שתף קטע נבחר

חיזבאללה: אנחנו לא היעד העיקרי לפיגוע

הפיגוע בדאחייה היום סימן צעד נוסף בהתקרבות הקבוצות הסוניות, המתנגדות למעורבות חיזבאללה בסוריה, לפגיעה במוסדות הפוליטיים שלו. אולם השיעים טוענים: יעד הפיגוע - החלשת לבנון והסטת השיח מישראל

בשבוע שבו מנגנוני הביטחון בלבנון רשמו לעצמם הישג במעצרו של מפקד הארגון "עבדאללה אל-עזאם" שאחראי לפיגוע הקטלני בשגרירות איראן בביירות - מתגלה אוזלת ידם וידי חיזבאללה בהגנה על הפרבר הדרומי של ביירות, מעוז חיזבאללה - דאחייה, ועוד פיגוע מטלטל את הרובע. אך בארגון הטרור השיעי מנסים לצמצם את חשיבות זהות המבצעים וטוענים כי מדובר בניסיון להחליש את לבנון ולהסיט את תשומת הלב מהאויב האמיתי - ישראל.

 

עוד חדשות בעולם:

יותר קר ממאדים: שלגים בקנדה ובצפון ארה"ב

100 אוני' בארה"ב נגד חרם אקדמי על ישראל

ספרי תנ"ך הוחרמו במלזיה: 'אללה' צוין בהם

 

בחודשים האחרונים רעדה הדאחייה שש פעמיים כתוצאה מתקריות ביטחוניות חמורות. הראשונה הייתה בחודש מאי כאשר שתי רקטות שוגרו לדאחייה באזור מאר מחאיל, מה שגרם לפצועים ולנזקים לרכוש. בחודש יולי התפוצצה בדאחייה מכונית תופת בחניון באזור באר אל-עבד שגרמה למותו של אדם אחד ולפציעתם של חמישים אחרים. לא עברו 40 יום ומכונית תופת נוספת התפוצצה כ-300 מטרים מזירת הפיגוע הקודם ולא רחוק מהבונקר של נסראללה. בפיגוע הקטלני באזור א-רוויס נהרגו 30 בני אדם ונפצעו 300.

זירת הפיגוע הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיגוע הערב(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס, AP, AFP) (צילום: רויטרס, AP, AFP)
(צילום: רויטרס, AP, AFP)
ב-19 בנובמבר בוצע הפיגוע הנועז ביותר כאשר שני מחבלים ניסו לחדור לשגרירות איראן בביירות. בפיגוע נהרגו 23 בני אדם ונפצעו יותר מ-140 - פיגוע שעליו לקח אחריות הארגון "עבדאללה אל-עזאם", המזוהה עם אל-קאעידה. מבין ההרוגים גם נספח התרבות בשגרירות. בחודש דצמבר האחרון חוסל בכיר הארגון, חסן א-לקיס, בדאחייה בחניון ביתו. חיזבאללה האשים את ישראל בחיסול. אתמול התווסף למניין פיגוע חמישי, שייתכן שיעדו היה מבנה פוליטי של חיזבאללה. 

 

אף גורם לא קיבל באופן רשמי את האחריות לפיגוע אתמול, אך הכתובת, מבחינת כל הצדדים בלבנון, היא אותה כתובת שהייתה אחראית לפיגועים האחרונים - התארגנויות סוניות קיצוניות שמנסות לפגוע בחיזבאללה במעוזו כנקמה על התערבותו בלחימה בסוריה לטובת המשטר הסורי. אחת מההתארגנויות היא "עבדאללה אל-עזאם" שרק לפני שבוע איימה להמשיך את פעילותה נגד חיזבאללה כל עוד ימשיך להילחם בסוריה.

 

על פי הפרסומים בלבנון, פיצוץ מכונית התופת התרחש באזור רגיש בדאחייה שבקרבתו נמצאים מבנים המזוהים באופן מובהק עם חיזבאללה. אחד מהם הוא בניין רשת "אל-מנאר" של הארגון שבזמן מלחמת לבנון השנייה הופצץ על ידי ישראל. מבנה נוסף, חשוב עוד יותר, הוא מעון המועצה הפוליטית של חיזבאללה שנמצא כמה רחובות מזירת הפיגוע ויש הטוענים שהוא גם ביתו של לא אחר מאשר סגנו של חסן נסראללה, נעים קאסם, או לכל הפחות משרד שאליו נהג הבכיר להגיע בעבר, אך הועתק משם רק לפני 15 יום.

 

עם זאת, אף שהפיגוע כוון לאנשי חיזבאללה, הנפגעים בפיגוע, 5 הרוגים ו-75 פצועים, הם ככל הנראה אזרחים ששהו באזור באותו הזמן. בחיזבאללה טוענים כי בשעות האחרונות אף חבר בארגון לא נפגע. 

הפיגוע בשגרירות האיראנית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפיגוע בשגרירות האיראנית(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אמש התראיין קאסם לערוץ "אל-מנאר" וניסה להראות כי הוא לא יעד הפיגוע ושמכונית התופת לא כוונה רק לחיזבאללה, אלא ללבנון כולה. "הפיגוע הזה הוא חלק מסדרת אירועים שאי אפשר להתייחס אליהם כדבר פרטני ויוצא דופן", הסביר קאסם. הוא הדגיש כי "אין ערך או חשיבות לגורם המבצע ומה שחשוב זו המזימה המשולבת שרוצה להסיט את תשומת הלב מישראל ולהחליש את לבנון העומדת איתנה מולה". קאסם ניסה גם לשדר מסר של אחדות ואמר כי "התגובה למזימה הנפשעת הזו תהיה חתירה להבנות ויציבות פוליטית וכן הקמת ממשלת אחדות לאומית בהקדם. לבנון בדרך לחורבן אם לא תהיה הבנה פוליטית".

  

אולם במחנה ה-14 במרס המתנגד לחיזבאללה, שלפני שבוע האשים את ארגון הטרור השיעי ואת סוריה באחריות להתנקשות בבכיר המחנה מוחמד שטח בביירות, סבורים כי הבעיה נעוצה בלחימה של חיזבאללה בסוריה. ראש ממשלת לבנון לשעבר ויו"ר זרם אל-מוסתקבל, המתנגד לחיזבאללה, סעד אל-חרירי אמר בתגובה לפיגוע כי "האזרחים החפים מפשע הם הקורבן של פשעי טרור ששמו אותם למטרה זה מספר חודשים. הם באותו זמן קורבן של ההתערבות במלחמה בסוריה שאין ללבנון ולאנשי הדאחייה שום אינטרס להשתתף בה".

 

מנגנוני הביטחון בלבנון טרם פרסמו רשמית את נסיבות הפיגוע. בלבנון מעריכים כי מדובר במחבל מתאבד, אולם יש כאלה שטענו שראו אותו יורד מהמכונית טרם הפיצוץ. אך מה שמחזק את הסברה כי התאבד בתוך מכוניתו, כפי שהעריך שר הפנים מרוואן שרבל, הוא שחלקי גופה נמצאו בתוך המכונית.

 

הערוץ "אל-מיאדין" דיווח כי המחבל שביצע את הפיגוע בחארת חריכּ שבדאחייה לא רצה לפוצץ את עצמו במקום שבו התפוצץ הרכב אלא במקום אחר. אתר החדשות "א-נשרה" טען כי היעד המקורי של המחבל המתאבד היה מעון המועצה הפוליטית של חיזבאללה, הרחוקה כ-100 מטרים מזירת הפיצוץ. על פי גרסת אתר החדשות הלבנוני, צוות האבטחה במקום חשד בו משום שנהג בקלות דעת, ירה לעברו אש - צעד שגרם לו לפוצץ את עצמו.

פורסם לראשונה 02/01/2014 23:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים