שתף קטע נבחר

יוצרי הקולנוע והטלוויזיה נגד קשת ורשת

לקראת הדיון על המשך קיומה של חברת התמלוגים של הבמאים והתסריטאים - תלי, הפגינו היוצרים מול משרדי זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, לאחר שאלו הגישו את התנגדותם להסדרת פעילותה: "איש לא ירים יד על התמלוגים שלנו"

המאבק המשפטי על מעמדה של תלי - חברת התמלוגים של במאי ותסריטאי ישראל - גלש ממשרדי עורכי הדין ולשכות המנכ"לים אל הרחוב. רבים מבין יוצרי הקולנוע והטלוויזיה יצאו היום (א') להפגנה מול משרדי זכייניות ערוץ 2 - קשת ורשת - בתל אביב.

 

ערן קולירין, שירה גפן, רני בלייר, נדב לפיד, יריב הורביץ, אייל חלפון, חיים בוזגלו ועוד רבים רבים אחרים, הגיעו למקום כשהם חמושים בסטיקרים ובשלטים שעליהם הכתובות "אני מונופוליסט", "לא תחמוד", "תלי = צדק", "יש חזיר בממיר", "יד אחת נגד העושק" ועוד. בכך ביקשו להביע את מחאתם על כך ששני גופי שידור אלה, ביחד עם חברת הסלולר פרטנר, הגישו את התנגדותם להסדרת פעילותה של תלי, שהוקמה על מנת לגבות את תשלומי התמלוגים על שידור יצירותיהם.

 

היוצרים מפגינים נגד זכייניות ערוץ 2 (צילומים: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
היוצרים מפגינים נגד זכייניות ערוץ 2 (צילומים: מוטי קמחי)

המאבק ברחוב יצא לדרך ערב הדיון בבית הדין להגבלים עסקיים על מתן אישור להמשך פעילותה של תלי - 13 שנים לאחר ייסודה. הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, עדיין לא גיבש את המלצותיו לבית הדין, אולם קשת, רשת ופרטנר היו גופי השידור היחידים שהגישו את התנגדותם לקיומה של תלי, שמייצגת את רוב רובם של הבמאים והתסריטאים בישראל, בכל הנוגע לגביית תמלוגים ולמימוש זכויות היוצרים.

 

על מה ולמה? המאבק על קיומה של תלי:

מפגינים מול בניין קשת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים מול בניין קשת

 

וגם מול בניין רשת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
וגם מול בניין רשת

"אנשים מנסים להמשיך ליצור במדינה הזאת למרות כל הקשיים, והנה הגענו לשיא חדש: קשת ורשת -

על כל המיליונים שלהם - רוצים לחמוס לנו את התמלוגים", קרא אורי רוזנווקס, יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטרים, "איש לא ירים יד על התמלוגים שלנו. אנחנו באנו לפה באופן שקט, תרבותי, מנומס, בתיאום עם המשטרה, אבל זה היום. ואנחנו לא נשקוט, ולא נניח לכם ולא לבעלי הבית שלכם".

 

הבמאי רני בלייר דיבר על כך שזכייניות ערוץ 2 מבקשות "להפוך אותנו לעובדי קבלן", והצהיר: "אנחנו נעמוד על שלנו עד שאתם תרדו מהעץ הזה. העץ הציני והילדותי הזה שעליתם עליו". התסריטאי עמית ליאור ("עפולה אקספרס") הצטרף: "כל מי שעיניו בראשו רואה שהמגמה של קשת בשנים האחרונות היא להפוך אותנו לסינים".

עמית ליאור, רני בלייר ואורי רוזנווקס בקדמת במת ההפגנה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עמית ליאור, רני בלייר ואורי רוזנווקס בקדמת במת ההפגנה

ערן קולירין ושירה גפן בהפגנה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ערן קולירין ושירה גפן בהפגנה

מתחת לבנייני קשת ורשת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתחת לבנייני קשת ורשת

המאבק על התמלוגים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המאבק על התמלוגים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
תלי. נאבקים למען זכויות הבמאים והתסריטאים
צילום: מוטי קמחי
לאתר ההטבות
מומלצים