שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בשורה לחולי אפילפסיה: קוצב שימנע התקפים

  מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר לשיווק קוצב חשמלי המושתל בגולגולת של חולי אפילפסיה, המזהה את ההתקף המתקרב ומונע אותו לפני שמתחילים הפרכוסים

  בשורה לחולי אפילפסיה קשה: מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, אישר את שיווקו של קוצב חשמלי המזהה מבעוד מועד הפרעות באותות החשמליים במוח - ובכך מסייע למנוע התקף אפילפסיה.

   

  המתקן החדש, שאותו מייצרת חברת Neuropace בקליפורניה, כולל שתל קטן המותקן מתחת לגולגולת ומחובר למוקד האפילפסיה המוחי. כאשר הוא מזהה פעילות חשמלית לא תקינה במוח, הוא מגיב מיד באמצעות שליחת זרמים חשמליים המאזנים את הפעילות במוח - עוד לפני התקף הפרכוסים. 

   

   

   

  עוד על אפילפסיה:

   

  אישור ה-FDA מתבסס על מחקרים שנערכו בקרב 191 חולי אפילפסיה קשה, שגילו עמידות לטיפול תרופתי וסבלו מהתקפי פרכוסים קשים שחייבו אשפוז וסיכנו את חייהם. מהמחקר עולה כי המתקן הפחית את כמות הפרכוסים ב-50% לפחות, וגם שנה לאחר התקנת השתל החשמלי נמשכה הפעילות ההגנתית של המכשיר מפני הפרכוסים.

   

  אלה שבמוחם מותקן השתל אינם יכולים לעבור סריקות תהודה מגנטית, MRI, בשל השדה המגנטי העלול לתלוש את המתקן ממוחם או להעלותו באש.

   

  שתי תופעות לוואי שנצפו אצל חלק קטן מהמושתלים כללו זיהום באזור השתל והתרוקנות מהירה של הסוללה.

   

  אלפי אנשים בישראל לוקים באפילפסיה. אצל כרבע מהם הטיפול התרופתי אינו מצליח להביא להפסקת ההתקפים. הפרכוסים, האשפוזים הממושכים והשינויים התרופתיים התכופים מהווים מעמסה כבדה על המשפחות ועל המערכת הרפואית כולה.

   

  מי שלוקה באפילפסיה שאינה מאוזנת תרופתית נמצא ברמת סיכון גבוהה למוות פתאומי. בנוסף, הוא חשוף יותר לחבלות בדרגות שונות בשל הנפילות, ולתופעות לוואי קשות של התרופות.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  המתקן שולח זרמים חשמליים למוח - עוד לפני הפרכוסים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים