שתף קטע נבחר

צרפת: עצרו יהודים בחשד לתקיפת אנטישמים

פעילים של "הליגה להגנה יהודית" בליון חשודים בתקיפות של צרפתים, שאותרו לאחר שהעלו לרשת תמונות שלהם מצדיעים ב"מועל יד הפוך": "שני צעדי ענישה גדולים יתרחשו ביום ראשון וביום שני בליון, נגד אנשים שביצעו את המועל יד ההפוך", הזהירו הפעילים. "הנאצים הקטנים לא יישארו רגועים"

האם "הליגה להגנה יהודית" בצרפת (LDJ) ארגנה התקפות יזומות כלפי אזרחים צרפתים החשודים באנטישמיות? המשטרה הצרפתית בעיר ליון סבורה שכן, וביום שלישי עצרה שישה יהודים חברי הסניף המקומי, החשודים בביצוע שתי תקיפות נגד פעילים אנטישמים.  

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

על פי דיווחים בסוכנויות הידיעות, התקיפה הראשונה התרחשה ב-21/12, בליון – ולמחרתו (יום א') התבצעה תקיפה נוספת בווילורבן. המשטרה חושדת כי "הליגה" המקומית - ארגון יהודי ימני, מייסודו של הרב מאיר כהנא - היא העומדת מאחוריהן, וכי הכנופיה איתרה את המותקפים דרך רשת האינטרנט.

 

ה-JTA ציין כי שניים מיעדי ההתקפה החשודים באנטישמים, צילמו את עצמם בפוזת "מועל יד הפוך" (quenelle)- מחווה אנטישמית שיזם הקומיקאי האנטישמי ומכחיש השואה הצרפתי דיאדונה, ומתפשטת במהירות ברחבי אירופה ובצרפת בפרט, כפי שנחשף לראשונה ב-ynet .

 

הצדיעו, העלו לרשת - והותקפו

על פי דיווח של AFP ו"לה פרוגרס" התקיפה הראשונה התרחשה במסעדת "מאמא שלטר" האופנתית, ברובע

השביעי בליון, בשעת לילה מאוחרת, כשהיעד - אחד מעובדי המסעדה. רביעיית גברים נכנסה למבנה, על מנת לאתר את העובד ששמו לא צוין, בעוד חבריהם נותרו בחוץ. עד ראיה מציין כי עם איתורו של האיש נכנסו העשרות שמתינו בחוץ לשטח המלון, במטרה להכות את העובד. הם אף השתמשו בגז מדמיע נגדו. אנשי הביטחון התערבו בנעשה, ועצרו את התקיפה.

 

בהתקפה השנייה זכתה החבורה להצלחה גדולה יותר: גם המותקף הזה אותר באמצעות הרשת לאחר שהצדיע במועל ההפוך. הוא הוכה ואז נכלא בתא מטען של מכונית חונה. בתקיפה הזו היו מעורבים, על פי הדיווח, שישה גברים. שניים מהם נעצרו עוד באותו הלילה, וארבעת האחרים – ביום ג'. מעצרם של שנים הוארך עד אתמול (יום ד'). מצבו הרפאי של המותקף אינו ידוע.

 

ביום שלישי שעבר פרסמה "הליגה להגנה יהודית" הודעה ב"טוויטר", ובה נטלה כביכול אחריות על התקיפות. בהודעה נכתב כי "שני צעדי ענישה גדולים יתרחשו ביום ראשון וביום שני בליון, נגד אנשים שביצעו את המועל יד ההפוך. הנאצים הקטנים לא יישארו רגועים".

 

שר הביטחון הצרפתי נגד ה"קנל"

זו איננה הפעם הראשונה ששמה של "הליגה" נכרך במקרים של תקיפת אנטישמים. לפני כחצי שנה נטלה אחריות על תקיפתו של צעיר ערבי, לאחר שזה תקף, ככל הנראה, יהודי בפרבר "סן ז'רמן" ממזרח לפריז. "חיילי הליגה", כפי שכינו את עצמם, הביאו לאשפוזו, לאחר "תגובה מהירה ויעילה", כהגדרתם. ההודעה הובילה לדרישה מצד הממשלה לאסור את חברי הקבוצה. מאוחר יותר חזר בו הארגון מההודעה, והכחיש כל קשר למעורבות באלימות.

 

ויכוח ער בצרפת סביב ה"קנל" ()
ויכוח ער בצרפת סביב ה"קנל"

 

בשבועות האחרונים מתקיים בצרפת ויכוח ער סביב ה"קנל" - המחווה הגופנית החשודה כאנטישמית, ושר הביטחון הצרפתי גינה את התופעה בחריפות, ואף ביקש לנקוט בסנקציות נגד חיילים שצולמו כשהם מצדיעים ב"מועל יד הפוך" מול בית כנסת בפריז.

 

בחודשים האחרונים מנצלים האנטישמים את חוסר המודעות הציבורית לאותה "הצדעה", וכך הצליחו פעמים רבות להצטלם כשהם מבצעים אותה במצבים סמליים ורגישים במיוחד, למשל במחנה ההשמדה טרבלינקה, ברחבת הכותל המערבי ולצד חיילי צה"ל – באין מפריע, וכן לצד יהודים במקומות שונים בעולם, כשהמצולמים כלל אינם מודעים ל"תרגיל". לאחר מכן מועלות התמונות לרשת.

 

התופעה נחשפה בכנס שקיימה המחלקה למאבק באנטישמיות של ההסתדרות הציונית העולמית. על מנת לחשוף את הציבור לאותה תנועה, שרבים נתקלו בה ולא ידעו את משמעותה, הוצגו בכינוס תמונות וסרטונים של ניאו-נאצים שתיעדו עצמם כשהם מבצעים אותה במקומות שונים בעולם. במסגרת טיפול נקודתי יותר, התבקש משרד הביטחון להזהיר את חיילי צה"ל מפני אותה תופעה, על מנת למנוע צילומים מביכים נוספים בהשתתפותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנצלים את תמימותם של יהודים. הצדעה במועל הפוך
המותקפים אותרו לאחר שהעלו תמונות לרשת
מומלצים