שתף קטע נבחר

בכירי הרבנים לבחורים החרדים: אל תיכנעו

בכירי הרבנים הליטאים בראשות הרב שטיינמן והחסידים בראשות האדמו"ר מגור - בהתכנסות נדירה בבני ברק ובירושלים, כדי לדון בצעדים נגד חוק הגיוס. הם הוציא קריאה משותפת לתלמידים: "אל תיכנעו במאומה למי שמבקשים להפרידכם ממקור חיותכם"

חוק הגיוס נכנסת אל הישורת האחרונה, ומנהיגי החרדים מתכנסים נגד "הגזירה". לקראת הדיון המכריע בוועדת שקד על מתווה גיוס תלמידי הישיבות, התאחדו עשרות הרבנים, ראשי הישיבות והאדמו"רים הבכירים בציבור החרדי האשכנזי, לקריאת אזהרה משותפת לממשלה: אין לכם זכות לעקור את לומדי התורה מבית המדרש.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

בבני ברק התכנסה אמש (יום ב') "מועצת גדולי התורה" של תנועת "דגל התורה" הליטאית, בראשות הרב אהרון לייב שטיינמן, ובירושלים, במקביל לה - המועצה החסידית של "אגודת ישראל", בראשות האדמו"ר מגור. כל ישיבה כזו כשלעצמה היא דבר נדיר, ושתיהן יחד – שבעתיים, אך "גזירת הגיוס" המרחפת על החרדים היא בהחלט עילה מוצדקת לכך.

 

הצהרה מאופקת

בכינוס בירושלים החליטו ראשי החסידויות הגדולות לצאת למסע הסברה וגיוס כספים בקהילות חרדיות בחו"ל, בעקבות "חוק הגיוס" והקיצוץ בתקציבים, ובבני ברק טען הרב שטיינמן כי "יש שמנסים ורוצים לחסל את התורה, לחסל את כלל ישראל".

 

ההצהרה המשותפת לשתי קבוצות הרבנים הייתה מאופקת: "הננו מוחים בזה בכל תוקף על המזימה לחייב את מי שתורתו אומנותו לעזוב את ספסלי בית המדרש... לשנות את צביון היראים והחרדים לדבר ה', תוך כדי רדיפתם בהפעלת עונשים כלכליים או פליליים, כדי שלא יישארו ללמוד תורה ולגרום חס ושלום שתיפסק תורה מישראל".

 

"מקומם של לומדי התורה הוא באוהלה של תורה, ואין זכות לעוקרם מכך, ובכך לפגוע בעצם זכות קיומנו בארץ הקודש",

כתבו הרבנים, "וודאי שאין זכות לגייסם ולכפות עליהם את מסגרת הצבא, אשר עצם השהות בה מהווה סכנה רוחנית גדולה, ה' ירחם". לתלמידים קראו: "עמדו בגבורה, בעוז ובתעצומות על משמרתכם, ואל תיכנעו במאומה למי שמבקשים להפרידכם ממקור חיותכם".

 

כינוסי הרבנים נערכים בשעה שבחוגים ה"קנאים" יותר - כדוגמת "העדה החרדית" והפלג הליטאי המכונה "ירושלמי", בהנהגת הרב שמואל אוירבך - מבקשים להקצין את המאבק בחוק הגיוס, ומאשימים את רבני הזרם המרכזי ב"מתינות יתר" שעלולה להביא לכישלון.

 

שתי מועצות "גדולי התורה" לא נכנעו ללחץ, ולעת עתה הן ממשיכות לדגול בקו המאופק יחסית. אתמול נמנעו הרבנים מקריאה לתלמידי הישיבות שלא להיענות כלל לצווי ההתייצבות של הצבא, כפי שמנחה הרב אוירבך את תלמידיו, והם עדיין מתפללים לפתרון המשבר בדרכי שלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב שטיינמן
צילום: חיים צח
מומלצים