שתף קטע נבחר

"משטרת הכשרות" בדרך: פקחים עם מדים יפשטו על מסעדות

הממשלה יוזמת הצעת חוק לפקחים מטעם המשרד לשרותי דת והרבנות הראשית, לפשוט על בתי עסק, לתפוס בהם חפצים ולחקור אנשים החשודים בעיניהם בהונאה, אם אלה הציגו מוצרי מזון ככשרים מבלי להציג תעודת כשרות ממלכתית. יוזמי ההצעה: סגן השר לשירותי דת והרב הראשי. בעלי מסעדות: נהפוך לעבריינים

הרבנות מחריפה את מאבקה בהונאת הכשרות , ולשם כך מקבלת לידיה סמכויות אכיפה מוגברות: הממשלה יוזמת הצעת חוק שתאפשר לפקחים מטעם המשרד לשרותי דת והרבנות הראשית, לפשוט על בתי עסק, לתפוס בהם חפצים ולחקור אנשים החשודים בעיניהם בהונאה, אם אלה הציגו מוצרי מזון ככשרים מבלי להציג תעודת כשרות ממלכתית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

תזכיר החוק הופץ אמש (א') למשרדי הממשלה על ידי סגן השר לשרותי דת, ח"כ הרב אלי בן-דהן, שיזם את ההצעה בשיתוף עם הרב הראשי, דוד לאו. לטענת השניים, פקחי היחידה הקיימת כיום לאכיפת חוק איסור ההונאה בכשרות, מתקשים לפעול בהיעדר סמכויות ברורות המעוגנות בחקיקה, ונאלצים להסתפק רק בהטלת קנסות מנהליים על בתי עסק.

 

חשש בקרב בעלי עסקים ללא כשרות ממלכתית

על פי התיקון המוצע יוכל השר לשרותי דת למנות מפקחים מעובדי משרדו, ולהעניק להם את הסמכויות הבאות: לדרוש מכל אדם להציג בפניהם תעודה מזהה, וכן למסור כל ידיעה או מסמך הרלוונטיים לאכיפת החוק, ליטול דגימות של מוצרים וחומרים ולמוסרם לבדיקה, להיכנס לבית עסק או מפעל ואף לכלי רכב השייך להם, ולהחרים תעודות כשרות שפג תוקפן.

 

"לתת כלים לפקחים להילחם באופן אפקטיבי בתופעת הונאת הכשרות ובעברייני הכשרות" (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"לתת כלים לפקחים להילחם באופן אפקטיבי בתופעת הונאת הכשרות ובעברייני הכשרות"(צילום: אלי מנדלבאום)

 

במקרה שהתעורר חשד לביצוע עבירה, יהיו רשאים הפקחים לחקור כל אדם הקשור אליה או שעשויות להיות לו ידיעות בעניינה, לתפוס כל חפץ רלוונטי ולבקש מבית משפט צו חיפוש. הפעלת הסמכויות תותנה בכך שהמפקח לובש מדים מיוחדים, ועונד תג המזהה אותו ואת תפקידו.

 

החוק הממשלתי שבדרך כבר זכה במשרד לשרותי דת לכינוי "משטרת הכשרות", כפרגון לפקחים המיועדים על הסמכויות הרחבות, אך יש שדורשים אותו דווקא לגנאי. כאלה הם, למשל, בעלי העסקים המצהירים על עצמם כ"כשרים ללא תעודה", בגלל התנגדותם לתנאים שמציבה בפניהם הרבנות לקבלת תעודה.

 

בכמה אזורים בארץ מדובר כבר בתופעה של ממש, שהרבנות מנסה למגרה, ואותם בעלי עסקים, הפועלים על גבול חוק איסור ההונאה בכשרות, חוששים כעת כי הגברת האכיפה והרחבת סמכויות המפקחים תהפוך אותם לעבריינים.

 

"כלים אפקטיביים לפקחים"

ואולם סגן השר בן-דהן הבהיר כי הוא נחוש להשלים את החקיקה, והסביר: "מדובר בהצעה

הכרחית ונחוצה שבאה לעשות סדר באכיפה, ולהחזיר את האמינות לתחום הכשרות שסובל בשנים האחרונות מדימוי רע".

 

"עד היום נאלצו המפקחים להתמודד עם מחסור בסמכויות, וכתוצאה מכך הפכו לחלשים בעיני עברייני הכשרות, שחמקו כמעט ללא עונש, וחלשים בעיניי הציבור, שלא היו להם הכלים לטפל בפניותיהם. הצעת החוק נועדה לתת כלים לפקחים להילחם באופן אפקטיבי בתופעת הונאת הכשרות ובעברייני הכשרות".

 

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, בירך את בן-דהן על היוזמה, ואמר: "אני מאמין שכל אדם בישראל - בין מי שהכשרות חשובה לו ובין מי שפחות - מבין את הצורך ביושרה כלפי אזרחים המבקשים כשרות ונופלים קורבן להטעיות".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, מגדיר את הצעת החוק להקמת משטרת כשרות "אבסורדית ופסולה". לדבריו, "לפני שהרבנות מבקשת עוד סמכויות אכיפה, עליה להודיע שתקבל מעתה את שילטון החוק הישראלי, ותפסיק להתנות תעודות כשרות בשמירת שבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי כהן
ומה עם הכשרים לא תעודה?
צילום: שלומי כהן
צילום: בני דויטש
"הפכו חלשים בעיניי עברייני הכשרות". הרב אלי בן-דהן
צילום: בני דויטש
מומלצים