שתף קטע נבחר

אלגנטי ואינטליגנטי: לאה גולדברג בקומיקס

בימים שבהם המו"לים נאבקים על מקומם בעולם, מדהים לראות יוזמה איכותית כמו "ספריית נוח" שהקימו האמנים רותו מודן וירמי פינקוס - שפתחו את הפרויקט בהנגשת סיפוריה של לאה גולדברג לקהל הצעיר באמצעות איורים. אורי כדורי ומר גוזמאי הבדאי - והפעם, בין המשבצות

בעידן שבו ענקיות מו"לות מחפשות את דרכן ונאבקות בעולם שבו מכתיבות החנויות תנאי שוק בלתי אפשריים, מפתיע לגלות כמה יוזמות חדשות צצו לפנינו בחודשים האחרונים כדי להביא לנו ספרים טובים. ממש טובים. שירה חפר ואוריאל קון הקימו את הוצאת "זיקית", גילי בר הלל סמו השיקה את הוצאת "עוץ", שרון אלמוג ואילן בוק מקדמים בימים אלה את מיזם המו"לות הדיגיטלי "בוקסילה" - והיד עוד נטויה.

 

ביקורות נוספות של עדנה אברמסון בערוץ ספרי הילדים

 

"אורי כדורי". סיפור ישן בקומיקס חדש (איור: רותו מודן) (מתוך הספר) (מתוך הספר)
"אורי כדורי". סיפור ישן בקומיקס חדש (איור: רותו מודן)
 

ליזמים האמיצים האלה, המגיעים מעולם הספר ושאהבתם לו מניעה אותם, מצטרפים כעת שני ענקים נוספים, הפעם מתחום האיור: רותו מודן וירמי פינקוס שחתומים על "ספריית נוח", הוצאת קומיקס חדשה לילדים. השניים בחרו טקסטים קלאסיים מספרות הילדים בעברית, ומגישים אותם באריזת קומיקס עכשווית שמתאימה לגיל הרך ולראשית קריאה, מתוך הכרה בחשיבות הצד הוויזואלי במשוואה - ובאופן שבו הוא מאפשר לילדים להתמודד עם הסיפור ללא תיווך, בזמן שהמילים מושמעות לו על ידי ההורה.

 

"ספריית נוח", שמודן ופינקוס הם עורכיה הראשיים ומנהליה האמנותיים, משתפת פעולה בהוצאת שני הכותרים הראשונים עם הוצאת הקיבוץ המאוחד, ומתעתדת לעשות כך גם עם הוצאות נוספות בארץ ובעולם.

חרוזים משנות ה-30 שתורמים לסיפור, ולאיור (מתוך הספר) (מתוך הספר)
חרוזים משנות ה-30 שתורמים לסיפור, ולאיור
 

אז מה הן הסנוניות הראשונות המבשרות על עידן קומיקס חדש בישראל? בשביל זה צריך לחזור לשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת, אל לאה גולדברג.

 

אורי אקרא לו

ראשון הוא אורי כדורי, מחלוצי דמויות הקומיקס העבריות, ופרי המצאתו של הצייר והקריקטוריסט אריה נבון. עלילותיו המשעשעות של אורי כדורי פורסמו ב"דבר לילדים", ומדי שבוע במשך שנים חיברה גולדברג חרוזים התואמים את הסיפור ברצועת הקומיקס. התוצאה היתה כה מוצלחת, עד שהיא עומדת במבחן הזמן גם בחלוף שמונים שנה מהפרסום המקורי.

"מר גוזמאי הבדאי". צריך להקשיב טוב למילים (איור: ירמי פינקוס) (מתוך הספר) (מתוך הספר)
"מר גוזמאי הבדאי". צריך להקשיב טוב למילים (איור: ירמי פינקוס)
 

ההומור עובד גם היום, והחרוזים של גולדברג הופכים את סיפורי היומיום הקטנים, להשתקפויות מלאות רוך של עולם הילדים ואופי החשיבה הייחודי להם. פעם אורי יוצא לדוג בים, מתייאש ומשתעמם, וחוזר לדוג את דגי הזהב באקווריום שבביתו, פעם הוא עולה על כיסא כדי לעקוף את אחותו בסימוני הגובה של המשקוף, ופעם הוא יוצא לטיול רגלי על מפת ארץ ישראל הפרושה על הרצפה - כדי לחסוך בעבודת רגליים מעייפת.

 

מודן בחרה כמה מן הסיפורים המשעשעים האלה והפיחה חיים חדשים באורי כדורי, תוך כדי שמירה על המבנה הקלאסי של רצועת הקומיקס, שמביאה אל הטקסט את הקו הייחודי לה: קווי מתאר נקיים ושחורים וצביעה של משטחים חלקים ללא הצללות. התוצאה מלאת חן ומשתלבת היטב גם במדף ספרי הילדים של שנת 2013, בזכות ההנאה מכל העולמות: עברית משובחת שמכבדת את הילד כקורא וכשומע, ואיור מלא הבעה החף ממניירות קישוטיות ומעומס.

עניין ותנועה בתוך חוקי הז'אנר (מתוך הספר) (מתוך הספר)
עניין ותנועה בתוך חוקי הז'אנר
 

מה זה גוזמאי?

שני הוא מר גוזמאי הבדאי, שגם עליו חתומה גולדברג, אך זה עלול להיות מעט קשה

יותר לעיכול היום. פינקוס בהחלט הקנה לאדון הנוטה להגזמה מראה עדכני שמהלך על קו התפר שבין שובבות וקריצה - ובין אמונה שלמה במעשיות שהוא מספר, אך העברית כאן ארכאית יותר ומציגה כמה מהמורות קטנות שעשויות להקשות גם על ההורים המקריאים (בתקווה שאלו לפחות ידעו מה פירוש "גוזמאי" ו"בדאי"). והנה דוגמאות: "כאמודאי בים", "הן כל כך נעים לנוח כי יבהירו הימים", "ולדרך לי שמרתיה שחלילה לא תוצן".

 

פינקוס שומר, בדרך כלל, על מראה רצועת הקומיקס, אך מרשה לעצמו לחרוג ממנה ולשחק במגבלות המרחב שניתן לו כדי לאוורר את הכפולות וליצור עניין ותנועה בעמודים.

 

על עיצוב הספרים אחראית גילה קפלן, וכאן המקום לשבח גם את ההשקעה בפורמט ובאיכות הדפים וההדפסה, שמציגים את העיבודים הוויזואליים החדשים על במה ראויה בהחלט. הספרים צרים וארוכים ומודפסים על נייר איכותי שאינו לבן לחלוטין, ובניגוד לתפיסה שלפיה מייצרים היום ספרי ילדים בפורמט אדיר-ממדים - יכולים מודן ופינקוס להיות בטוחים שבידיהם סדרה נפלאה ועל-זמנית, גם מבלי לצעוק זאת.

 

"אורי כדורי", חיבר: אריה נבון, חרזה: לאה גולדברג, ציירה: רותו מודן/ "מר גוזמאי הבדאי", כתבה: לאה גולדברג, צייר: ירמי פינקוס. הוצאת ספריית נוח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הספר
"אורי כדורי". מאויר מחדש על ידי רותו מודן
מתוך הספר
לאתר ההטבות
מומלצים