שתף קטע נבחר

אפליה מקלקלת: למה שחילוני יעסיק חרדים?

החרדים גילו את שוק העבודה, ברם איש אינו מחכה להם בפתח המשרד עם זר כריזנטמות ורכב חברה, והם דורשים העדפה מתקנת. ובכן, אי אפשר לאחוז את המגל והפטיש בשני קצותיהם: להסביר כי החרדים לומדי תורה ולכן אינם מתגייסים - ובו בזמן לדרוש אפליה מתקנת משום שהם לא לומדים תורה

הצעירים החרדים כועסים מאוד. עד כדי כך כועסים, שהיו מוכנים ללכת בדרכי האמורי של ההומואים והלסביות שנואי נפש המגזר. כך החליפו בשבוע שחלף את תמונות הפייסבוק שלהם, בתמונות המקבילות לתמונות המאבק הלהט"בי לשוויון.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

אחרי אלפיים שנות גלות גילו לפתע החרדים את שוק העבודה ואת הצורך להתפרנס. ברם, נראה שאיש אינו מחכה להם בפתח המשרד עם זר כריזנטמות וטופס קבלת עובד + רכב חברה, והדבר מעבירם על דעתם. "מצד אחד", מגלגלים דובריהם עיניהם למרומים, "טוענים כלפינו שאיננו עובדים. כשאנו באים לעבוד – אין מקבלים אותנו לעבודה".

 

בנוסף הם מסמנים את ציפי לבני כמי שטרפדה את הצעת החוק של ח"כ מאיר פרוש מ"יהדות התורה", לקידום שוויון הזדמנויות בתעסוקה לציבור החרדי. אך מי שיקשיב לדבריו של פרוש, יגלה עד מהרה באיזה "שוויון" מדובר: "אין סיבה שלא יקבלו (החרדים) העדפה מתקנת, כפי שמקבלות אוכלוסיות אחרות", כך פרוש.

 

ניזכר לרגע במעשיו ובדבריו של פרוש בחודש יולי האחרון: "גם אם יניחו עליהם אזיקים, הם ימשיכו ללמוד תורה", הגן אז בעוצם זקנו על אברכיו - ומיד אזק עצמו בנחושתיים אל דוכן הנואמים בכנסת. עמיתיו החרדים אף קרעו קריעה בבגדם לאות אבל ותקעו בעוז בשופר. ועכשיו הוא תובע אפליה מתקנת, ומשתומם נוכח סירובם של אזרחי ישראל לפרוס בפני עילוייו שטיח אדום בדרכם אל המשרה הנחשקת.

 

מה אתם רוצים מהמעסיק החילוני?

אלא שהמפריד בין אותם אברכים עמלנים לבין גדוד העבודה העברי שבו יוכלו לקצור, לדוש, לסלול ולנכש, אינה ציפי לבני. האָשָם נעוץ בחוק אחר לגמרי, שאותו חוקק דווקא ברנש יווני מאתונה. "חוק אי הסתירה" של אריסטו טוען כי "לא אפשרי לאותה תכונה להשתייך ולא להשתייך לאותו דבר בו-זמנית". כלומר, לא ניתן לטעון מחד גיסא, כי חרדים הינם לומדי תורה כדי להיפטר משירות צבאי – ומאידך גיסא, לדרוש העדפה בקבלה לעבודה משום שאינם לומדים תורה.

 

יש להדגיש כי "אפליה מתקנת" היא עדיין אפליה. לא סתם אפליה, אלא העדפתו של משתמט מחובת השירות הצבאי על פני רעהו, שקרוב לוודאי בילה שלוש שנים כשדיסקית זיהוי חללים לצווארו. בכלל, עסקני החרדים טוענים השכם והערב כי השירות הצבאי עלול לקלקל את נפשם הרכה של האברכים. הרי, לדוגמה, משרתות שם ליליות פתייניות בגופיות, שכל תכליתן להדיח את החרדי לדבר קלקול ועבירה. אך האם ממקום עבודה ממשלתי נעדרות נשות שחץ שכאלו? האין את אותם תנאים מטמאים שישנם בצבא?

 

חרדים, אנא שימו עצמכם במקומו של הבוס העתידי. זה השומע מה"מסבירנים" שלכם כי יש להניח לכם לנהוג לפי מסורת אבותיכם. מדוע הוא צריך עכשיו את אברהם, יצחק, יעקב ושאר אבותיכם על הראש שלו? יום שישי היום ויש לו עסק לנהל. או את המבוכה והעלבון בעת אירוע שבו ייצא אחד מכם מהאולם, רק משום שאישה קמה לנאום או חלילה לשיר. ואם אין לכם בעיה עם זה, ואתם אינכם חרדים "כאלה", מדוע אתם מניחים לדובריכם להציג אתכם כך?

 

אינני מאוהדי לבני חלילה, ואף הייתי ממייסדי ז'אנר "משפטי ציפי לבני". איני כאן כדי להגן על עמדותיה, אבל יקיריי, אינכם יכולים לאחוז את המגל והפטיש בשני קצותיהם: בקצה האחד להתבדל ולהסתגר, ובשני להתלונן שלאיש אין חפץ בכם. אם יש לכם תלונות – לא לבני היא הכתובת, אלא עסקניכם המבאישים את ריחכם על כל מסך ותחת כל מיקרופון רענן, ואתם המצביעים עבורם שוב ושוב.

 

צה"ל חזק? המציאות חזקה

הדרישה להעדיף אתכם בקבלה לעבודה היא מחוצפת, מתגרה, קנטרנית ועוד שלל תארים שנועדו להסביר

כוחנות מתנשאת. קבלת זכויות יתר לא תדחוף איש לסייע לחרדים, להיפך. בהקשר זה אני ממליץ לעיין פעם בספר הנקרא "בראשית". מופיע בו סיפור מרתק על בחור בשם יוסף, שקיבל "העדפה מתקנת" שכזו מאביו בדמות כותונת פסים. בדקו מה עלה בגורלו בעקבות זאת, זה יסייע לכם להבין.

 

ובכל זאת, שלוש נקודות אור, המראות כי כמו בזמן המלחמה בבן-יהודה נגד חידוש השפה העברית, שוב סופגים מנהיגי החרדים תבוסה ניצחת: א. חרדים מאמצים את מנהגי הקהילה הגאה. ב. הם נואשים לנטוש את השטעטל ולצאת לעבודה. ג. כל זה מתרחש באינטרנט המשוקץ. נראה שהרבנים ועסקניהם סופגים נוקאאוט מהדהד נוסף מהמציאות. צה"ל חזק? המציאות חזקה. הגאולה קרובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
אולי כבר תחליטו?
צילום: אבי מועלם
מחאת הפייסבוק
צילום: קובי סליס
אסף וול
צילום: קובי סליס
מומלצים