שתף קטע נבחר

100 אוני' בארה"ב נגד חרם אקדמי על ישראל

הרווארד, סטנפורד, בראון ופרינסטון הן רק חלק מרשימת 100 האוניברסיטאות שהצהירו בפומבי כי הן מתנגדות לחרם אקדמי על מוסדות חינוך בישראל

יותר ממאה אוניברסיטאות בארה"ב הצהירו בגלוי על התנגדותן לחרם על האקדמיה הישראלית, שבעדו הצביעה "האגודה ללימודים אמריקניים" (ASA), ארגון מרצים אמריקני שבו חברים 5,000 איש. ההכרזה על ההתנגדות לחרם הגיעה מנשיאי מרבית האוניברסיטאות היוקרתיות בארה"ב.

 

עוד חדשות:

ספרי תנ"ך הוחרמו במלזיה: 'אללה' צוין בהם

הצ'כים הופתעו: נשק בבית השגריר הפלסטיני

הרופאה שהותקפה: אחרי הדקירה הייתי המומה

 

ברשימת האוניברסיטות שהכריזו על התנגדותן לחרם כלולות האוניברסיטאות בראון, קולומביה, קורנל, הרווארד, סטנפורד, ג'ורג'טאון, ג'ורג' וושינגטון, פרינסטון, MIT ועוד. ראשי אוניברסיטאות נוספים צפויים לפרסם הודעות תמיכה באקדמיה הישראלית עם שובם מחופשת סוף השנה. הכרזת התמיכה מגיעה לקראת אתגר נוסף בסוגיית החרם על ישראל. בעוד שבוע תכונס בשיקגו האגודה לשפות מודרניות MLA ובכינוס ידונו אפשרויות החרם האקדמי על ישראל.

 

ועידת נשיאי הארגונים היהודים בארה"ב קבעה כי למרות ההתנגדות הגדולה לחרם אקדמי נגד ישראל, חשוב להיות עדיין עירניים להתפתחויות. "אנחנו מקווים שהמסר הברור של נשיאי מרבית האוניברסיטות היוקרתיות בארה"ב נגד חרם על מוסדות חינוך ישראליים או האקדמיה הישראלית, ישפיע על מי ששוקל לקדם מהלך דומה של חרם", אומרים בכירי ארגון הגג של הארגונים היהודים בארה"ב.

 

בעקבות הכרזת החרם האקדמי נגד ישראל של ASA הכריזו ארבע אוניברסיטות על פרישתן מחברות בארגון הסטודנטים הזה. 11 אוניברסיטות הכחישו שהן חברות בארגון הזה, אף שהופיעו ברשימת החרם המקורית שפרסמה האגודה ללימודים אמריקניים.

 

לפני כשבועיים החליטה האגודה האמריקנית, שבה חברים 5,000 איש, לתמוך בחרם האקדמי על ישראל. ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי הארגון, האגודה ללימודים אמריקנים, אמר כי חבריו אישרו את ההצעה ברוב גדול - 66% תמכו בחרם. "ההחלטה היא הזדהות עם מרצים וסטודנטים שנשללות מהם החירויות האקדמיות שלהם, ומבקשת להגדיל את החירות לכולם, כולל לפלסטינים", נאמר בהודעת הארגון, שהפך עם ההחלטה לגדול ביותר בארצות הברית שתומך בחרם אקדמי על ישראל.

 

בהודעת האיגוד הוסבר כי ההחלטה התקבלה בעקבות ההפרות הישראליות של החוק הבינלאומי והחלטות האו"ם, בהן הטלת הכיבוש על אקדמאים וסטודנטים פלסטינים והפרת זכויותיהם.

 

האיגוד קרא לאוניברסיטות אמריקניות וקבוצות אקדמאיות לאסור שיתופי פעולה עם מוסדות ישראלים. עם זאת, האיגוד מסר בהודעתו כי הוא יאפשר לחוקרים ישראלים להשתתף בכנסים ולהרצות באוניברסיטות בארה"ב, כל עוד הם יצהירו שהם אינם מייצגים אוניברסיטות ישראליות או את הממשלה בירושלים.

 

בוועד ראשי האוניברסיטאות תקפו אז את ההחלטה ואמרו: "אנו מתנגדים לכל סוג של חרם

אקדמי ופונים אל עמיתינו, חברי הסגל האקדמי במוסדות בעולם, לפעול לגינוי קריאות לחרם מסוג זה ולמנוע פעילות שתכליתה הטלת חרמות שכאלה. המחקר האקדמי בעולם מושתת על שיתוף פעולה בין מוסדי ובינלאומי, ועל ניתוק מפניות אידאולוגיות או פוליטיות, והצלחתו מותנית בכך. הטלת חרם על חוקר בודד או על מוסד אקדמי כלשהו היא תופעה בעלת השלכות חמורות על החופש האקדמי ועל שיתופי הפעולה בין אוניברסיטאות ומהווה אנטי-תזה לערכים הבסיסיים ביותר עליהם מושתת עולם המדע".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג'בנק
אוניברסיטת הרווארד חתמה גם היא על התנגדותה לחרם
צילום: גטי אימג'בנק
מומלצים