שתף קטע נבחר

ויקפידיה 2013: ישראל עם אריק איינשטיין

דוח סיכום השנה של האינצקלופדיה השיתופית מאיר פינות לגבי התעניינות עולמית בערכים מסויימים ומבלבל לגבי אחרים. וגם: איזו סדרות הכי נצפות ואיזה אות נכנסה? רמז: היא גם מעל וגם מתחת העין

כמה שעות לפני הגונג המסמן את סופה של השנה האזרחית, גם ויקיפדיה, מיזם האינצקלופדיה השיתופית ברשת - מסכם שנה. על פי הדוח, הערך הכי נצפה בויקיפדיה העברית הוא ישראל עם 403 אלף צפיות, במקום השני - אריק איינשטיין ובמקום השלישי דוד בן גוריוןבויקיפדיה בשפה האנגלית הערכים הראשונים הם פייסבוק עם כ-30 מיליון צפיות, מיתות ב-2013, ודף הסדרה שובר שורות.

 

 (צילום: שלום בר טל) (צילום: שלום בר טל)
(צילום: שלום בר טל)

 

לקובץ אקסל של הנתונים

 

קשה לדעת בוודאות ממה נובעים הכניסות הרבות לערך מסויים, אבל בחלק מהמקרים ניתן לשער.הערך על אודות אריק איינשטיין למשל, זכה לשיא כניסות ביום לאחר פטירתו של הזמר הנערץ.  בן גוריון, יחד עם מנחם בגין (במקום החמישי) נמצאים בתוכנית הלימודים בבית הספר היסודי, כך שניתן לשער שתלמידים מחפשים עליהם מידע ברשת.

 

 עוד אפשר להניח כי סדרות כמו שובר שורות ומשחקי הכס (מקום שישי בעברית, 12 באנגלית) זכו לכניסות עקב מידת העניין שיצרו. למספר הזה ניתן ניתן להוסיף מחפשי טורנטים ואתרים לצפייה ישירה (שתי הסדרות הן הפופלריות ברשת ביטרונט על פי טורנט פריק) ובווקיפדיה יש פירוט על שמות הפרקים ומועד שידורם. 

 

אם ננסה לנתח מדוע פייסבוק, במקום כל כך גבוה, אז סביר להניח כי זה לא כי מישהו רצה לדעת בכמה צנחה המניה מאז נכנסה החברה לבורסה או איך קוראים למנהל הכספים, אלא הרבה כניסות בטעות של כאלה שחיפשו "פייסבוק" בגוגל. לא מוסבר כלל: האות פ' במקום ה-34. האות היחידה שנכנסה! 

 

בשנה שעברה הגיעו למקומות הראשונים הערכים ישראל, ארצות הברית, יצחק רבין ורוכסן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אריק איינשטיין
צילום: אורן אהרוני
מומלצים