שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כמו ב-CSI: רואים בעיניים, מזהים השתקפות
  בתנאי מעבדה אידאליים, הצליחו חוקרים באוניברסיטת גלזגו להביא לזיהוי פרצופים שהופיעו על השתקפות בצילום על עין אנושית, ולא עמדו היישר מול המצלמה

   חוקרים באוניברסיטאות יורק וגלזגו טוענים כי הצליחו לזהות פנים שמופיעים בהשתקפות על עין אנושית בצילום. כלומר, הצליח לזהות את הצלמים, או אנשים שעמדו מאחורי המצלמה וכלל לא הצטלמו. אמנם מדובר בניתוח של תמונה שצולמה בתנאי מעבדה מושלמים. וכן, עדיין לא מדובר בהגדלות והחידודים המלאכתיים עד כדי גיחוך שרואים בסרטים עתידניים, אך הניסוי עשוי להוכיח את ההתפתחות של המצלמות, החיישנים ועדשות, מה שמראה שקשה יהיה להסתתר מהן.

   

   

  University of Glasgow

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  צילום באולפן

  החוקרים צילמו שמונה דוגמנים שהתנדבו לניסוי בתמונות פספורט (שלוש נשים וחמישה גברים בני כ-23.5). כאשר מתנדב אחד צולם, האחרים נעמדו סביב הצלם בשביל להשתקף בעין החוקרים נעזרו ב-Hasselblad H2D, מצלמה דיגילית עם רזולוציה גבוהה במיוחד של 39 מגהפיקסל (בדרגות שונות של חשיפה) - זוהי מצלמה שמנפיקה תמונות באיכות ורזולוציה גבוהות מרוב מצלמות הכיס והסלולריות.

   

  הצילום נעשה ממרחק של מטר עם עדשת מאקרו 120 מ"מ, וארבע פלאשים האירו את המצולם ואת המתנדבים אחרים שעמדו לצד הצלם. כלומר, ההוכחה הזו תקפה ללתנאי מעבדה מושלמים ולא תמיד תואמת את התנאים בשטח. סביר להניח שתנאי צילום יירודים כמו תאורה אחרת, מצלמה קצת פחות טובה, או זווית צילום לא ישירה - יקשו על מלאכת הזיהוי.

   

  זיהוי אנושי

  החוקרים מספרים שאת הצילומים המטושטשים מההשתקפות (שקטנים עד פי 30,000 מהמצולם) הם נתנו לנסיינים אחרים לזהות.

   

  אנשים שלא הכירו את המצולמים הצליחו לזהות אותם במבחן זיהוי והתאמה, בשיעור של 71 אחוזים. משתתפים שכן הכירו את המצולמים קודם לכן הצליחו לזהות בשיעור של 84 אחוזים, כך על פי החוקרים.

   

  הזיהוי לא נעשה באופן ממוחשב אלא אנושי, ומתבסס על מחקרים קודמים שמראים כי עין אנושית תוכל לזהות פרצוף גם בתמונה מטושטשת מאוד וברזולוציה נמוכה, בתנאי שמדובר בפרצוף מוכר של אדם קרוב, או של אדם מפורסם. בנוסף, בתנאים מסויימים יהיה אפשר לזהות גם את הסביבה מההשתקפות.

   

  החוקרים טוענים ששימוש טוב לטכנולוגיה יהיה זיהוי של עבריינים שמצלמים חטופים. וכן, אנחנו יודעים, אלא אם החוטפים לא ישתמשו בטכנולוגיה המדהימה של  מסיכות סקי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כמו ב-CSI: רואים בעיניים, מזהים השתקפות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים