שתף קטע נבחר

בלי מאסר: עבודות שירות לרב מוטי אלון

4 שנים אחרי שנחשפה הפרשה שטלטלה את הציונות הדתית נושם הרב לרווחה: חרף הרשעתו בביצוע מעשים מגונים בקטין, הוא נידון רק לחצי שנת עבודות שירות. נגזרו עליו 15 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי למתלונן. אלון: "כל חיי אני בעבודות שירות". השופטת: "משפחתו נפגעה, יש לו זכויות על פועלו"

הגיעה לסיומה הפרשה שטלטלה בארבע השנים האחרונות את הציונות הדתית: בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (ד') שישה חודשי עבודות שירות על הרב מוטי אלון, שהורשע בביצוע מעשים מגונים בקטין בשני מקרים. כמו כן הוא נידון ל-15 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי של עשרת אלפים שקל למתלונן. מדובר באכזבה לפרקליטות, שבמסגרת הטיעונים לעונש דרשה לגזור עליו שנת מאסר בפועל.

 

פרשת מוטי אלון - כתבות נוספות ב-ynet:

הרב אלון, שהגיע לבית המשפט מלווה בשניים מילדיו ואחותו, התייחס לאחר מתן גזר הדין לאפשרות שיערער: "נשאלתי כיצד להגיב. אפעל בעזרת השם על פי דעת תורה - היא זו שהנחתה אותי והיא זו שתנחה אותי. אני מקבל את עבודות השירות בשמחה. אני בעבודות שירות 40 שנה ואשמח לבצע אותן עד 120".

 

על עצם ההרשעה שב ואמר שמדובר בעלילה שקרית: "המהלך כולו עגום אבל רק התחשלתי והתגדלתי מזה. לי טוב ואני מקווה שגם למשפחתי טוב. אבל אני חושב שיש לבדוק מה השפיע על המקרה ואיך הדברים מתנהלים".

הרב מוטי אלון, לקראת הקראת גזר הדין (צילום: נועם מוסקוביץ') (צילום: נועם מוסקוביץ')
הרב מוטי אלון, לקראת הקראת גזר הדין(צילום: נועם מוסקוביץ')
 

הרב אלון עם אחותו ובנו בבית המשפט, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרב אלון עם אחותו ובנו בבית המשפט, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

בגזר הדין התייחסה השופטת חגית מאק-קלמנוביץ' להשפעת ההליכים על הרב אלון ועל משפחתו: "אין ספק שעצם התנהלות ההליכים והרשעתו של הנאשם מהווים פגיעה חמורה ומורידים את הנאשם מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. פגיעה חמורה וקשה נגרמת גם לבני משפחתו". היא ציינה שבמסגרת העדויות נשמעו אנשים רבים שהרב עזר להם. "לנאשם זכויות רבות על פועלו בנושאים שונים", הוסיפה.

 

בא כוחו של אלון, עו"ד אשר אוחיון, התייחס לגזר הדין ולאפשרות שהרב יערער על ההרשעה: "יש נחמה קטנה ואכזבה עמוקה מהכרעת הדין. ההכרעה עברה ביקורת משפטית שלי ושל משפטנים בכירים בארץ והמסקנה של כולם היא שראוי שהיא תעבור ביקורת שיפוטית נוספת כי בטעות יסודה. אנחנו לא יכולים לפרט כי בית המשפט התיר לפרסום רק 26 מתוך כ-60 עמודים של ההכרעה. הנחתי בפני הרב אלון את הממצאים והוא יקבל החלטה לעניין ערעור אחרי שישמע דעת תורה".

 

הפרקליטות לא מתכוונת לערער על העונש. התובע בתיק מטעם הפרקליטות מחוז ירושלים, עו"ד שגיא אופיר: "כזכור חשבנו וטענו שעונש הולם כולל מאסר בפועל. יחד עם זאת אנחנו לא מקלים ראש בעונש הכולל מאסר שירוצה בעבודות שירות. אנו מקווים שהדבר יהווה מסר מרתיע והולם עבור אחרים".

 

ד"ר דנה פוגץ', יו"ר מרכז "נגה" לנפגעי עבירה בקרייה האקדמית אונו, מתחה ביקורת על גזר הדין: "הפער בין הכרעת הדין, שבו נקבעה אשמתו של אלון מעבר לכל ספק, לבין גזר הדין, הוא בלתי מידתי ומעביר מסר בעייתי לציבור שאינו מבין את ההבדל בין הרשעה לבין ענישה וסובר כי עונש כה קל משקף חפות". 

 

רקע: החשדות, החשיפה וההרשעה

באוגוסט האחרון הרשיעה השופטת מאק-קלמנוביץ' את הרב אלון בתקיפה מינית בכוח של קטין בשני מקרים. אלון הואשם בתחילה בביצוע עבירות מין בשני קטינים, אולם בפברואר השנה נמחק אחד האישומים לאחר שאחד המתלוננים הודיע כי הוא מסרב למסור עדות בבית המשפט. בכתב האישום נטען כי הרב חיבק קטין בעת שהיה בן 17 "והמשיך ללטף אותו בחלקי גופו השונים וכן נשק על פניו זמן ממושך".

 

הרב אלון הכחיש לאורך כל הדרך את המעשים שיוחסו לו ושנחשפו על ידי "פורום תקנה" - הפורום למניעת הטרדות מיניות בציבור הדתי. הוא טען שאינו זוכר חלק מהמפגשים, אך ציין כי אם אכן התקיימו, לא היו למעשיו אופי מיני. בטרם פתיחת המשפט הוא דחה הצעה להסדר טיעון שבמסגרתה יודה בעבירות, אך לא ייכנס למאסר. בעת דחיית ההצעה טען הרב כי על אף העסקה הקורצת, הוא אינו יכול להודות במעשים שלא ביצע.

 

אתמול התיר בית המשפט לפרסם פרטים חדשים מהכרעת הדין שחושפים את דפוס ההתנהגות של הרב ואף מחזקים את הרשעתו בעבירות נגדו. ר"מ, עובדת סוציאלית, סיפרה מעל דוכן העדים שצפתה ברב מנשק ומחבק נער במכוניתו. המקרה אינו נכלל בכתב האישום, אך העדות נמצאה אמינה על-ידי בית המשפט.

 

האירוע התרחש בספטמבר 2001, בזמן שהרב אלון שימש כמנהל בית הספר חורב. לדבריה, בתחילה חשבה שמדובר באשתו של הרב. בצפייה השנייה היא קיבלה אישור לחשש שלה כי אכן מדובר בנער. "היא ראתה התגפפות, חיבוקים וליטופים, אנשים בסערת רגשות, ראשיהם נפגשים, ראש אחד מונח על ראש אחר וידיים נשלחות", נכתב בהכרעת הדין. ר"מ הוסיפה כי לאחר כעשר דקות יצאו השניים מהרכב, ואז היה לה ברור שמדובר בנער, לאחר שראתה כי הוא מסדר את הכיפה על ראשו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב מוטי אלון, הבוקר בבית המשפט בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים