שתף קטע נבחר

303 מ"מ ב-4 ימים. הסופה במספרים

הזרימה בנחלי הדרום שברה שיאים, מפלס הכנרת עלה ב-10 ס"מ וכפ"ס הייתה שיאנית הגשם. ואיפה נמדדה הטמפרטורה הנמוכה ביותר?

הסופה שהשאירה אחריה נזקים עצומים ואלפי בתים מנותקים מזרם החשמל, דווקא הביאה חדשות טובות למשק המים הישראלי. מרשות המים נמסר היום (א') כי מפלס הכנרת עלה ב-10 ס"מ מאז יום רביעי, אז הגיעה הסופה "אלכסה" לאזור. הבוקר הגיע רום הימה ל-211.30- מטר, ולכנרת מלאה עדיין חסרים 2.50 מטר.

 

אחרי הסערה - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בנגב המערבי ירדו יותר מ-200 מ"מ, מה שהוביל לזרימות חזקות ביותר בנחלים שקמה, לכיש ובשור. נתיבי איילון נחסמו ביום שישי לזמן קצר מחשש להצפה, אבל הזרימה בנחל הייתה חלשה יותר ביחס לשנה שעברה - 180 מטר מעוקב לשנייה לעומת 400 מ"ק לשנייה בינואר 2013. בנחלים המתנקזים לכנרת החלו הזרימות להתחזק רק ביום שישי, אולם לא נרשמו זרימות חריגות.

 (צילום: אילן ארד, Lowshot.com) (צילום: אילן ארד, Lowshot.com)
(צילום: אילן ארד, Lowshot.com)

שיאנית הגשם בסופה היא כפר סבא, שם ירדו לא פחות מ-303 מ"מ בארבעה ימים. בקריית גת ירדה כמות חריגה של 223 מ"מ, ובירושלים - שם סופת השלגים ההיסטורית הובילה לכך שכמטר שלג נערם בבירה - ירדו 243 מ"מ, רובם כמשקע לבן. האכזבה היחסית מגיעה מגינוסר שליד הכנרת, שם ירדו "רק" 78 מ"מ.

 

מינוס 7 מעלות בצפון הגולן

לכם כנראה היה קר, אפילו קר מאוד, אבל רק קיבוץ עין זיוון שבצפון רמת הגולן יכול לנכס לעצמו את תואר המקום הקפוא ביותר. בקיבוץ הצפוני נמדדה בלילה האחרון טמפרטורה של מינוס 7 מעלות. 

 

אבל לא רק חדשות טובות הביאה עמה הסופה. במהלך ארבעת ימיה נהרגו ארבעה בני אדם מפגעי מזג האוויר - בראשון לציון נפל למוות מסולם גבר שהתכוון לתקן דליפת מים בגג ביתו, בלוד נספה תינוק בשריפה בדירה ובנחל צאלים נהרגו שני תושבי רהט שנסחפו בזרם.

 

מתחילת הסופה קיבל מוקד המבצעים של מכבי האש כ-5,000 פניות בירושלים. אנשי הכיבוי התמודדו עם 37 דליפות גז, 24 חילוצים ממעליות, 10 שריפות במבנים, 3 קריסות גגות וכן 18 מקרי סיוע אחרים.

 

40 לקו בהרעלת פחמן דו חמצני

ממד"א נמסר כי מיום ה' ועד יום בוקר יום א' התקבלו כ-60 אלף פניות מאזרחים בקווי החירום, מתוכן למעלה מ-10,000 רק במרחב ירושלים. צוותי מד"א הוזעקו לטפל ב-5,600 מקרים ברחבי הארץ, מתוכם 1,400 בירושלים ולמעלה מ-100 בצפת. 400 יולדות פונו, מתוכן כ-230 באזור ירושלים. כ-600 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ העניקו טיפול רפואי במהלך סוף השבוע ברחבי הארץ.

ירושלים בזמן הסופה (צילום: אילן ארד, Lowshot.com) (צילום: אילן ארד, Lowshot.com)
ירושלים בזמן הסופה(צילום: אילן ארד, Lowshot.com)

 (צילום: אילן ארד, Lowshot.com) (צילום: אילן ארד, Lowshot.com)
(צילום: אילן ארד, Lowshot.com)

 (צילום: אילן ארד, Lowshot.com) (צילום: אילן ארד, Lowshot.com)
(צילום: אילן ארד, Lowshot.com)
 

לבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים בירושלים הגיעו במהלך אותם ימים יותר מ-40 בני אדם שלקו בהרעלת פחמן חד-חמצני. הם טופלו בחמצן וחלקם הועברו להמשך טיפול בתאי לחץ. מבית החולים נמסר כי הציבור מתבקש לנקוט אמצעי זהירות רבים בעת השימוש בתנורי חימום ולהשאיר חרך בחלון ולאפשר כניסת אוויר לחדרים השונים.

 

גם נזק כספי לא מבוטל חוללה הסופה. יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, אמד את נזקי הסופה ביותר מ-300 מיליון שקלים. "הימים האלה חושפים את מחדל ההיערכות של המדינה. חובתה של המדינה להקים גוף מרכזי אחד שיטפל בכל הנזקים שנגרמו וכן להיערך לבאות", אמר בוחבוט.

 

ירון קלנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו זמיר
קמפוס הר הצופים מושלג. 243 מ"מ ירדו בירושלים
צילום: עידו זמיר
מומלצים