שתף קטע נבחר

מתקפת דגי הטרף: "ילדים איבדו אצבעות"

פרמדיק שטיפל בכמה מ-70 הפצועים במתקפת דגי הפיראנה בארגנטינה סיפר כי סייע לילדים שאיבדו אצבעות שלמות. הערכה: החום השפיע על הדגים

עוד עדויות ממתקפת הפיראנות בארגנטינה : הפרמדיק אלברטו מנינו, שהיה אחד מאנשי הצוות הרפואי שהגישו סיוע לרוחצים בחוף ברוסריו, שם תקפו ופצעו דגי פיראנה מסוג "פלומיטס" לפחות 70 בני אדם, סיפר לערוץ Todo Noticias כי הוא בעצמו טיפל בכמה ילדים שאיבדו אצבעות שלמות. הערב התפרסמו תמונות מהטיפול בפצועי נשיכות הדגים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

מתקפת הדגים התרחשה מול חופיו הפופולריים של נהר הפרנה הסמוך לעיר רוסריו, שנמצאת כ-300 קילומטרים צפונית לבואנוס איירס. ארגנטינאים רבים הגיעו לשם אתמול, בחג המולד, כדי לקחת פסק זמן מגל חום הפוקד את המדינה. מוקדם יותר היום דווח כי 70 בני אדם נפצעו מנשיכות דגי הטרף, וכי בין הפצועים לפחות 20 ילדים.

 

הפציעות - בעיקר בידיים וברגליים. פיראנות נמשכות לדם (צילום: AP) (צילום: AP)
הפציעות - בעיקר בידיים וברגליים. פיראנות נמשכות לדם(צילום: AP)

 

הערב נמסרו פרטים נוספים על האירוע החריג ברוסריו. מנהל משמר החופים, פדריקו קורנייר, אמר כי אלפי רוחצים היו באותה השעה במקום, כשלפתע הם החלו להתלונן על סימני נשיכות על ידיהם ורגליהם. הוא אמר כי פלומטס, "סוג של דגי פיראנה גדולים, זללנים וחדי שיניים שבאמת יכולים לנשוך", הם שאחראים לתקיפה. שבעה ילדים שנמנו עם הפצועים איבדו אצבעות או לפחות חלקים מאצבעותיהם.

 

לפי הערכות בארגנטינה, מזג האוויר החם במיוחד תרם גם הוא למתקפת הדגים, כשגרם להם להתקבץ ולהתקרב לפני המים של הנהר. אתמול היו באזור כ-38 מעלות צלזיוס, ולפי המומחים בארגנטינה זהו חודש דצמבר החם ביותר שנמדד במדינה זה 43 שנה. סברה אחרת הייתה שהדגים נמשכו לאזור החוף בשל שאריות שהותירו אחריהם דייגים.

 

ארוחת הפיראנה: נותן ביס - וקורא לשאר

מוקדם יותר היום אמר קורנייר: "זה לא נורמלי. קורה לפעמים שיש מקרה אחד של פציעה או נשיכה, אבל היקף המקרה הזה היה עצום... זה אירוע יוצא דופן". רופא שהגיע לזירה, גוסטבו סנטוריון, אמר כי מדובר ב"התקפה גדולה מאוד", הגדולה ביותר מאז 2008, אז נפצעו כ-40 בני אדם באירוע דומה. משמר החופים המקומי סייע לחלץ אנשים מהמים, ופרמדיקים הגיעו להגיש להם סיוע. רבים מהפצועים סבלו מחתכים עמוקים.

 

טיפול בפצוע בארגנטינה. אלפים היו בחוף (צילום: AP) (צילום: AP)
טיפול בפצוע בארגנטינה. אלפים היו בחוף(צילום: AP)

 

הפיראנה הוא דג במשפחת החריתיים (Characidae) המונה כ-20 מינים, הנפוצים בנהרות ובאגמים של דרום אמריקה, בגבולות שבין קולומביה בצפון והחלק הצפוני של ארגנטינה בדרום. תפוצתם גבוהה ביותר באזור נהר האמזונס. מבנה הגוף של הפיראנה גבוה, הוא לחוץ משני צדיו והוא מזכיר בכללותו אליפסה. גופו מכוסה קשקשים. צבע הדגים נע בין כסף לשחור, ובטנם התחתונה של מספר מינים צבועה אדום או כתום. גודל הפיראנות נע בין 20 ל-60 ס"מ, ויש אף כמה מינים בודדים גדולים עוד יותר.

 

רוב סוגי הפיראנה ניזונים מצמחי מים בלבד, אולם יש לו גם כמה מינים טורפים, והם הידועים ביותר ואלה שהקנו לו מוניטין של דג טרף אכזרי.

למינים אלה ראש גדול ומעט בולט ומלתעות חזקות. שיניהם חדות במיוחד, ומשולבות זו העליונה בזו התחתונה (שילוב זה מדמה את נשיכתן לפעולת מספריים משוננות, ומאפשר לפיראנה לתלוש את בשרו של הטרף). דגי הפיראנה הטורפים ניזונים מדגים אחרים, ולעתים מיצורים דו-חיים, מציפורים ואף מיונקים, אולם בעיקר הם ניזונים משאריות של דגים מתים.

 

מיני הפיראנה הטורפים צדים בלהקות גדולות, בנות מאה פרטים ויותר, בעיקר בעונות היובש כאשר מפלס המים נמוך יחסית. בדרך כלל, מתפזרת להקת הפיראנות לכל עבר על מנת לחפש טרף, וכשזה מאותר (הפיראנות נמשכים לדם, או שהם מזהים תנועה של דג) מודיעים על כך חברי הקבוצה זה לזה, כנראה באופן אקוסטי (הפירניות ניחנו בשמיעה מעולה). כשמגיעים דגי הפיראנה אל הטרף הם נוגסים חתיכה מבשרו ואז שוחים הצדה, על מנת לפנות מקום לפרטים נוספים בלהקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אחד הפצועים מציג את רגלו
צילום: AP
מומלצים