שתף קטע נבחר

נתניהו התכוון למנות את פרשן "ישראל היום" בועז ביסמוט ל"פרויקטור להרחקת מסתננים" - ולהעניק לו 200 אלף שקל בונוס אם יסלק 2,500

רה"מ היה גם מוכן להעניק לביסמוט שכר של 30 אלף ש' ללא מע"מ, עם מנגנון בונוסים נדיב - אך המינוי, שפרטיו פורסמו אתמול בגלובס, לא יצא אל הפועל

מסמך שפורסם אתמול בעיתון "גלובס" מגלה כיצד התכוון נתניהו למנות את הפרשן הבכיר של החינמון "ישראל היום", בועז ביסמוט, ללא מכרז, לתפקיד "פרויקטור חיצוני מיוחד לנושא הרחקת מסתננים", אף שמשרד החוץ הציע לתפקיד מועמדים משלו. מדובר בתפקיד שנועד לתווך "מאחורי הקלעים ובפרופיל נמוך" בין ישראל למדינות קולטות ושתמורתו יקבל ה"פרויקטור" עמלה שמנה בגובה מאות אלפי שקלים בעבור כל מסתנן שיגורש מהארץ.

 

נתניהו וביסמוט. הדיל הסודי נחשף (צילום: ג'ון הוחרשטחר, קובי גדעון לע"מ) (צילום: ג'ון הוחרשטחר, קובי גדעון לע
נתניהו וביסמוט. הדיל הסודי נחשף(צילום: ג'ון הוחרשטחר, קובי גדעון לע"מ)
 

על פי פרטי החוזה שפורסם בעיתון "גלובס", שבמסגרתו היה אמור ביסמוט למצוא מדינות שיסכימו לקלוט את המסתננים שהגיעו לישראל, היה אמור ביסמוט לפרוש מתפקידו כפרשן ועורך חדשות החוץ של החינמון ולקבל בנוסף לשכר חודשי של 30 אלף שקל, לא כולל מע"מ וכיסוי מלא של טיסות ושהייה בחו"ל, גם בונוסים חריגים, שאינם מקובלים במגזר הציבורי. מהמסמך עולה כי במשרד ראש הממשלה הגיעו למסקנה שעל מנת להחזיר מסתננים לאפריקה, הערוץ הדיפלומטי של משרד החוץ אינו אפקטיבי, ולכן יש צורך בהעסקת אדם בעל קשרים ענפים, שיפעל "מתחת לרדאר".

 

"השימוש בכלים הקונבנציונליים ובכלל זה הערוץ הדיפלומטי של משרד החוץ אינו יעיל משום שתופעת ההסתננות והפליטות היא תופעה גלובלית ומדינות העולם אינן מביעות נכונות לקלוט את המסתננים. המסקנה מתובנה זו היא הצורך במינוי פרויקטור חיצוני מיוחד, בעל ניסיון דיפלומטי עשיר, בעל היכרות עם יבשת אפריקה ובעל יכולת ליצור קשרים עם גורמים בכירים במדינות היבשת, אשר יפעל בנחישות בפרופיל נמוך וביעילות מטעם הצוות הבינמשרדי מאחורי הקלעים לאיתור מדינות צד ג', שיהיו מוכנות לקלוט מסתננים השוהים כיום בישראל, וזאת על ידי הפעלת קשרים אישיים, יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה", מנומק במסמך.

 

הלל פרימן, שהיה עוזרו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, אייל גבאי, מסביר מעל גבי המסמך שנחשף ב"גלובס" כי לתפקיד נבחנו כמה מועמדים אפשריים שהוצעו ע"י משרד החוץ, אך נתניהו העדיף את ביסמוט. "לאחר בדיקה מקדמית מבקש ראש הממשלה לתקשר עם ביסמוט, לשעבר שגריר ישראל במאוריטניה, בעל תואר שני בלימודי אפריקה וביחסים בינלאומיים, דובר אנגלית וצרפתית. הוא בעל הכישורים הנדרשים לבצע את המשימה. בפנייה המקדמית שערכנו הביע ביסמוט את נכונותו לבצע את המשימה ולצורך כך אף לעזוב את עבודתו הנוכחית לאלתר. בין ראש הממשלה למר ביסמוט מתקיימים יחסי אמון מלאים. ההליך המבוקש לביצוע התקשרות פטור ממכרז, בחירת ראש הממשלה".

 

על פי הפרסום ב"גלובס", בתמורה ליחסי האמון האלה היה זוכה ביסמוט לתנאים מפליגים. על פי המסמך, הגיע משרד ראש הממשלה ל"מודל עסקי", באישור החשב הכללי ואגף התקציבים, שעל פיו ההתקשרות עם ביסמוט תיעשה לחצי שנה עם אפשרות להארכה לחצי שנה נוספת. ההסכם לא נחתם בסופו של דבר, מסיבות שאינן ידועות ושהצדדים לא היו מוכנים להגיב עליהן, אך הוא שופך אור על הסכומים ועל מנגנון התמריצים שמשרד ראש הממשלה היה מוכן לשלם.

 

משרד ראש הממשלה מסביר במסמך כי מנגנון הבונוסים החריג נוצר "על מנת לתמרץ את הפרויקטור בעבודתו". על פי הסיכום, בעבור ההסכם הראשון שהיה נחתם עם מדינה צד ג' שהייתה מוכנה לקלוט מסתננים מישראל, ושאליה היה מצליח ביסמוט להרחיק לפחות 500 מסתננים, נקבע בונוס של 100 אלף שקל. לו היה מצליח במסגרת הסכם זה להרחיק יותר מ-2,500 מסתננים, היה אמור הבונוס לעמוד על 200 אלף שקל. על הסכם עם מדינה צד ג' נוספת היה צפוי הפרויקטור לקבל 50 אחוז מסכומים אלה, ועל הסכם שלישי 30 אחוז. על כל הסכם עם מדינה נוספת היה ביסמוט אמור לקבל בונוס של 10 אחוז.

 

מנגנון התמריצים שנחשף ב"גלובס" לא מסתיים כאן. בנוסף, על כל הסכם שייחתם במהלך שלושת החודשים הראשונים לעבודתו היה אמור הפרויקטור לזכות בבונוס של 15 אחוז על עצם חתימת ההסכם; על כל הסכם שייחתם בין החודש הרביעי לשישי היה אמור הבונוס לעמוד על חמישה אחוז. על פי המסמך, אם הייתה מוארכת ההתקשרות, היה צפוי הפרויקטור לקבל על כל חתימת הסכם בין החודש השביעי לתשיעי בונוס של 85 אחוז מהסכומים של אותו ההסכם, ובעבור כל הסכם שייחתם בין החודש העשירי ל-12, בונוס של אחוז מגובה הסכום של ההסכם. לנוכח הסכומים שנקבעו, והיו יכולים להעמיד את משרד ראש הממשלה במבוכה, נכתב על גבי המסמך כי "לנוכח רגישות הנושא והעיסוק בנושאים בינלאומיים עדינים ורגישים נבקש כי פרטי ההתקשרות יהיו סודיים ולא יפורסמו ברבים".

 

ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
200 אלף שקל בונוס תמורת גירוש 2,500 מסתננים
מומלצים