שתף קטע נבחר

הפתעה בגרמניה: אם ל-7 תהיה שרת ההגנה

הקנצלרית מרקל, האישה החזקה בעולם, הדהימה שוב: בממשלתה החדשה תקבל הכוכבת העולה אורסולה פון דר ליין את המשרד "הכי גברי" שיש

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הודיעה הערב (יום א') כי החליטה להפקיד את תיק ההגנה לראשונה בתולדות המדינה בידי אישה. אורסולה פון דר ליין, שעד כה כיהנה כשרת העבודה, היא שתקבל את התפקיד.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

פון דר ליין, אם לשבעה בת 55, תצטרך להתמודד במסגרת תפקידה עם הצורך להפוך את צבא גרמניה למודרני יותר ולפקח על פריסתו באפגניסטן.

 

מרקל ושרת ההגנה. "יש לה הקשיחות הדרושה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרקל ושרת ההגנה. "יש לה הקשיחות הדרושה"(צילום: רויטרס)

פון דר ליין. פוטנציאל להפוך ליורשת של הקנצלרית? (צילום:AP) (צילום:AP)
פון דר ליין. פוטנציאל להפוך ליורשת של הקנצלרית?(צילום:AP)

 

מרקל בת ה-59 תתחיל את כהונתה השלישית ברציפות כקנצלרית גרמניה מחרתיים, אחרי שניצחה בבחירות שנערכו ב-22 בספטמבר. היא הצליחה להקים ממשלה רחבה אחרי ששותפיה הסוציאל-דמוקרטים הסכימו להצטרף אליה.

 

אף שמרקל, הזהירה מאוד בדרך כלל, סולדת ממהלכים בלתי צפויים, הבחירה שלה בפון דר ליין נחשבת לשליפה של שפן מהכובע. משרד

ההגנה הוא אחד המשרדים החשובים ביותר בממשלה ואחד מבעלי התקציבים הגדולים ביותר.

 

למרקל, שלא תוכל להיבחר לכהונה נוספת כקנצלרית בבחירות הבאות, לא מסומן עדיין יורש בטוח, אולם הצבתה של פון דר ליין במשרד ההגנה, משרד שנשלט באופן מסורתי על-ידי גברים, הופכת אותה לאחת המועמדות האפשריות - אם תעמוד בציפיות ממנה.

 

"מי שמכיר את פון דר ליין יודע שהיא ניחנה בקשיחות הנחוצה לתפקיד הקשה הזה", כתב פרשן העיתון " Bild am Sonntag". "מרקל הפגינה אומץ רב כשבחרה בה, אומץ שהיה חסר לה במשא ומתן הקואליציוני".

 

פון דר ליין נחשבת לדמות שנויה במחלוקת בזרם השמרני של מפלגת הנוצרים-הדמוקרטים של מרקל, משום שמתחה ביקורת בפומבי על הקנצלרית בנושאים הקשורים לזכויות נשים. היא גניקולוגית בהכשרתה ושימשה שרה לענייני משפחה בקואליציה הרחבה הראשונה של גרמניה בשנים 2005-2009.

 

מדברת אנגלית וצרפתית באופן שוטף (צילום:AFP) (צילום:AFP)
מדברת אנגלית וצרפתית באופן שוטף(צילום:AFP)

 

פון דר ליין מדברת באופן שוטף אנגלית וצרפתית, ונמנית עם הפוליטיקאים האהודים ביותר במפלגה הנוצרית-דמוקרטית למרות האיבה שרוחש

לה הזרם השמרני בשל מאמציה להביא למודרניזציה במפלגה. הביקורת עליה נבעה בין השאר מהצעות כמו לקבוע מכסה מחייבת לנשים רבות יותר בעמדות מפתח בחברות מסחריות. האהדה לה נובעת בין השאר מסגנון הדיבור שובה הלב שלה, שנתפש כדיבור בגובה העיניים, והאופן הנחוש שבו דחפה את מפלגתה לעבר המרכז.

 

שרת ההגנה החדשה נולדה בבריסל וחיה בעבר בבריטניה ובארה"ב. היא גדלה מוקפת בפוליטיקאים: אביה היה בכיר במפלגה הנוצרית-דמוקרטית בסקסוניה התחתונה בשנים 1976-1990, ולפוליטיקה הגרמנית הצטרפה בגיל מאוחר מאוד יחסית - כשהייתה בת 42 וכשהייתה לה כבר קריירת רפואה די עשירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:AP
אורסולה פון דר ליין. פוליטקאית בת פוליטיקאי
צילום:AP
מומלצים