שתף קטע נבחר

רוצה שלום - ונובל. מסעות קרי לארץ הקודש

הילרי קלינטון ביקרה בישראל 5 פעמים בקדנציה שלמה, מחליפה ג'ון קרי ינחת כאן היום בפעם העשירית בשנה - יותר מכל מקום אחר על הגלובוס. "הפעם יניח קרי בסיס קריטי לעתיד, לא מומלץ לזלזל בביקור הזה", אומרים בישראל

הוא שוב חוזר לכאן, והפעם בתקופה משמעותית במיוחד: ביקורו הצפוי של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שיחל היום (ה'), הוא כנראה החשוב ביותר מבין עשרת ביקוריו בשנה החולפת, הראשונה שלו בתפקיד. "למעשה, קרי יניח את הקירות לבית", אמר ל-ynet גורם ישראלי המעורב במשא ומתן עם הפלסטינים. "הוא יציג את הקירות, וידרוש מהצדדים לפעול ביניהם. לא ניתן יהיה לזוז מתחומיהם בעתיד, ולכן הביקור הזה כל כך חשוב. לא מומלץ לזלזל בו". 

 

עוד בחדשות: 

זגזגן עם חזון. העולם על פי אובמה / פרשנות

סקס, סמים ואלכוהול. הסטודנטיות נחשפות

 

בישראל ממתינים בדריכות למסמך המסגרת שאמור קרי להניח על השולחן. לפי שעה, מלבד הגעה להסכם קבע, המטרה העיקרית של האמריקנים היא למנוע את פיצוץ השיחות, ובסוגיה זו ישנה הסכמה בין קרי לראש הממשלה בנימין נתניהו.
ביקורי גון קרי בישראל

ביקורי ג'ון קרי בישראל
ביקור בישראל תאריך
1. 19-22 במרס
2. 7-9 באפריל
3. 23-24 במאי
4. 27-30 ביוני
5. 15 בספטמבר
6. 5-7 בנובמבר
7. 8 בנובמבר
8. 4-6 בדצמבר
9. 12-13 בדצמבר
10. 2בינואר 2014

 

נתניהו הבהיר השבוע בישיבת סיעת הליכוד בצורה חד משמעית מהו האינטרס האמיתי של ישראל תחת הנהגתו: לא הסכם, אלא קיום תהליך. על כן, הוא חותר כעת להביא להארכת השיחות מעבר לתשעת החודשים שנקבעו. ארצות הברית מוכנה להסכים להארכה, כך נראה, אולם בתנאי שהצדדים יתיישרו כבר בשבועות הקרובים לפי מתווה מוסכם שיציג קרי. יחד עם זאת, לדרג המדיני בישראל אין ספקות לגבי חוסר נכונותו של המנהיג הפלסטיני, אבו מאזן, לחתום על הסכם.

 

קרי צפוי לנחות כשבכיסו "הסכם מסגרת" בין ישראל לפלסטינים. מטרת ההסכם אחת: להתגבר על מחסום תשעת החודשים שנקבעו למו"מ ולאפשר את המשך הדיאלוג. לכן כולל הסכם המסגרת לצדדים את הדברים החשובים ביותר עבורם: ביטחון לישראל ומדינה לפלסטינים.

 

פרס נובל לשלום?

שאלה נוספת שמתעוררת היא מה מניע את מזכיר המדינה בבואו לישראל. זהו המסע העשירי של קרי לישראל, והוא נחת כאן יותר מבכל מקום אחר על הגלובוס, פרט לארצות הברית. בשלושת החודשים האחרונים הגיע קרי לארץ שש פעמים, לעומת שבע פעמים שביקר בלונדון במהלך כל השנה החולפת ושש בפריז בכל 2013 - ואלו עוד המדינות שנמצאות מיד אחרי המזרח התיכון ברשימת היעדים הפופולריים שלו.
מסעות גון קרי בעולם

מסעות ג'ון קרי בעולם
מדינה מספר ביקורים של ג'ון קרי
ישראל 10
ירדן 7
בריטניה 7
צרפת 6
איטליה 3

 

מזכירת המדינה הקודמת הילרי קלינטון באה ארצה חמש פעמים במהלך הקדנציה שלה, ונזהרה לא להסתבך בסכסוך הישראלי-פלסטיני, מחשש שהדבר יפגע בסיכוייה לרוץ בעתיד לבית הלבן. המזכיר הנוכחי, דיפלומט בן דיפלומט, שדרכו לבית הלבן נחסמה ככל הנראה בהפסד לבוש הבן ב-2004, החליט לדחוף את הנושא כמו בולדוזר, נגד כל הסיכויים כשברקע פסימיות של כל המעורבים. ייתכן שכאן טמון הסיכוי שלו להיכנס להיכל התהילה ואולי לזכות בפרס נובל לשלום.

 

אך גם מי שלא מסכים עם קרי, משרים בכירים ועד חברי כנסת זוטרים, משבח את נחישותו ואת נכונותו להקריב זמן כה רב לקדם את התהליך. "הוא נחוש והוא לוקח את המשימה ברצינות רבה", אמר לפני ימים אחדים אחד מבכירי מפלגת העבודה, ששוחח עם קרי בתקופה האחרונה. שרים בממשלה משבחים גם הם את המאמץ הרב.

 

קרי משקיע בסכסוך יותר מבכל נושא אחר, בניגוד להחלטה קודמת של הבית הלבן להעביר את כובד המשקל של הדיפלומטיה האמריקנית למזרח הרחוק.  הוא רוצה להרגיע את הפלסטינים ולשדר שגם אם השיחות מתארכות, בסוף הדרך מצפה להם מדינה שקווי המתאר שלה מוסכמים. הוא מבקש להרגיע גם את ישראל ולהעביר מסר שלפיו בהסכם המסגרת טמון הפתרון לחששות הביטחוניים של ישראל.

עם נתניהו בירושלים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עם נתניהו בירושלים(צילום: EPA)

עם אבו מאזן ברמאללה (צילום: AP) (צילום: AP)
עם אבו מאזן ברמאללה(צילום: AP)
  

למזכיר המדינה האמריקני ברור שאין סיכוי להשלים הסכם בתשעה חודשים ולכן הוא ממהר להשלים את הסכם המסגרת בביקור הנוכחי או לכל המאוחר בביקור נוסף בחודש הבא, כדי להקדים את הדד-ליין של חודש אפריל ולהבטיח את המשך השיחות בחודשים הבאים. מכאן החשיבות הגדולה של הביקור הנוכחי וההדלפות האמריקניות על מסמך העקרונות שבדרך.

 

מדובר במסמך קצר של עשרה עמודים בערך, בלי נספחים, שלפי "ניו יורק טיימס" הצדדים לא יחתמו עליו. בבית הלבן עדין מתלבטים אם לתת לו פומבי. התומכים מאמינים שזה יציג לציבור הישראלי והפלסטיני חלק מהוויתורים שאליהם יצטרכו להתרגל.

 

מבחינה אמריקנית, שרטוט קווי המתאר של המדינה עשוי לפתור את בעיית הבנייה בהתנחלויות: ישראל תוכל לבנות רק בהתנחלויות שיישארו בשטחה. כל נושאי הליבה האחרים, ובראשם ירושלים והפליטים, יידונו בשלב מאוחר יותר. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ג'ון קרי. ביקור עשירי
צילום: רויטרס
מומלצים