שתף קטע נבחר

לא צריך תעודה: טכנאי מחשבים ולוכד נחשים

יש מקצועות שהשוק רווי בהם, אבל יש גם כאלה שיוכלו להבטיח לכם פרנסה בעתיד. היכן תוכלו לעבור קורסים מתאימים, באילו מקרים לא חייבים להחזיק בהסמכה רשמית ומה השכר שמצפה לכם? כך תהפכו לבעלי מקצוע - חלק ב'

ראשי המשק מזהירים כי בעוד השוק רווי במקצועות מסוימים, לעוסקים במקצועות הטכניים צפויה פרנסה בשפע. "בעל מקצוע מוצלח מבוקש היום במשק הרבה יותר מאשר עוד עורך דין", אומרת יפעת צימרמן, סמנכ"ל בחברת המקצוענים לבעלי מקצוע לבית. הטובים והאמינים שבהם יקבלו פניות רבות מלקוחות ובסופו של יום, גם ירוויחו יותר".

 

 

אז איזה מקצועות צפויים להבטיח לכם פרנסה? מתי צריך להחזיק בהסמכה רשמית ומתי לא חייבים, והיכן תוכלו לעשות קורסים מתאימים? לפניכם חלק ב' של מדריך המקצוענים - כך תהפכו לבעלי מקצוע:  

 

טכנאי מזגנים - משתלם בישראל

מקצוע כמו טכנאי מזגנים יכול להיות משתלם מאוד בישראל החמימה, בה נדרש מזגן במשך רוב השנה. החברות הגדולות מעסיקות אך ורק טכנאי מזגנים מוסמכים שעברו קורס מקיף בנושא וגם לכם כדאי לוודא כי הזמנתם טכנאי מוסמך לתיקון מערכת המיזוג שלכם, כדי לקבל את השירות הטוב והמקצועי ביותר.

 

בעת התקנה של מערכת חדשה בבית, יש צורך בהנדסאי מערכות מיזוג אוויר, שיעזור גם לתכנן את מיקום והתקנת המערכת שתפעל באופן המיטבי.

 

טכנאי מזגנים. משתלם במדינה חמה כמו שלנו (צילום: Jupiter) (צילום: Jupiter)
טכנאי מזגנים. משתלם במדינה חמה כמו שלנו(צילום: Jupiter)

 

ניתן ללמוד קורס טכנאי מזגנים במספר מכללות ובתי ספר מקצועיים. הקורס כולל נושאים כמו יסודות החשמל והאלקטרוניקה, תרמודינמיקה, בניית מתקן קירור ביתי, בניית מערכות פיקוד ושליטה, התקנת מזגנים, איתור תקלות ומתן שירות, טיפולים תקופתיים ועוד. הקורס לרוב נמשך כחצי שנה. הגוף הממשלתי המפקח על תחום הטכנאים הוא המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע (מה"ט), הכפוף למשרד הכלכלה.

 

על פי אתר משכורות, הבנוי על מערכות ומאגרי מידע על נתוני שכר של גולשים, עולה כי השכר של מתקין מזגנים מתחיל ב-5,500 לחודש, אך ם יכול להגיע ל-10,000 שקל לבעלי ניסיון רב או לכאלה שמתכננים ומתקינים מערכות מיזוג לבית או למשרדים.

 

צבעות - שלל טכניקות וצבעים

בעבר, הצבּע היה צריך לדעת אך ורק כיצד לסייד את הקיר בצבע לבן ואחיד לכל הבתים והדירות. כיום, הצבּע הפך לבעל מקצוע שאחראי על חלק מרכזי ובולט מאוד בעיצוב הבית. עבודת הצביעה הבסיסית לא דורשת ידע רב - ניסיון ודיוק מספיקים לבצע עבודה מספקת ולא נדרשת כל תעודה או הסמכה מבעל המקצוע.

 

עם זאת, ככל שבעל המקצוע צובר ידע והכשרה בסגנונות צביעה, שיטות לצביעת הקירות, מגמות בתחום העיצוב, עבודה עם חומרים חדשים ואטרקטיביים וכדומה - כך גובר כוח המשיכה שלו בתור בעל מקצוע בתחום הצבע. לפיכך, לימודי הצבעות בנויים בעיקר מסדנאות פרטיות של אנשי מקצוע מוכרים בתחום וכן מקורסים של חברות הצבע הגדולות, שמעבירות כחלק מאסטרטגיית השיווק שלהן גם סדנאות על צביעת קירות ועיצוב פנים בעזרת צבעים (שלהן, כמובן).


משרד הכלכלה: השכר הממוצע עומד על 5,638 שקל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
משרד הכלכלה: השכר הממוצע עומד על 5,638 שקל(צילום: shutterstock)

 

בקורסים ובסדנאות על צבע ניתן ללמוד על טכניקות צביעה, מגוון הצבעים, לימוד על מבנה הקיר, הכנתו לצביעה והכרה של כלי העבודה השונים. בסדנאות השונות תוכלו ללמוד גם על אפקטים מיוחדים בצביעה (כמו טיח עם אבני חן, מראה מתכתי, כוכבים ועוד) והתאמה של צבע ושיטת הצביעה לחדר.  על פי אתר משרד הכלכלה, רייטינג לעבודה, השכר הממוצע לצבעים עומד על 5,638 שקל, כאשר מספר המשרות הפנויות מוערך בכ-374, מתוכם 370 באזור ירושלים.

 

טכנאי מחשבים: מתחייבים לאמנת שירות

טכנאי מחשבים מנוסה ומוכשר יכול לפתור כמעט כל תקלה ומשימה בתחום המחשוב הביתי. ישראל לא דרוש רישיון טכנאי על מנת לעסוק באופן חוקי בתחום המחשבים ובעלי מקצוע רבים בתחום לא מחזיקים בתעודה. עם זאת, תעודת טכנאי מחשבים היא הוכחה נפלאה למקצועיות טכנאי המחשבים שלכם.

 

מוסדות לימוד רבים מציעים קורסים של טכנאות מחשבים שמלמדים התקנת חומרה, עקרונות של רשתות תקשורת ביתית וארגונית, תמיכה במערכות הפעלה, פירוק ופתרון בעיות ושירות. הקורסים מתחלקים לסוגי מסלולים, כמו טכנאי למחשבים ביתיים, טכנאי עם התמחות למחשוב משרדי, טכנאי רשתות תקשורת ועוד. הקורס אורך מספר חודשים ותנאי הקבלה הם לרוב 12 שנות לימוד וידע בסיס באנגלית.

 

טכנאי מחשבים. יכול לפתור כמעט כל תקלה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
טכנאי מחשבים. יכול לפתור כמעט כל תקלה(צילום: shutterstock)

 

"דווקא משום שכל אדם יכול להציג את עצמו כבעל מקצוע, 'המקצוענים' מקפידים על מערכות סינון, פיקוח ובקרה שוטפת על בעלי המקצוע", אומרת צימרמן. "כצרכנים אנחנו פוגשים את בעלי המקצוע בסיטואציה לא פשוטה - כשמשהו תקול במרחב הכי אינטימי שלנו - בבית. ולפני שמכניסים מישהו הביתה, חשוב לוודא שאנחנו עומדים מול אושיה שאפשר לסמוך עליה.

 

"הבדיקה מקיפה וכוללת פגישה אישית במהלכה חותם בעל המקצוע על התחייבות לאמנת השירות וכן בדיקת ההסמכות המקצועיות והרישיונות להם הוא נדרש על פי חוק. אם מערכות הבקרה מגלות שבעל המקצוע חוטא לסטנדרט השירות שלנו, הוא מוסר לאלתר ממאגר המקצוענים ולעולם לא יוכל לשוב אליו עוד. תהליך כזה המבוצע תדיר במשך שנים, לא מותיר לחאפרים סיכוי לשרוד ומעודד מצוינות שירותית, אמון והוגנות כערכים בסיסיים - לצרכן הישראלי לא מגיע פחות מזה". 

 

על פי אתר משכורות, השכר בתחום מתחיל ב-5,500 שקל בחודש ומטפס עם הניסיון.

 

עוד בנושא:

 

מסגרות: לא חייבים הסמכה

מסגרוּת היא מקצוע שדורש מיומנות רבה וידע בדבר חומרי הגלם, הציוד, שיטות הריתוך והמגמות בשוק. מסגר אחראי על הכנת האלמנטים השונים בעיצוב הבית העשויים מתכת, בהם מעקה, חלונות, גדרות וסורגים. גם בתחום זה, בישראל כל אחד יכול לעסוק בתחום ללא הכשרה בסיסית או הסמכה.

 

הקורסים בתחום המסגרות והריתוך, כוללים למידה על תורת החומרים, שרטוט טכני, שיטות ריתוך והלחמה, הכרת המיכון, חומרי גלם, צרכים בתעשייה, תקנות בתחום, כלי מדידה, בטיחות, עזרה ראשונה ועוד. הקורסים מעשיים ברובם ונפרסים על פני כמה עשרות שעות עד כ-150 שעות של לימוד והכשרה מעשית, הנלמדים במתכונת ערב או בוקר.

 

במשרד הכלכלה מעריכים כי בשוק דרושים 849 מסגרים שיוכלו לקבל שכר חודשי של 5,706 שקל. בנוסף מעריכים כי יש 619 משרות רתכים המחכות לאיוש, כאשר מי שיעסוק בזה יוכל לשלשל לכיסו 6,262 שקל.

 

לוכדי נחשים - צריך להחזיק בהיתר

אחד מהמפגשים הכי פחות נעימים שאפשר לחשוב עליהם, הוא נחש בסביבת המגורים שלנו. בישראל קיימים כ-41 סוגי נחשים, מתוכם 9 ארסיים. תחום לכידת הנחשים דורש מיומנות וידע רב, משום שמדובר בעיסוק מסוכן במיוחד, לבעל המקצוע וללקוחות. 

 

על מנת להפוך ללוכד נחשים מורשה, יש לקבל היתר מרשות הטבע והגנים. ההיתר ניתן לאחר קורס קצר מטעם הרשות, שמלמד על הנחשים המצויים בישראל, אורח החיים שלהם, מנגנון ההכשה והארס, אופן הלכידה שלהם, בטיחות בעבודה עם נחשים והנהלים הבירוקרטיים בתחום.

 

בקורס לומדים גם על טיפול ראשוני לאדם שהוכש על ידי נחש. בסוף הקורס נערכת בחינה אותה יש לעבור בהצלחה על מנת לקבל תעודת לוכד נחשים. על מנת להתקבל לקורס יש להיות בני 18 ומעלה.

 

כאשר נתקלים בנחש, יש להתקשר באופן מיידי למוקד העירוני, או ללוכד נחשים מוסמך. כל ניסיון לכידה או פגיעה בנחש ללא אישור מרשות הטבע והגנים, מהווה עבירה על החוק, שגוררת קנסות ואף מאסר אפשרי. בכל מקרה, הריגת נחש אסורה גם ללוכדי נחשים מוסמכים - לאחר לכידת הנחש מתבצע שחרור בטבע, בתיאום עם פקח רשות הטבע והגנים.

 

לימודי זגגות - מיומנות בשלל חומרים

אלמנטים רבים בבית כוללים זכוכית, כמו דלתות, חלונות, מקלחונים שולחנות ועוד. בעל המקצוע המתמחה בכל הקשור לזכוכית הוא הזגג - מהבחירה בסוג הזכוכית, הגודל, אופן החיתוך וכמובן התקנה וההחלפה שלה.

 

על הזגג להיות מיומן בעבודה עם זכוכית ובנוסף לעבודה עם חומרים אחרים הנלווים לה, כמו פלסטיק, שיש, גרניט או עץ. עליו לדעת גם כיצד להשתמש בתחליפי זכוכית וכיצד לשלב חומרים נוספים בזכוכית עצמה להגדלת העמידות שלה.

 

לימודי זגגות מכינים את הסטודנטים לעבודה עם זכוכית ושילובה במוצרים אחרים. הבטיחות והזהירות בתחום חשובה משום שמדובר בחומר רגיש ושביר. בנוסף, התחום דורש גם חוש אסתטי וחזון עיצובי, משום שתפקידו של הזגג, בחלק מהמקרים, הוא גם עיצוב בזכוכית.

 

בקורסים בבתי ספר מקצועיים וטכניים ברחבי הארץ, מכשירים את הזגגים לעתיד בחיתוך, עיצוב, התקנה ומיקום אלמנטים מזכוכית. בנוסף, לומדים כיצד להחליף פלטות זכוכית מבלי לגרום לה נזק. הלימודים מקנים ידע על גישות לעיצוב בזכוכית, שיטות ליטוש ושיוף ועבודה בחום ובקור. חלק נכבד מהלימודים מתמקד בהכרה ועבודה עם סוגי זכוכיות שונות, על מנת להבין את התכונות והייעוד שלהן.

 

את ההכשרה בתחום מומלץ להשלים בצבירת מיומנות בעבודות אלומיניום, על מנת לבנות חלונות הזזה, חלונות עם פרופיל בלגי, ויטרינות, תריסים חשמליים ורשתות גלילה.

 

בפרק הבא: מדבירים, טכנאי גז, מנעולן - במקצועות הללו דווקא חייבים להחזיק ברישיון

 

הכתבה בשיתוף המקצוענים , בעלי מקצוע לבית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים