שתף קטע נבחר

שותפות רוחנית: בית חב"ד במימון גולשים

עוזי וייל השלים את ספרו במימון גולשים, עלמה זוהר גייסה כסף עבור אלבומה - ועכשיו תורם של שליחי חב"ד: אליעזר וחייקי לייאנס פונים לעזרתכם באתר 'הדסטארט' ומבקשים סיוע בהקמת בית חב"ד בניו זילנד. תמורת 50 שקלים תקבלו מכתב תודה, ותמורת 360 - השתתפות בהגרלה על כרטיסי טיסה

בשבוע שחלף הצליח הרב אליעזר לייאנס לגייס 22 אלף שקל דרך האתר "הדסטראט", מתוך 100 אלף השקלים שהציב כיעד סופי לשם הקמת בית חב"ד בקווינסטאון שבניו-זילנד. בשנים האחרונות הפסיקו לא מעט בעלי הון שתמכו כלכלית בחב"ד להזרים תרומות לחסידות, כך שרוב בתי חב"ד שנוסדו לאחרונה הם שלוחות של סניפים קיימים. לכן, לדברי הרב לייאנס, הפכה הקמת בית חב"ד בימים אלה למשימה קשה במיוחד.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

"הגענו למסקנה שכדי להקים בית חב"ד, צריך סכום התחלתי של כ-100 אלף דולר", מסביר הרב לייאנס, במקור מאשדוד. "בניגוד למה שחושבים רבים מחבריי החילונים, הרבי מלובביץ' לא נותן לנו כסף כדי להקים בית חב"ד, משרד החוץ גם לא משלם, ואילו 'המרכז לענייני חינוך' בניו-יורק, שמרכז את פעולת השליחים בעולם, מקציב לכל שליח כעשרת-אלפים דולר בלבד".

 

מקום אסטרטגי

את קריירת השליחות שלו החל הרב הצעיר (רק בן 24) בגיל 16. הוא למד בישיבות חב"ד בצפת ובירושלים ובחופשות נסע לסייע לבתי חב"ד באמסטרדם ובקוסטה ריקה. לאחר הרצח של שליחי חב"ד בעיר מומבאי שבהודו, הוא מיהר להגיע גם לשם. לפני כשנתיים הוא התחתן עם חייקי (חיה), ילידת כפר חב"ד, והשניים החליטו להקים בית חב"ד בעיר קווינסטאון שבדרום ניו-זילנד, מכיוון שהאזור אהוב במיוחד על מטיילים ישראלים.

 

בעבר פעל בדרום ניו-זילנד בית חב"ד בעיר כרייסטצרץ', אולם לאחר רעידת האדמה החזקה שהרסה רבים מהמבנים באזור, החליט השליח המקומי להעתיק את הפעילות לעיר אוקלנד שבצפון המדינה.

 

אולם, כאמור, בין ההחלטה ובין ההגשמה ארוכה הדרך. "לאורך השנים יצרתי קשר עם מאות מטיילים ישראלים, ועם רבים מהם נשארתי בקשר חזק ורצוף גם לאחר שהם חזרו לארץ. אני גם נוסע לחו"ל בניסיון להשיג תרומות, ובמהלך שיחות עם מטיילים ישראלים הם סיפרו לי על אתר 'הדסטארט', המאפשר גיוס כספים".

 

"אנחנו רוצים לפתוח עכשיו את בית חב"ד למטייל בקווינסטאון, שבדרום ניו-זילנד", כותבים אליעזר וחייקה לייאנס בדף גיוס הכספים שלהם בהדסטארט. "זה מקום אסטרטגי מאוד מבחינת תנועת המטיילים, יציאה לטרקים וחזרה מהם, ובית חב"ד יוכל לתת למטיילים שירות חיוני. בית חב"ד יהיה בית חם ופתוח לכל מטייל. תחכה לו שם פינת אינטרנט, שתאפשר קשר עם הבית והחברים. על לוח המודעות ימצא הודעות חשובות. יוצעו לו קפה ועוגיות, ואף ארוחות מזינות.

 

"בשבתות ובחגים נסעד ביחד, באווירה שמחה ומרוממת רוח. בחגים ייפגשו המטיילים בסממני החג – שופר בראש השנה, סוכה בסוכות, חנוכייה בחנוכה, מצה בפסח. בבית-הכנסת יוכלו להתפלל במניין, לשמוע קריאת התורה ואף להצטרף לשיעור קטן ומחכים. ואם אבד הדרכון, או חלילה אירוע של מעצר או אסון – אנחנו נהיה שם בשבילכם", הם מבטיחים.

 

זוג כרטיסי טיסה לניו זילנד

אלא ששיטוט קצר באתר הפופולרי גילה לחב"דניק הצעיר כי קל יותר לגייס כספים עבור מוצר ממשי, כמו ספר או אלבום, מאשר עבור הקמת בית "שמגדלים בו תורה, תפילה, וגמילות-חסדים", כמאמר הרבי מלובביץ'. שכן, ספר או אלבום ניתן לחלק ל"שותפים" כתמורה על השקעתם בו.

לעומת זאת, קשה הרבה יותר לחלוק את האחוזים בזכויות שיש לשליח חב"ד על גברים שהניחו תפילין או נשים שהחלו לשמור שבת.

 

אבל לייאנס לא ויתר. הוא החליט כי מי שייתרום 50 שקלים יקבל מכתב תודה אישי, ומי שיבחר להשקיע 120 שקלים יזכה לעותק מהודר של ספר התניא שיודפס במהדורה מוגבלת וממוספרת בבית חב"ד החדש שבניו-זילנד. לפי כללי האתר, אם הסכום שנקבע ליעד הסופי לא יושג בתום הזמן שהוקצב מראש, כל התרומות ישובו למשקיעים.

 

לכן, ב-68 הימים שנותרו עד לתום הקצבת הזמן להשלמת הגיוס, הרחיב לייאנס את מנעד התמורות: מי שיעניק 10 פעמים ח"י שקלים (180 שקל), יקבלו סיור ייחודי בכפר חב"ד, הכולל מפגש עם בכירים בחסידות, ביקור בפרדס אתרוגים בכפר, ובבניין "770", וגם אפיית מצות. מי שייתרום 360 שקל יזכה להשתתף בהגרלה על זוג כרטיסי טיסה לניו-זילנד.

 

"הבה נתגייס יחד, כל אחת ואחת יתנו כתף, וכולנו נהיה שותפים בהקמת בית חב"ד חדש בקצה העולם. אנחנו נהיה שם פיזית בעבור כל המטיילים, אך תמיד נזכור מי עזר לנו להקים את המקום", חותמים השניים את בקשתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיד נזכור מי עזר לנו להקים את המקום. אליעזר וחייקי לייאנס
מומלצים