שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הצעת חוק: תעודת כשרות למסעדות המחללות שבת
  הרבנות מסרבת להעניק תעדות כשרות למסעדות הפועלות בשבת, אך ח"כ אלעזר שטרן מקדם הצעת חוק שתחייב את הענקת הכשרות, במידה שהמזון המוגש בהן כשר על פי ההלכה, והכלים הכשרים - נעולים בשבת. העונש על רב שיפר את ההוראה: מאסר של ארבעה חודשים או קנס

  כן כשר, לא שומר שבת: ח"כ אלעזר שטרן ("התנועה") מקדם הצעת חוק המבקשת לחייב את הרבנות להעניק למסעדות מחללות שבת תעודת כשרות בשאר ימות השבוע, במידה שהמזון המוגש בהן כשר על פי ההלכה . לדבריו, יש למנוע בחקיקה מרבנים להתנות אישור כשרות בשמירה על מצוות דתיות אחרות – דבר שכבר נאסר בעבר על ידי בג"ץ.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

   

  התיקון המוצע בחוק איסור ההונאה בכשרות כבר הונח על שולחן הכנסת, ובקרוב יעלה לדיון בוועדת שרים לחקיקה. שטרן מצפה כי שרי "הבית היהודי" לא יתנגדו לו, שכן הוא מביא בחשבון את המגבלות ההלכתיות הכרוכות בדבר, ומציע לכך פיתרונות.

   

  על פי ההצעה, כשרב יבחן את כשרות המזון בבית אוכל לשם מתן תעודת השגחה, הוא לא יכניס שיקולים זרים לעניין עצמו, כמו פתיחתו בשבת, השתייכותו הדתית או דעותיו של המבקש, מופעים או טקסים הנערכים במקום ועוד. על רב שיפר הוראה זו, יוטל עונש מאסר של ארבעה חודשים, או קנס.

   

  התנאי: הפרדה בין מערכות הכלים

  לגבי עסקים מחללי שבת נכתב כי תנאי לקבלת אישור כשרות לימות החול, יהיה הפרדה בין

  מערכות הכלים, כך שביום הקדוש יהיו כלי האוכל של שאר ימות השבוע - במקום נעול כשאינם בשימוש. הנימוק: בישול בהם בשבת, תוך חילולה, פוסל אותם לשימוש מבחינת הלכות הכשרות.

   

  כמה מסעדות בארץ, בעיקר באזור הצפון, מחזיקות כבר כיום תעודת השגחה לימות החול אף שהן פועלות בשבת – הודות לכמה רבנים מקומיים המסכימים לכך. ההסדר שמציע ח"כ שטרן בדבר הפרדה בין מערכות הכלים, מיושם בהן.

   

  בדברי ההסבר להצעה נכתב כי חוק איסור הונאה בכשרות קובע ש"במתן תעודת הכשר יתחשב הרב בדיני הכשרות בלבד", אך הגדרה זו אינה ברורה, וכתוצאה מכך "בפועל נמתח הגבול", כלשון שטרן, ונשקלים שיקולים שאינם קשורים לכשרות המזון המוגש או הנמכר במקום.

   

  בהסבר מוזכרת הפסיקה ב"בג"ץ קונפורטי", שבו קבעו השופטים כי הרבנות איננה רשאית להקשיח את התנאים להענקת תעודת כשרות למסעדה רק משום שהיא בבעלות אישה יהודית-משיחית.

   

  "יותר מסעדות כשרות"

  ח"כ אלעזר שטרן אומר כי "נושא הכשרות הוא נושא נוסף בסוגיית דת ומדינה בעל היבטים

  רבים המצריכים שינויי חקיקה. הצעת החוק שנסמכת על עמדתם של רבנים חשובים בציונות הדתית, תגרום להרבה יותר מסעדות להיות כשרות, ובשורה התחתונה - להציג יהדות מחברת, ולא יהדות דוחה".

   

  "בעיני, זהו אחד הביטויים הנכונים לזהותה היהודית-דמוקרטית של מדינת ישראל, ובאם לא יקודם, יהווה נדבך נוסף לאלה המבקשים להפריד את הדת מהמדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שלומי כהן
  הכשרות לא תותנה בשמירת שבת?
  צילום: שלומי כהן
  צילום: ירון ברנר
  "להציג יהדות מחברת". ח"כ אלעזר שטרן
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים