שתף קטע נבחר

בוטל צו פינוי למאהל המשפחות השכולות בי-ם

הלילה הודיעה הממשלה על שחרור עוד 26 אסירים, בהם 5 מזרח ירושלמים. הבוקר הוצא צו פינוי למאהל המשפחות השכולות מול בית רה"מ, אך ברקת התנצל והודיע כי יפעל להסדרת המחאה. מי הישראלים שרוצחיהם ישוחררו?

רוצחי קרוביהם ישוחררו, מהם מונעים להפגין: עיריית ירושלים הוציאה הבוקר (יום א') צו פינוי למאהל המשפחות השכולות סמוך לבית ראש הממשלה, פחות מחצי יממה לאחר שהוועדה לשחרור אסירים החליטה על שחרור 26 מחבלים נוספים כחלק מהמחווה לרשות הפלסטינית. מאוחר יותר הגיע למאהל ראש העירייה ניר ברקת, ואמר למשפחות שיפעל להסדיר את העניינים הטכניים הכרוכים בקיום ההפגנה.

 

צו הפינוי שקיבלו המשפחות. ברקת הבטיח שיסדיר את ההפגנה  ()
צו הפינוי שקיבלו המשפחות. ברקת הבטיח שיסדיר את ההפגנה

 

עוד לפני ביקורו של ברקת, המשפחות השכולות טענו כי צו הפינוי הוצא בלחץ הממשלה. "ראש הממשלה והשרים לא מסוגלים להתמודד עם זעקת המשפחות ורוצים לסתום לנו את הפה. מהלך זה לא יצלח, אנחנו נמשיך במחאתנו ובמאבקנו הצודק", אמרו הבוקר.

 

אורטל תמם, האחיינית של משה תמם שנחטף ונרצח במהלך שירותו הצבאי: "בשעה 8:30 בבוקר קיבלנו צו פינוי, הפקח שהגיע אמר שיש הוראה מלמעלה שאנחנו צריכים לפנות את המאהל. אנחנו לא ישנים פה, אבל גם בלי השינה הם אמרו לנו שאנחנו צריכים ללכת. נתנו לנו שלוש שעות להתפנות מכאן".

 


האסירים שמשתחררים בפעימה השלישית

האסירים שמשתחררים בפעימה השלישית
שם האסיר תאריך מעצר תושב הרצח

אחמד פריד שחאדה שחאדה

16.2.85   רצח את יוסף פרחן
יאסין מוחמד יאסין אבו חדיר 1.1.88 מזרח ירושלים רצח את יגאל שחף
בילאל אחמד יוסף אבו חסין 20.12.88 מזרח ירושלים רצח את פארוק-ראוד עבד אל-חמיד אבו חדר

איברהים לוטפי חלמי טקטוק

3.3.89 שכם רצח את החייל בנימין מייסנר בשכם
בילאל איברהים מוסטפא דמרה 20.6.89 סלפית רצח את פרידריך רוזנפלד ליד אריאל
מוחלס סודקי עבד א-רזק סוופאטה 9.3.91   רצח את יוסף בן יעקב מלכין (מלכה)
פייסל מוסטפא מחמוד אבו אל-רוב 25.9.91 ג'נין השתתף ברצח החייל יורם כהן
ג'מאל חאלד איברהים אבו-מוחסן 4.10.91 ג'נין דקר למוות את שלמה יחיא ביישוב קדימה
מחמוד עטא מחמוד מועמר 24.2.92   רצח את חתן פרס ישראל פרופ' מנחם שטרן עמק המצלבה בירושלים
נעמאן יוסף אחמד א-שלבי 7.5.92   רצח שני אזרחים דרוזים מהצפון - ג'מיל חסון מדליית אל כרמל ומופיד כנעאן מירכא
עדנאן מוחמד יוסף אפנדי 13.5.92   פצע את הנערים יניב שחם ודן רוטוקוביץ' בירושלים. בלה פרוינד החרדית נשכבה על המחבל ומנעה מאזרחים לפגוע בו
איברהים חליל אחמד סלאח 9.7.92   רצח את מנחם שטרן, אלי אמסלם וחסין זאיד
אחמד ג'ומעה מוסטפא חלף 23.11.92   חבלה בכוונה מחמירה
אוסאמה חאלד כאמל סילאווי 16.2.93 ג'נין שימש כמפקד פתח בג'נין ואימן את רוצחי מוטי ביטון
מחמוד נופל מחמד דעאגנה 16.3.93   רצח את שרה שרון בחולון
מוחמד מוסטפה אחמד עפאנה 1.4.93 רמאללה רצח את שרה שרון בחולון
רמדאן מוחמד עודה יעקוב 1.4.93 רמאללה רצח את שרה שרון בחולון
איימן מוחמד אניס ג'ראדאת 24.4.93 ג'נין השתתף ברצח שני אזרחים דרוזים מהצפון וברצח משתפי פעולה עם ישראל

אחמד עוואד עלי אחמד כמיל

29.9.93 ג'נין מפקד חוליית הפנתר השחור בג'נין. אחראי לרצח יורם כהן ו-15 פלסטינים
סעיד רושדי מוחמד תמימי 9.11.93 רמאללה השתתף ברצח חיים מזרחי ליד בית אל
נאסר פאוזי מוסטפא ברהם 22.12.93 טול כרם רצח את מוריס אדרי בחנות בנתניה
נעים יונס מחמד שוואמרה 14.3.95   רצח את יוסי חיון
סלימאן מוחמד רדואן מחמוד 6.5.94 רצועת עזה רצח את שי שוקר
ג'מאל אחמד איברהים אבו ג'מל 24.5.94   ניסיון רצח
איברהים פאיז מחמוד אבו עלי 10.8.94   רצח את רוני לוי
ראמי ג'אודת זכי ברבך 7.10.94   רצח את יוסף זנדני

 

ראש העירייה ניר ברקת אמר למשפחות: "באתי  להזדהות כמו כל עם ישראל שכואב את כאבכם ומזדהה עם זעקתכם, ללא קשר להחלטות הממשלה. הקול שלכם נשמע בצורה ברורה, זהו מסר ראוי ונכון ואין על כך ויכוח בעם".

 

ברקת הוסיף כי "העירייה אפשרה ומאפשרת את קיום המחאה, זוהי זכות דמוקרטית בסיסית ואנחנו נסדיר יחד עם המשפחות את העניינים הטכניים הכרוכים בכך, לשביעות רצונן".

 

בעיריית ירושלים אמרו כי אין מניעה להפגין מול בית ראש הממשלה בכל שעות היום, "אך לא ניתן להפוך את המרחב הציבורי למקום מגורים ולבנות מאהל לשינה החוסם את המעבר, זאת ללא קשר לנושא ההפגנה או זהות המפגינים, וזהו נוהל החל על כל המבקשים להפגין במקום. קיום הפגנה במקום מחייב תיאום וקבלת אישור של משטרת המחוז והעירייה".

 

מאיר אינדור, יו"ר ארגון אלמגור, התייחס לשחרור מזרח ירושלמים, בעלי תעודות זהות כחולות, בפעימה השלישית: "נפנה לבג"ץ אחרי שהממשלה החליטה לשחרר רוצחים ישראלים. הבושה נגמרה - למרות הבטחת הממשלה גם ערבים ישראלים משתחררים. ממשלת ישראל החליטה לתקוע לנו אצבע נוספת בפנים ובאמצע ההפגנה שלנו קיימה ישיבה דחופה והכול כדי לעמוד בלו״ז מול אבו מאזן וג'ון קרי".

הפגנת משפחות שכולות מול משרד ראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנת משפחות שכולות מול משרד ראש הממשלה(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

אחד המזרח ירושלמים שישתחררו השבוע הוא יאסין אבו חדיר משועפאט, שרצח ב-1987 את יגאל שחף, סטודנט לאלקטרוניקה בן 24 מירושלים. שחף טייל בעיר העתיקה עם אשתו, שלה היה נשוי רק חודשיים ועם זוג חברים, כשנורה למוות על ידי המחבל שישתחרר השבוע. ברשימה נכלל גם מוחלס סוופאטה, שרצח ב-1990 את יוסף מלכה בשכונת הדר בחיפה. צווארו של מלכה רוטש ועל הגופה נמצא פתק שעליו נכתב בערבית: "נחש שחור שמאמץ נבלה, פת"ח".

 

ברשימה גם רוצח נהג המונית רוני לוי בדיוק לפני 23 שנה (29 בדצמבר 1990), סלימאן מחמוד שחנק למוות בשרוך נעל את שי שוקר בפרדס ליד טירה ב-1994, אחד מהמחבלים שנכנסו לביתו של יוסף זנדני בבני עי"ש ודקרו אותו למוות עם כבל, וכן רוצחו של משה (מוריס) אדרי בחנות החשמל שבבעלות בנו בנתניה, לפני 20 שנה. אדרי הגיע לחנות אחרי תפילה בבית בכנסת, פועל שעבד איתו בעבר חיכה לו בתואנה ששכח בגדים במחסן, ובזמן שאדרי הכין קפה, העובד דקר אותו בסכין בגבו. אדרי בן ה-65 נאבק בדוקר ופצע אותו בכוס ששבר, אך מת מפצעיו.

 

בילאל דמרה, שרצח ב-1989 את פרידריך רוזנפלד, ישוחרר אף הוא השבוע. רוזנפלד, שנולד בניו יורק ועלה לארץ ב-1968, טייל בגבעות ליד מקום מגוריו באריאל כשקבוצה של רועי צאן חטפה ממנו סכין שהייתה ברשותו ודקרה אותו למוות. בנוסף ישתחרר גם עדנאן אפנדי, שדקר ופצע בירושלים את הנערים יניב שחם ודן רוטקוביץ'. בלה פרוינד, שעליה כתבה להקת "הדג נחש" את השיר "בלה בליסימה", הגנה עליו בגופה ומנעה מאזרחים זועמים לפגוע בו. השבוע התראיינה ל-ynet ואמרה: "השחרור הוא בגידה באזרחים".

 

לקראת האישור הסופי של הפעימה השלישית הפגינו אמש בני משפחות שכולות מול בית ראש הממשלה בירושלים. בהפגנה לא נכחה מאירה שטרן גליק, ששני רוצחי אביה - חתן פרס ישראל פרופ' מנחם שטרן - ישתחררו בפעימה השלישית. "קיימת תחושה של חוסר צדק, אדם שרצח בדם קר צריך לקבל מאסר עולם", אמרה אתמול ל-ynet בתו של שטרן, שנדקר למוות בפיגוע בעמק המצלבה בירושלים ב-1989, כשהלך כבכל יום מביתו לאוניברסיטה העברית.

 

אביאל מגנזי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ההפגנה, אתמול
צילום: מוטי קמחי
מומלצים