שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  איך זינקה הארנונה בראש העין ב-40%?

  תושבים בראש העין התלוננו בפני ynet שתעריף הארנונה שלהם קפץ ב-40%. במכתב שקיבלו מהעירייה נכתב כי מעתה שטחי הציבור בבניין יחושבו, כולל חדר הזבל. דייר: "יש לי משכנתא של 600 אלף שקל, אני אקרוס. אם הייתי יודע שאשלם 1,200 שקל ארנונה לא הייתי עובר לכאן". העירייה: "לפני שנה, בקדנציה הקודמת, נערך סקר מדידות, ובימים אלה נשלחו החיובים לתושבים"

  הדיון על העלאת מחירי הארנונה בכנסת אמנם נדחה ברגע האחרון בתחילת השבוע, אולם נראה כי בערים מסוימות - תעריף הארנונה עולה בכל זאת. ל-ynet הגיעו פניות של תושבים מראש העין, המתלוננים על העלאת תעריף הארנונה בכ-40% עבור דירות המגורים שלהם.

   

   

  "במשך שנתיים שילמתי לעירייה ארנונה בגובה של קצת יותר מ-800 שקל לחודשיים על דירת 5 חדרים. אבל לפני כשבוע קיבלתי שובר של כמעט 1,200 שקל", מספר ל-ynet אילן שתיוי, תושב רחוב העצמאות בשכונת משכנות המוסיקה בעיר. לדברי שתיוי, המשמש כנציג הדיירים בשכונה, מאות משפחות קיבלו את החיוב המוגדל.

   

  "יחד עם חיוב הארנונה, הגיע מכתב רשום ובו הסבירה העירייה שהיא ביצעה מדידה של שטחים הבניינים בחודש ינואר כבר לפני שנה", הוא אומר. "לחישוב התווסף גם השטח של מרפסות השירות, חדרי השירות בבניין (כדוגמת חדר מכונות וגנרטור), חדר הזבל, שטח המעלית, מעברים ועוד ועוד. איך זה שהדירה גדלה פתאום?", הוא תוהה.

   

  יצוין כי בבחירות לראשות עיריית ראש העין זכה שלום בן משה, שהחליף בתפקיד ראש העיר את משה סיני. מאז כבר התגלעו בינו לבין תושבי העיר לא מעט מחלוקות. כך למשל באחרונה פורסם ב-ynet כי דיירים בשכונות החדשות בעיר התלוננו שבן משה מטרפד יוזמות קודמות של סיני. אחת התלונות הייתה בגין הזנחה, לכאורה, של פארק "צלילי המוסיקה", מתוך רצון לחסוך בהוצאות המים לעירייה. כעת, סבורים התושבים - המערכה הגיעה גם למסי הארנונה.

   

  לדברי שתיוי, נציגת העירייה סיפרה לתושבים כי המדידות החדשות בוצעו כבר לפני כשנה, אך בשל הבחירות - המתינו בעירייה עם העלאת המסים כדי לאפשר לראש העיר הנכנס להתאקלם. אבל התושבים לא מוכנים לשמוע על כך. "אני פה כמעט 3 שנים אחרי שהקבלן (חברת אפרידר - א.ש) מדד את הדירות. איך זה שפתאום תעריף האנרונה קפץ ומבחינת העירייה הדירה גדלה - כאשר בפועל אני באותו הדירה?", תוהה שי (השם המלא שמור במערכת), דייר נוסף בשכונה.

   

  "פה זה לא מגדלי יו", ממשיך שי, "זה מעמד הביניים ומטה. זה אפילו לא שכונת אפק החדשה. אני עם משכנתא של 600 אלף שקל וככה מרבית התושבים בשכונה. קפיצה של 40% בארנונה מביאה אנשים לקריסה". דודי מזרחי, גם הוא תושב רחוב העצמאות, מוסיף: "אם הייתי יודע שאני אשלם כאן 1,200 שקל לארנונה, על דירה של 160 מ"ר, לא הייתי עובר לכאן".

   

  טופס הארנונה שקיבלו תושבי שכונת משכנות המוסיקה בראש העין (צילום: אילן שתיוי) (צילום: אילן שתיוי)
  טופס הארנונה שקיבלו תושבי שכונת משכנות המוסיקה בראש העין(צילום: אילן שתיוי)

   

  חישוב ארנונה: כל רשות והחוק שלה

  "בכל רשות מקומית יש חוק משלה בנוגע לחישוב הארנונה", מסביר עו"ד יואב ביין, שותף במשרד עוה"ד פרופ' ביין, המתמחה במיסוי מוניציפלי ובמשפט מנהלי. לדבריו, "אם יש שינוי במדיניות, הוא מחייב בדרך כלל ביצוע מדידה. בכל מקרה, לא ברור למה הרשות הסתמכה על מדידה של קבלן עד כה".

   

  מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "בינואר לפני שנה, בקדנציה הקודמת, נערך סקר מדידות בשכונת משכנות המוסיקה, ובימים אלה נשלחו החיובים לתושבים".

   

  עוד נמסר כי "ראש העיר הנוכחי, שלום בן משה, יקיים השבוע פגישת הבהרה עם גזבר העירייה ומנהלת מחלקת הגבייה כדי לבדוק את כל השתלשלות העניינים. עם סיום הבירור וחוות דעת של היועצת המשפטית של העירייה, ראש העיר יקבל החלטה בעניין והיא תפורסם לתושבים".

   

  עם פרסום הידיעה פנה ל-ynet איגוד לשכות המסחר, שמסר כי גם הארנונה לעסקים עלתה בראש העין בצורה דרמטית. "מבדיקה של איגוד לשכות המסחר עולה כי גם למגזר העסקי בעיר עלתה הארנונה משמעותית. המגזר העסקי בראש העין שילם בשנים 2012-2013 תוספת של ארנונה חריגה בסך 5.8 מיליון שקל, בהשוואה לשנת 2011, בגין אישור חריג משנת 2012 מעבר לשיעור העלאה הקבוע בחוק".

   

  עוד נמסר כי "העסקים בעיר צפויים לשלם תוספת של כ-2.9 מיליון שקל בשנת 2014 ובכל שנה ושנה. עוד עולה מהבדיקה כי סך כל הארנונה החריגה שנגבתה בראש העין מהמגזר העסקי מהווה 4.1% מסך ההכנסות של העיירה מהמגזר העסקי".

   

  המידע הראשוני לידיעה הגיע באמצעות הדואר האדום

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שכונת משכנות המוסיקה בראש העין. הארנונה קפצה
  מומלצים