שתף קטע נבחר

המהפך: 10 שינויים במראה שלנו - ב-100 שנה

רק לפני מאה שנה כולנו נראינו לגמרי אחרת: הקריטריונים למשקל תקין היו שונים, הטיפול שלנו בעור היה בחיתוליו והטיפול בשיניים - עדיף שלא לחשוב עליו. איזה שינוי עבר עלינו מאז ועד היום - וכיצד זה ייתכן בזמן קצר כל כך? ד"ר אודי בר מסביר

המילה אבולוציה משמשת בדרך כלל בהקשר של תיאוריית האבולוציה של דארווין. זו הגורסת כי הטבע והזמן יצרו ברירה טבעית של המינים והביאו להשבחתם המתמשכת של הנותרים.

 

את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

 

אולם, בעוד שמקובל למנות שלבים בתיאורית האבולוציה במיליוני שנים, הרי שבעת המודרנית רק עשרות שנים בלבד היו נחוצות לקפיצת דרך התפתחותית ניכרת ששינתה את פניה של האוכלוסייה ושינתה גם את פניו ומאפייניו של תהליך ההזדקנות האנושי.

 

עוד מדריכי איכות חיים

חומצה היאלרונית: 10 שימושים בריאים

צלקות אקנה: 10 השיטות היעילות לתיקון

לא יכולים בלי סיליקון? 10 עובדות שיפחידו אתכם

10 סיבות להזדקנות מוקדמת של עור הפנים

התחלה טובה: 10 המלצות בריאות לשנה החדשה

10 סימנים שמעידים: אתה סובל מדיכאון סמוי

סוף לעצב: 10 עצות לשמירה על מצב רוח טוב

 

התפתחות מדעי הרפואה, הכימיה הפיסיקה לצד הופעת טכנולוגיות חדשות איפשרו לאדם להשפיע על בריאותו, תוחלת חייו ועל מראהו החיצוני באופן שבעבר היה דמיוני בלבד.

 

דברים רבים הנראים לנו כיום ברורים מאליהם כדוגמת חשיבות השמירה על היגיינת פה ורפואת שיניים, מודעות לצפיפות העצמות ואפילו תזונה בריאה ופעילות גופנית כלל לא היו קיימים בשיח ובמודע הציבורי עד למאה השנים האחרונות.

 

בציורי דיוקנאות בשמן שתיארו בדיוק רב את פני החברה באירופה במאות הקודמות וגם בצילומים של גברים ונשים משלהי המאה ה- 19 ניבטים פנים אנושיות בעלות מאפיינים אחרים משל היום, אידיאל היופי היה אחר וכמובן שגם תהליך וקצב הזדקנות על כל מאפייניה היו מהירים הרבה יותר.

 

ניתן כיום לומר בבירור כי האנושות ביצעה בעת המודרנית קפיצת דרך התפתחותית חסרת תקדים לעומת הדורות הקודמים.

 

הנה עשרת האלמנטים המרכזיים שהשתנו בפניה של החברה המודרנית:

 

 

1. משקל ואחוזי שומן כחלק מהגדרת היופי

עד לעשורים האחרונים ממש, נשים וגברים כאחד שניחנו בפנים נאות וסימטריות ולא סבלו מעודף משקל קיצוני, לא נתבקשו גם להציג גוף מחוטב למשעי עם אחוזי שומן נמוכים.

 

צילומי הטלוויזיה אז כמו גם איכות וטכניקות הצילום על המסך הגדול בעבר לא דקדקו במידת הטונוס של עור הירכיים בנשים למשל, או היקף שרירי הקיבורת בגברים. בעבר, להיות נאה בגובה ממוצע ובעל משקל גוף תקין- הספיק בהחלט !

 

במהלך עשרים השנים האחרונות, המודעות לטיפוח ואימון הגוף, לצד ההפחתה המתקדמת במשקל הגוף הרצוי עד למימדים שבעבר היו נתפסים כיוצאי דופן ממש, הפכו את הגוף לחלק אינטגראלי ומדד מקובל בהערכת חזותו החיצונית של האדם.

 

כיום נדיר יותר לראות שחקניות קולנוע או טלוויזיה אשר נהנות מפנים נאות ואינן מטפחות ומקפידות על כושר גופני ופעילות ספורטיבית, וזאת מאחר שמידת החשיפה של איברי גוף וגם עירום מלא הפכו לנפוצים מאי פעם בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה.

 

כמובן, שסטנדרט חדש זה של גוף ספורטיבי, רזה יותר ומחוטב מאי פעם מפעפע לתוך המודע הציבורי והופך לנורמה ויזואלית חדשה אליה כולנו שואפים להגיע. שאיפה קולקטיבית זו היא שהפכה את מכוני הכושר לעמוסים מבעבר וכן את כל מכוני הפילאטיס ושאר הטכניקות לחיטוב ועיצוב הגוף לנורמה או לחובה מינימאלית כדי לא "להישאר מאחור".

 

2. קמטים והזדקנות עור הפנים

בעבר הלא רחוק, קמטים היו חלק בלתי נפרד מתהליך התבגרות והופעתם הראשונה בשלהי גיל השלושים היוותה חלק מהגדרת גיל העמידה. היום, קמטים הם נושא לטיפול ותיקון על ידי שלל אינסופי של מוצרים קוסמטיים, תכשירי איפור וכמובן מבחר פרוצדורות רפואיות אשר כולם יחדיו שינו את פני גיל העמידה ואת תהליך ההזדקנות בנשים וגברים כאחד.

 

במהלך העשור האחרון ממש הפך כבר מקובל למדי לראות נשים בנות חמישים, שישים ואף למעלה מכך עם פנים חלקות ועור מטופח ובוהק ונקל לשכוח כי אימותיהן ממרחק שנות דור אחד בלבד, נראו שונות בתכלית השינוי כשהיו בנות גילן.

 

למעשה, הגדרת מאפייניו הויזואליים של הגיל נשתנתה לבלי הכר במהלך שני העשורים האחרונים באופן הדרמטי ביותר מאז ערש האנושות.

 

קשה עדיין להבין עד כמה היכולת להשפיע על החזות החיצונית של הזדקנות הפנים שינתה את כללי המשחק ואפשרה לנשים וגברים בגילאים בוגרים מבעבר להמשיך וליטול חלק בהוויה החברתית, התקשורתית והמקצועית של אנשים צעירים מהם בשנים רבות ובכך ליהנות מיתרונות הגיל והניסיון הבא עימו לצד שמירה על תפקודים גופניים ומאפיינים וויזואליים של צעירים.

 

3. בריאות השיניים

בסוף המאה ה-19 מקובל היה לזהות גילו של אדם בין היתר על פי כמות השיניים שנותרה בפיו. קשישים חסרי שיניים היו מחזה שבשגרה וגם לצעירים לא נותרו כל השיניים בפיהם לשנים רבות.

 

בהמשך הופיעו שיני הזהב, אשר אמנם אפשרו לעיסה טובה יותר אולם עדיין הסגירו את אובדן השיניים ובמקביל גם את גילו המוערך של האדם.

 

לאחר מכן היו גשרים המוחזקים עם פס זהב דק אשר הוא לבדו הסגיר כי "החיוך הוא תותב" ואז כמובן הופיעו כתרי החרסינה והשתלות השיניים ולבסוף גם טכניקות ההלבנה וציפוי השיניים אשר כבר הצליחו להעלים ללא כל זכר את חותם השיניים הטבעי אשר היה כה אופייני בעבר לגילו של האדם.

 

4. גיל וגיבנת

מראה הזקנה הגוצה והכפופה עם המקל והגיבנת שהיה טיפוסי לאיורי אגדות הילדים והיה חלק אינטגראלי מפניה של האוכלוסייה הבוגרת בעבר, הפך גם הוא לנדיר יותר כיום. הסיבה לכך נעוצה בטיפול ומודעות הגוברת לחשיבות השמירה על צפיפות העצמות בנשים.

 

הגיבנת האופיינית והקומה הנמוכה לקשישי העבר נגרמה בדרך כלל בגלל תמט (קריסה ומעיכה) של חוליות עמוד השדרה הגבי על רקע של אוסטיאופורוזיס.

 

אוסטיאופורוזיס היא מחלה כרונית הכרוכה באיבוד סידן מהעצמות ומתחוללת באופן מואץ בנשים לאחר תום המחזור החודשי. בעבר הלא רחוק - בעיה זו כלל לא זוהתה ולא היו כלים מתאימים לאבחונה וכמובן שלא עמדו לרשותנו האמצעים והתרופות למנוע הופעתה או החמרתה.

 

כיום, המודעות לנושא השמירה על צפיפות העצמות היא גבוהה מאוד, נשים וגם גברים מבצעים בדיקות סקר על מנת להעריך צפיפות עצמותיהן ובמקרה הצורך מותאמים תוספי תזונה כדוגמת סידן וויטמין D ואו טיפול תרופתי למניעת החמרת התהליך.

 

אידיאל היופי משתנה ואנחנו רוצים להיראות צעירים יותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אידיאל היופי משתנה ואנחנו רוצים להיראות צעירים יותר(צילום: shutterstock)

 

5. אידיאל היופי הופך צעיר יותר

כפועל יוצא של התקדמותן של טכניקות צילום ועריכה כמו גם של תכשירי איפור מתקדמים, אפקטים של תאורה וכמובן נפלאות הרפואה האסטטית הולך ונוצר אידיאל יופי לגברים ונשים כאחד השונה באופן ניכר מאידיאל היופי של עשורים ספורים לאחור.

 

 

כיום, גם לגיבורי פעולה גבריים, כמו גם לדוגמניות ונשות חברה מראה צעיר יותר לעיתים בעשור ואף למעלה מכך אל עומת מקבילים תרבותיים שלהם מלפני שני עשורים בלבד.

 

כמובן שמראה צעיר זה ההופך למקובל בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה יוצר גם הוא רף חדש אשר מחייב במוקדם או במאוחר הצטרפות אליו מאחר והופך אט אט לנורמה החדשה.

 

6. אתניות

גזע ומוצא אתני אשר היו מנדבכי הרבגוניות של מראה הגזע האנושי עוברים גם הם כיום תהליך של טשטוש גבולות והמראה האופייני לעמים ועדות נתון כיום לשינוי מרחיק לכת מאי פעם.

 

נישואי תערובת וכן כמות המהגרים הרבה בארצות המערב הביאו לייצוג גדול יותר של מוצאים ומאפיינים אתניים באופנה ובתקשורת הבין לאומית , אולם היכולת שלנו כיום לשלוט במאפייניו של מראה אתני טיפוסי הביאה ליצירת מודלים חדשים של יופי אשר לא היו קיימים כלל בעבר.

 

למשל, נשים במזרח הרחוק בעלות עור צהוב בגוון ענבר עמוק יכולות כיום להלבין א עורן במגוון של תכשירים קוסמטיים או רפואיים המיוצרים במיוחד למטרה זו ומיועדים לקהל הצרכנים האסייתי.

 

לנשים שחורות בעלות שיער מקורזל קל כיום יותר מאי פעם להחליק שיערן ותסרוקת האפרו נותרה כגימיק אופנתי בלבד. גם בהירות העור יכולות להיעזר בשירותיו של שיזוף בהתזה או מגוון רב של תכשירים לשימוש ביתי המעניקים מראה שחום ושזוף למשך כל עונות השנה.

 

מעבר לכך, פרוצדורות אסטטיות מתקדמות שפותחו ממש בשנים האחרונות מאפשרות כיום גם הצרת לסת רחבה מידי האופיינית למשל לקוריאניות או לפתוח את העפעף המלוכסן (העפעף השלישי) של הסיניות.

 

מאידך, בארצות המערב מקובלת מאוד כיום הדגשת קימורי הלחיים והגדלת הקוטר שבין שתי פסגות עצמות הלחיים המאפשרים תוספת נאה של אקזוטיקה גם לפנים הממוצעות ביותר.

 

התוצאה האסטטית המתקבלת משילוב של אלמנטים חזותיים של מספר מראות אתניים אופייניים וטשטוש הזהות הלאומית או ארץ המוצא על ידי שלל טכניקות יוצר גם הוא אידיאל יופי "על- טבעי" המורכב יותר להשגה מאשר הפשטות האופיינית לעבר בה כל עם וגזע ניחן במראה האופייני שלו על חסרונותיו ויתרונותיו.

  

7. מרקם העור

היכולת ההולכת וגדלה של הרפואה והקוסמטיקה כיום להתמודד עם כמעט כל פגע עור חיצוני משנה גם היא את מראה ההזדקנות הטיפוסי וטקסטורת העור האופיינית.

 

למשל, ההתפתחות הדרמטית שעוברת תעשיית הלייזר בעולם בשנים האחרונות מאפשרת להחליק את מרקם העור, להעלים צלקות ולמחות כתמי גיל ושמש באופן שלא היה מוכר לנו מן העבר.

 

גם תעשיות הקוסמטיקה ממשיכה ומפתחת עוד ועוד תכשירים קוסמטיים בעלי יעילות הולכת וגדלה, אשר גם אם מעניקים תועלתם רק לפרקי זמן קצרים, הרי שתופעת ה"עור המושלם" הולכת והופכת לנפוצה הרבה יותר מאי פעם בעבר.

 

כפועל יוצא מתהליך מתקדם זה של שיפור במרקם העור האופייני לאוכלוסייה, עולים במקביל גם הדרישה והיצור של תכשירי איפור חדישים ושקופים יותר, המבוססים על מולקולות ומרכיבים אחרים לגמרי מבעבר והמתאימים יותר לעור החלק והמשופר ממנו נהנים מרבית הצרכנים כיום אל מול צרכני העבר.

 

8. עיניים

הטיפול הרפואי בתהליכי הזדקנות אופייניים בעיניים לרבות היכולת להחליף עדשה וכן הסרת פטריגיום (תבלול) ונגעים אחרים בקרנית העין הביאו גם הם לשימור המראה השקוף והצלול של האישונים ולובן הלחמית האופייני לעיניים צעירות.

 

כמובן שטיפולים רפואיים אלה תורמים לאיכות הראייה של הסובלים מהם אולם הם גם משפרים את מראה העיניים החיצוני ואת החיות והנעורים הנשקפים מהן.

 

עוד למשל, גם קטרקט תהליך נפוץ מאוד המופיע עם העלייה בגיל ונגרם בגלל נזקי חמצון המצטברים בעדשת העין הזכה והופכים אותה עם השנים לעכורה –מטופל כיום בקלות רבה.

 

עדשה עכורה זו המוחלפת כיום בניתוח קצר ופשוט יחסית הייתה הסיבה המרכזית למראה האופייני של עיני הקשישים בדורות העבר. העדשה במהלך תהליך הופעת הקטרקט הופכת לבעלת גוון לבנבן ועכור ומאבדת את חדות המראה שלה, מראה אופייני זה של תהליכי קטרקט מתקדמים היה נפוץ מאוד בקשישים עד לעשרות השנים האחרונות במהלכן החלפת העדשה הפכה לפרוצדורה קלה ומקובלת.

 

9. שיער

אין אפשרות להתייחס למראה החיצוני של האדם ללא התייחסות לשיער הקרקפת. שיער הקרקפת הוא מסגרת נוכחת ובולטת לפנים כולן, ועד למאה הקודמת אפילו צביעתו של שיער לבן לא הייתה נגישה ומקובלת.

 

בשנים האחרונות, אין עוד לשיער הלבן תפקיד וחלק בתהליך ההזדקנות כבשנים עברו ונוכחותו אם קיימת היא הצהרה אופנתית בדרך כלל ותו לא.

 

כיום צביעתו של שיער שיבה או שינוי גוון השיער הטבעי הם תהליכים נפוצים ופופולאריים והיכולת לשלוט במרקם ומבנה השיער ההולכת ומתאפשרת בשנים האחרונות מאפשרת לראשונה גם להחליק שיער מקורזל באופן קל ובטוח יחסית ללא קשר לטיב השיער המולד.

 

תהליכי ההזדקנות נוספים המתחוללים בשיער האדם עם העלייה בגיל אינם כרוכים רק באיבוד הצבע והאפרתו של השיער אלא מתבטאים גם בשינויים נוספים במבנה ומרקם גוף השערה ההופך לגס ושביר ולעור הקרקפת ההופך ליבש.

 

גם שינוי זה במרקמו של השיער ובמצבה של הקרקפת זוכים כיום להתייחסות וטיפול באמצעות מוצרי טיפוח וטיפול ייעודיים לכך שכלל לא היו קיימים לפני עשור או שניים.

 

מעבר לכך, תהליכי התקרחות מהטיפוס הגברי הפוגעים בדרך כלל בגברים החל משלהי גיל העשרים ובנשים לאחר גיל המעבר, זוכים גם הם כיום למענה רפואי טוב יותר מאי פעם בעבר.

 

כך שאם רק לפני שבעים שנה שיער שיבה היה סימן ברור לגילו של האדם ומרקמו ואיכותו של השיער היו מולדים ואופייניים למוצאו ומאפייניו הגנטיים של האדם, הרי שכיום- אופי השיער, מבנהו, צבעו וכמובן תהליך וקצב הזדקנות מרקם השיער ועור הקרקפת עברו שינוי רדיקלי ואינם תלויים עוד בגיל ובגנטיקה כבעבר.

 

10. מיניות

אחד מהביטויים המיידיים והראשונים ליכולתנו לשנות ולהשפיע באופן מרחיק לכת על תהליכי הזדקנות חיצוניים ונראים לעין הוא הארכת פונקציות מיניות ושמירה על חיים חברתיים וחיי מין פעילים גם בגילאים אשר רק לפני עשרות שנים בודדות נחשבו לפנטזיה בלבד.

 

כיום, נשים וגברים בגילאי העמידה ואילך הנהנים מכושר גופני, בריאות טובה ומראה צעיר בעשור שלם כמעט מהוריהם - זוכים גם לחיי מין, מגוונים ועשירים הרבה יותר מאשר בעבר.

 

קיים כיום מבחר רב של טיפולים תרופתיים ואו טבעיים המאפשרים לגברים שמירה על יכולת התפקוד המיני כמעט ללא הגבלת גיל, וכן יש מבחר של תכשירים תרופתיים וצמחיים לשימור הליבידו (התשוקה) בנשים .

 

יכולת זו לשמור על התפקוד המיני והתשוקה גם בגילאים מתקדמים יותר היא זו שיצרה נורמה חברתית חדשה כיום בה אפילו מוסד הנישואין הוותיק עובר טלטלה ושינוי מרחיק לכת ומהווה למעשה בבואה לאדם החדש ולתהליכי ההזדקנות המואטים.

 

זוגות רבים כיום, מתחילים בזוגיות חדשה וסוערת גם בעשורים החמישי והשישי לחיים לאחר פרידתם מבן הזוג לו היו נשואים שנים רבות.

 

מערכות היחסים המאוחרות הללו נעשות מתוך בחירה ולא מתוך כורח או נסיבות שהיו נכונות לבחירתם הראשונה בבני הזוג בצעירותם וכמובן שמערכות היחסים המאוחרות גם נטולות בד'כ הלחצים הכלכליים האופייניים לזוגות צעירים וללא המחויבות המכבידה של הטיפול בילדים וגידולם.

 

היכולת ליהנות ממערכות יחסים חדשות בגילאים מתקדמים מעניקה לאדם את השמחה והסיפוק השמורים רק למערכת יחסים רומנטית ובכך משתנה באספקט נוסף תהליך ההזדקנות האנושי כפי שהיה מוכר לנו מן העבר.

 

הכותב הוא רופא כללי, יועץ מומחה לתוספי תזונה ורפואה אסתטית

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstok
קמטים. בנות 60 עם עור חלק
צילום: shutterstok
צילום: איליה מלניקוב
ד"ר אודי בר. פעם נראינו אחרת
צילום: איליה מלניקוב
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים