שתף קטע נבחר

טרנד המנדלות: כיצד הוא מסייע לילדים להתרכז?

לאחרונה תפס טרנד יצירת המנדלות תאוצה - ורבים יוצרים אותן להירגע. אך מתברר כי גם ילדים, ובעיקר ילדים המתקשים בריכוז, יכולים להפיק מהן תועלת. כיצד? כל ההסברים

מנדלה היא מילה בשפה הסנסקריט (הודית עתיקה) שמשמעותה "מעגל מקודש". מאז הימים הקדומים ועד ימינו היה השימוש במנדלה נפוץ ככלי ריפוי בתרבויות רבות: בתרבות עם ישראל אנו פוגשים אלמנטים כמו מגן דוד, חותם שלמה, העיגול בו הקיף עצמו חוני המעגל ועוד.

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

 

בתרבויות שונות אנו יכולים לראות מעגלי רפואה אינדיאניים, מנדלות טיבטיות למדיטציה, שרי יאנטרה (היאנטרה המרפאה) בהודו, קמעות מוסלמיים, פרח החיים בתרבות מצרים הפרעונית, ציורים בתרבות האבוריג'ינית באוסטרליה ועוד. אפילו הפסיכולוג קארל יונג, ממשיך דרכו של פרויד, השתמש במנדלות ככלי טיפולי, והאמין כי המנדלה מסמלת את איחוד האישיות הבסיסית של כל אדם עם ההכרה היקומית המפעמת בכל.

 

נשאלת השאלה, איך כולם הגיעו למסקנה שצורתו של המעגל המקודש מקרינה אנרגיה של ריפוי? מחקרים בתחום המוח בדקו וגילו כי האונה הימנית של מוחנו אחראית על היצירתיות והרגשות והאונה השמאלית אחראית על הצד הלוגי, הפרקטי והשכלתני. כאשר אחת פועלת השנייה לא פעילה - ולהיפך. כך, למשל, כאשר אנו חווים איזושהי חוויה רגשית שמצריכה פתרון, כמעט בלתי אפשרי יהיה לפתור אותה מבחינה לוגית, כיוון שהאונה הימנית של המוח פועלת.

 

 

כשאנו צובעים מנדלה קורה מצב נפלא ונדיר בו שתי אונות המוח פועלות בו זמנית. כל זה קורה כיוון שצביעת מנדלה מפעילה אצלנו במקביל הן את הפן היצירתי, מעצם הבחירה בצבעים והשילוב ביניהם, ומנגד מחייבת אותנו לפעול באופן טכני, מעצם התנועתיות שבה. למעשה, האיזון וההרמוניה בין שתי אונות המוח במהלך צביעת מנדלה מביאים למצב של שקט פנימי ורוגע, ממש כמו במדיטציה.

 

בנוסף, הפעילות החשמלית במוח נחלקת לחמישה תדרים: תדר דלתא ותדר טתא המאפיינים (בהתאמה) מצבי שינה עמוקה ושינה קלה או מדיטציה, תדר אלפא המאפיין מצב רגיעה, תדר בטא, שהוא המצב בו המוח שלנו פועל רוב הזמן במהלך עבודה והתנהלות יומיומית, ותדר גמא, המאפיין מצב של רמת ריכוז גבוהה וביצועים מקסימאליים. כמו במדיטציה גם בצביעת מנדלות המוח שלנו עובר לתדר איטי יותר, המאפשר לו להגיע למצבי ריכוז ורגיעה גבוהים יותר, כמו גם להגביר את יכולת הריפוי העצמית שלנו.

 

צביעת מנדלות עשויה לסייע לילדים ומבוגרים הסובלים מבעיות קשב וריכוז להתרכז ולהגיע למצב של רגיעה שלא מתאפשרת להם בחיי היום יום, לעזור בהפחתת מתחים ולחצים, לעודד בהירות מנטלית, העצמת יכולות וורבליות ואפילו בהפחתת כאב (על ידי הפרשת אנדרופינים למוח). אנשים השולטים במעבר לתדרים האיטיים באופן רצוני נחשבים בדרך כלל למצליחנים בתחומם וניכר בהם שיש להם יכולת קבלת החלטות טובה יותר.

 

חשוב לציין כי כדאי להתחיל לצבוע מנדלה מהמרכז כלפי חוץ. זו הדרך המומלצת להגיע למצב המדיטטיבי האופטימלי. מעבר לכך, ניתן לצבוע את המנדלה בכל סוגי הצבעים: עפרונות, גירים, טושים, צבעים אקריליים ועוד, כמו גם בכל גוון שתבחרו.

 

הכותבת היא אמנית, יוצרת ומומחית למנדלות 

 

בימים אלו ניתן לרכוש ברשת סופר-פארם חוברות צביעת "מנדלה" תמורת 10 שקלים ואריזת עפרונות צבעוניים גם כן ב-10 שקלים. כל ההכנסות מהמכירות יועברו כתרומה לעמותת המפעל להכשרת ילדי ישראל, הפועלת לחינוך, שיקום וטיפול ילדים בסיכון
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנדלה. מפעילה את שתי האונות במוח
מומלצים