויה כי מאז גיל שש לא ראיתי שלג. הבית של סבתא חם ומוסק, אז בסך הכול מסתדרים. הבעיה הייתה היום, להגיע מרמת אשכול לתחנת הרכבת במלחה. הליכה של שלוש שעות בשלג. היה קר", סיכם.

דריה וקוסטה נחלצו מירושלים (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
דריה וקוסטה נחלצו מירושלים(צילום: אחיה ראב"ד)

הדרך אל האור  ()
הדרך אל האור


 

גם דריה וקוסטה, סטודנטים ירושלמים, נאלצו ללכת ברגל במשך קרוב לשעה לתחנת הרכבת כדי לנסוע להוריו של קוסטה בנהריה. בחלק האחרון תפסו טרמפ. "החלטנו שהגיע הזמן להתחמם ולאכול", צחקה דריה. "היינו בלי חשמל מיום חמישי בערב עד יום שישי בערב, וגם אחר כך היו הפסקות חשמל", סיפרה. "הלכנו לישון מוקדם, וכשקמנו שמענו שיש רכבת אז החלטנו לנסוע למקום חם קצת יותר". קוסטה: "תכל'ס עכשיו אנחנו מחייכים והכול זו חוויה. לא כל כך נורא".

 

מי שהחליפה שלג בשלג היא מזי ידיד מקיבוץ גשור שבדרום רמת הגולן. "רציתי להגיע לירושלים לחוות נופים אחרים, שלג בירושלים זה לא שלג בחרמון. ישנתי באכסניה אבל לא חשבתי שאתקע והעיר תהיה חסומה בצורה כל כך הרמטית".

 

הקו ממלחה למרכז הארץ וצפונה יתוגבר על מנת להקל על המבקשים לעזוב את הבירה המושלגת. אילאי מגדרות הגיע לירושלים ביום חמישי לחופשה שנקבעה מראש לפני חודשיים ובצהריים הצליח להיחלץ ברכבת לתל אביב: "המצור על ירושלים נגמר. בתוך הרכבת רגוע וצריך להגיד מילה טובה על הרכבת שהוציאה את הנסיעה הזאת בחינם, וגם קיבלו את פנינו בתחנה בצורה טובה. הרכבת מלאה ויש אנשים שעומדים במעברים, אבל היא לא מפוצצת כמו בימי ראשון. את האוטו השארנו בירושלים, כי רצינו להגיע כבר לילדים. נחזור לפה לקחת אותו כשמזג האוויר יירגע". 

 

מלי מלוד הגיעה לירושלים ביום חמישי כדי ליהנות עם נכדיה בשלג. "בדיעבד הנסיעה הזאת הייתה שטות גמורה", היא מודה. "נסענו ביום חמישי על כביש 433 שהיה פתוח, עד שהגענו לחסימה במחלף בגין דרום ומאז אנחנו שוהים בבנייני האומה. זו הייתה חוויה מחשלת, אבל כבר משתוקקים להגיע הביתה".  

 

סמדר מירושלים, החליטה לנסוע לתל אביב לאחר שהפסקת חשמל בביתה נמשכת כבר יותר מיממה. "החלטתי להגיע לחברים. כל הזמן אומרים שהתקלות בטיפול אבל אני לא יכולה להיות מנותקת. קשה מאוד להיות בלי טלפון, בלי חימום ובלי טלוויזיה. רק כשיחזור החשמל אחזור לירושלים כי הקור הזה בלתי נסבל וכל המשפחה סובלת מזה". 

 

חנה הגיעה לתל אביב עם נכדיה ועם בטן מלאה על עיריית ירושלים, שלטענתה לא נערכה כראוי. "ניסיתי להתעדכן דרך האתר של העירייה אבל אי אפשר היה להבין מתי אפשר יהיה לנסוע, מתי יהיה חשמל ומתי יפתחו כבישים. בסוף כל מה שאני יודעת זה רק מהתקשורת". 

 

משה ספארק וצפריר טל, היו צריכים לחזור כבר ביום חמישי למרכז לאחר ששפטו בתחרות "טרבינו" ליין בה השתתפו שופטים מרחבי העולם. "היינו עם 24 שופטים מחו"ל שפספסו את הטיסות שלהם בגלל שהכל היה חסום", סיפר ספארק. "איך קורה שהכבישים סגורים כל כך הרבה זמן? אני מרגיש שזה סקנדל. מכל העולם מתקשרים אליי ושואלים איך יש לנו הייטק מפואר ואת הצבא הכי טוב בעולם, אבל להגיע לנתב"ג אי אפשר?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים