שתף קטע נבחר

ירידה של 50% בהתאבדויות בצה"ל ב-2013

7 חיילים שמו קץ לחייהם בשנה החולפת, הנתון הנמוך ביותר מאז הקמת צה"ל ב-1948. אשתקד הלכו לעולמם 40 חיילי צה"ל, חמישה מהם בפעילות מבצעית

בשנת 2013 חלה ירידה של 50% במקרי ההתאבדויות בצה"ל לעומת השנה שקדמה לה. כך עולה מנתונים שפרסם היום (ד') אגף כוח אדם בצה"ל. בשנה החולפת התאבדו בצבא שבעה חיילים לעומת 14 ששמו קץ לחייהם ב-2012. למעשה, בשנה שהסתיימה נרשמו הכי מעט התאבדויות מאז הקמת צה"ל ב-1948.

 

עוד בחדשות:

צבא הדיפנס: אולם כדורסל חדש במקום שיפוץ

ייקור התחבורה הציבורית: "הנוסעים שבויים"

 

גורם בכיר באכ"א הסביר את הירידה בפעולות מניעה וטיפול מקדים שמבצעים מפקדים ביחידות צה"ל השונות במקרים רגישים. כך למשל מתכנסת אחת לשבוע ועדת פרט יחידה ברמת מפקד בכיר שדנה במקרים בעייתיים. הגורם באכ"א ציין גם את עידוד החיילים לדווח למפקדים על מצוקות של חבריהם.

 (נתונים מדובר צה"ל) (נתונים מדובר צה
(נתונים מדובר צה"ל)

בצבא מצביעים גם על צמצום ניכר באישורים לחיילים, בעיקר עורפיים, לצאת עם נשקם האישי הביתה, ועל איתור מקרים רגישים עוד לפני הגיוס כעל סיבות לצמצום התופעה. הגורם הבכיר טען עוד כי חקירת שבעת המקרים העלתה שאין קשר ישיר בין נסיבות השירות לסיבה להתאבדות, וכי רוב המתאבדים היו בנים.

 

מהנתונים של אכ"א עלה עוד כי אשתקד נפצעו 40 חיילים מסיבות שונות (ראו טבלה) - אף אחד מהם לא מניסיון התאבדות. אחד מהחיילים שהתאבדו היה נגד בקבע והשאר חיילים בשירות חובה. בצבא הסבירו כי באופן כללי, גילי 21-18 הם הגילים שבהם מתאבדים הכי הרבה בעולם. עוד צוין כי בשנים האחרונות 40% מהמתאבדים שמו קץ לחייהם בשנת שירותם הראשונה.

 (נתונים מדובר צה"ל) (נתונים מדובר צה
(נתונים מדובר צה"ל)

 

 (נתונים מדובר צה"ל) (נתונים מדובר צה
(נתונים מדובר צה"ל)

"הנתון נמוך מאוד בכל חתך באוכלוסייה ובקנה מידה עולמי", הסביר הגורם,

"לא היה קשר בין בעלי פרופיל נפשי לאלו שהתאבדו". ראש מטה אכ"א תת-אלוף משה אלוש הוסיף: "בארבע השנים האחרונות רשמנו ירידה של 75% במספר המתאבדים".

 

בסך הכול הלכו לעולמם בשנה החולפת 40 חיילי צה"ל: חמישה בפעילות מבצעית, חמישה בתאונות, תשעה ממחלות, 14 בתאונות דרכים ושבעה שכאמור התאבדו. ב-2012 מתו 42 חיילים, לעומת 54 ב-2011 ו-75 ב-2010.

 

בנוגע לזינוק בכמות החיילים שנהרגו ב-2013 בתאונות דרכים הדגישו בצבא כי כל התאונות התרחשו בנסיבות אזרחיות של חיילים בחופשה ובכלי רכב אזרחיים.

 

בתוך כך, אתמול הסתיימו החיפושים אחר החייל הנעדר גיא חבר, ללא תוצאות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
רוב המתאבדים - בנים (ארכיון)
צילום: מוטי קמחי
מומלצים