שתף קטע נבחר

יוזמי הכשרות האלטרנטיבית: לא נירתע מ"משטרת הכשרות"

הממשלה הכריזה על קידום הגברת סמכויות אכיפה לפקחי הכשרות - ובארגונים הליברליים טוענים לפגיעה אנושה במערכות כשרות אנטי-ממסדיות, הפועלות על פי ההלכה: "עד שהרבנות לא תפתח את השוק לתחרות - נמשיך בדרכנו בקידום מערך קהילתי אלטרנטיבי, העונה על כל דרישות ההלכה"

הדתיים הפלורליסטים נגד "משטרת הכשרות": ארגונים ליברליים תוקפים את הצעת החוק הממשלתית להגברת אכיפת חוק איסור ההונאה בכשרות, והרחבת סמכויות היחידה הפועלת לכך כיום, ומאשימים את יוזם המהלך, סגן השר לשירותי דת, אלי בן-דהן, בפגיעה במערכות כשרות אנטי-ממסדיות, הפועלות על פי ההלכה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

הרב אהרון ליבוביץ׳, יוזם פרויקט "נאמני כשרות בקהילה" של תנועת "ירושלמים" לתעודת כשרות אלטרנטיבית בבירה,

האשים את בן-דהן כי הוא עסוק בשמירה והגנה על מונופול הרבנות על הכשרות, במקום לשפר את מערכת היחסים בין מערך הכשרות הממלכתי לבעלי העסקים וציבור שומרי הכשרות.

 

"מי שאכפת לו מכשרות פועל מחוץ למערכת", אמר, והמליץ על מערכת הכשרות שלו, המבוססת על אמון בין בעלי העסקים ללקוחות. לדבריו, יש בידיו עדויות רבות כי ברבנות המשגיחים כלל אינם נוכחים בבתי העסק, והתעודה אינה משקפת את המציאות. לכן את "משטרת הכשרות" הוא מציע להפעיל דווקא נגדם.

 

"שתפקח שהמשגיחים עושים את עבודתם, שתיקח דגימות אוכל מעסקים עם תעודות כשרות, שתוודא שהמשגיחים מקבלים תלוש משכורת, שזכויות העובדים נשמרים, ושאינם מקבלים טובות הנאה", עקץ הרב ליבוביץ', "אז אולי העסקים שברחו להם יחזרו למערכת מתוקנת, והציבור יחזיר את האמון בתעודות הכשרות".

 

"מערך הכשרות מסואב"

הוא הבהיר כי הגברת האכיפה נגד "כשרות ללא תעודה" לא תרתיע אותו ואת חבריו: "עד שהרבנות לא תתקן את נהליה, ותפתח את השוק לתחרות בין גורמים המעוניינים לתת כשרות - אנחנו נמשיך בדרכנו בקידום מערך קהילתי אלטרנטיבי, מערך העונה על כל דרישות ההלכה הקפדניות ביותר, תוך חיזוק הקהילתיות, האמון, והיחסים בין העסקים לבין הציבור".

 

"הציבור הישראלי בוגר דיו על מנת להחליט מהי רמת הכשרות בה הוא רוצה להקפיד, והאם לסמוך על דבריהם של בעלי עסקי מזון" (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"הציבור הישראלי בוגר דיו על מנת להחליט מהי רמת הכשרות בה הוא רוצה להקפיד, והאם לסמוך על דבריהם של בעלי עסקי מזון"(צילום: אלי מנדלבאום)

 

ח"כ עליזה לביא ("יש עתיד") אמרה: "מוטב שבמקום להילחם בתופעה, יעשו ברבנות הראשית ובמשרד הדתות בדק בית, וישאלו את עצמם מדוע ישראלים רבים המעוניינים לשמור על כשרות, אינם רוצים לעשות זאת בחסות הרבנות. מערך הכשרות הנוכחי מסואב וסובל מליקויים חמורים, כפי שנתגלו בדו"ח מבקר המדינה, ועל כן הרחיק ממנו רבים מבעלי העסקים".

 

לביא הזכירה כי כבר לפני חודש הגישה הצעת חוק המבקשת להגביר את השקיפות בכשרות הממלכתית, כדי לשקם את אמון הציבור במערכת. "ישנם צבורים מסורתיים גדולים שאינם שומרים על תרי"ג מצוות, אך מבקשים לשמור על כשרות, ובמקום לפעול למען צבורים רחבים אלה, בוחרים במשרד הדתות להילחם בהם", האשימה.

 

"זו מלחמה אבודה"

מנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, אמר כי "המונופול האורתודוכסי נמצא לקראת סופו. יותר ויותר ישראלים בוחרים להתנתק ממנו ולקחת אחריות על היהדות בנישואין, בגיור ובכשרות". הוא הוסיף כי "במקום שסגן השר בן-דהן יאמץ את המגמה - הוא מנסה להילחם בה ללא הצלחה, על ידי חוקים מתקופת הצנע. זו מלחמה אבודה. הרבנות המאיסה את עצמה על הציבור".

 

בעמותת חדו"ש מכנים את הצעת החוק "אבסורדית ופסולה", והמנכ"ל, הרב עו"ד טוען כי: "יש מעט גופים שרומסים בשיטתיות את שלטון החוק כמו שהרבנות הראשית עושה, במיוחד כשמדובר בכשרות. הרבנות מתעלמת מפסקי הדין של בג"ץ שאוסרים עליה לערב שיקולי שמירת שבת וצניעות בשיקולים למתן תעודת כשרות".

 

"לפני שהרבנות מבקשת עוד סמכויות אכיפה, עליה להודיע שתקבל מעתה את שלטון החוק הישראלי,

ותפסיק להתנות תעודות כשרות בשמירת שבת. בפועל, אין סיכוי שתעשה זאת. לכן לא רק שלא צריך להקים משטרת כשרות שנועדה לחזק את הרבנות הראשית ולתת לה שיניים נוספות. יש לבטל כליל את המונופול של הרבנות הראשית".

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, גלעד קריב, אמר: "המצב שבו רק הרבנות הראשית היא המוסמכת להעניק תעודות כשרות בישראל, הוא זה שמוביל לזילות הכשרות ולשוק הפרוץ שמתנהל בתחום הזה. הענקת סמכויות אכיפה רחבות יותר לרבנות, לא תוביל לשיפור המצב - אלא רק להעמקת ההסתייגות של בעלי עסקים והציבור הרחב מנושא הכשרות".

 

"הציבור הישראלי בוגר דיו על מנת להחליט מהי רמת הכשרות בה הוא רוצה להקפיד, והאם לסמוך על דבריהם של בעלי עסקי מזון, או לדרוש הצגת תעודה רשמית. אם זוהי מהפכת השירות בשירותי הדת שעליה מדבר סגן השר בן-דהן, הרי שאין כל חדש תחת השמש".

 

ב"בית משותף", המטה החילוני ב"בית היהודי", בירכו על הצעת החוק, שהיא בעיניהם "צעד ראשון והכרחי להשגת שינוי כולל במערך הכשרות בישראל", אך טענו כי "מלשינון כשרות" שהפעיל המטה לאחרונה, חשף מחדלים דווקא בעבודת המשגיחים – ובכך יש לטפל.

 

"אם מתן הכשרות יתנהל בצורה מסודרת, נגישה ומפוקחת יותר, אנו מאמינים כי יותר בתי עסק יחפצו בתעודת כשרות רשמית, ולא יצטרכו לנקוט באמצעי זיוף והונאה מלכתחילה", נמסר מהמטה החילוני. היו"ר, ענבל ליבר, הוסיפה כי תבקש מסגן השר בן-דהן להסדיר גם את עבודת משגיחי הכשרות, ותשתף עמו פעולה בכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי כהן
"מי שאכפת לו מכשרות, פועל מחוץ למערכת"
צילום: שלומי כהן
מומלצים