שתף קטע נבחר

הכי גדול שיש: בית חב"ד - ג'מבו סייז

מה שהתחיל בחדר קטן, בקומה הרביעית של מרכז הסטודנטים באוניברסיטת ראטגרס - הוא היום מפעל יהדות עצום, הנחשב לבית חב"ד הגדול בעולם, עם ידידים דוגמת פול מקרטני ומושל מדינת ניו-ג'רזי: "העבודה של השליחים כאן, זה להראות לסטודנטים שהיהדות היא משהו חי"

40 אלף סטודנטים באוניברסיטת ראטגרס שבניו-ג'רזי, ובלב הקמפוס מתנשא בית חב"ד הנחשב ככל הנראה לגדול ביותר בעולם, ומטפל במעלה מ-4,000 סטודנטים ואורחים יהודים המגיעים לאוניברסיטה. המרכז החב"די מספק לתלמידי האוניברסיטה את צרכיהם הדתיים, לצד ארוחות ולינה לסטודנטים החפצים בכך.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

הרב יוסי קרליבך, שנשלח לעיירה הציורית ניו-ברונזוויק על ידי האדמו"ר מלובביץ' ז"ל, עומד עד היום בראש בית חב"ד הענק והייחודי, וזוכר כיצד התחיל בחדר ששכר בקומה הרביעי של מרכז הסטודנטים. "רק בשנת 1981 שכרנו את המבנה הראשון, כשכל הזמן הרבי מעודד אותנו", הרב קרליבך מספר.  

 

 

"ההתפתחות הגדולה שלנו הייתה בשנת 94', כשבאחד הבניינים הממוקמים ברחוב המרכזי, מת סטודנט ממנת יתר, והאוניברסיטה החליטה בצעד חריג למכור את הבניין - בית של אחווה כלשהי - ומאז הכל היסטוריה".

 

בדינר עם פול מקרטני

על מעריציו הנלהבים של בית חב"ד נמנה מושל מדינת ניו-ג'רזי, כריס כריסטי, שהופתע לגלות בדינר של המרכז מעריץ ידוע אחר של בית חב"ד. "נכנסתי למלון הייאט שבו התקיים הדינר השנתי לבית חב"ד, ובכניסה העוזר שלי אומר לי: 'אתה יודע מי נמצא בפנים? פול מקרטני!' ואני שמכיר היטב את העוזר שלי, הייתי בטוח שהוא חומד לצון. מה יעשה פול מקרטני בדינר של בית חב"ד, ביום שלישי בשבע וחצי בערב?... אבל הוא היה שם".

 

טליה פרידמן, סטודנטית באוניברסיטה, מספרת כי התביישה ביהדותה עד שהגיעה לבית חב"ד: "כאן קיבלתי גאווה בכך שאני יהודיה. שליחי חב"ד מסתובבים עם זקנים ועם מראה יהודי אוטנטי, אז גם לי אין במה להתבייש". מלבד תחושת הגאווה, אומרת טליה, יש גם את עניין ההתבוללות: "בית חב"ד הוא מקום מצוין לפגוש יהודים אחרים לקשרי חברות".

 

"היהודי שנמצא פה לא הלך לישיבה ולא חושב להגיע לישיבה", מאפיין הרב קרליבך את קהל הנכנסים בשערי בית חב"ד. "הם באים מבית לא דתי, וחושבים על היהדות דברים לא חיוביים. אולי עשו בר מצווה, וזו הייתה עבודת פרך עבורם. והעבודה של השליחים כאן, זה להראות להם שהיהדות היא משהו חי, ושהחסידות היא משהו חי. זה נותן להם טעם לחיים שהם לא יכולים לקבל בשום מקום אחר בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"לא מתביישת יותר ביהדות שלי"
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
הרב קרליבך. מכיר את היהדות לסטודנטים
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
מיקום מרכזי מאוד. בית חב"ד הכי גדול
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
"עושים כאן דברים גדולים". מושל מדינת ניו-ג'רזי
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים