שתף קטע נבחר

חוק האריזות: יותר מ-62% מיחזור ב-2012

תאגיד המיחזור תמיר עבר את היעד שנקבע על 40% ומיחזר 186 אלף טון אריזות. השר פרץ: "חוק האריזות הוא החיבור בין צדק סביבתי לצדק חברתי"

186 אלף טון אריזות מוחזרו בשנת 2012 - כך עולה מנתוני יישום חוק האריזות שפרסם הבוקר (יום ב') המשרד להגנת הסביבה. בסך הכל מוחזרו יותר מ-62 אחוז מתוך 300 אלף אריזות של החברות שהיו מחויבות ליישום החוק בתקופה זו, כאשר היעד היה 40 אחוז. מדובר בעיקר באריזות נייר וקרטון, אשר מוחזרו כולן.

 

כתבות נוספות בערוץ כלכלה ירוקה וקיימות :

הישראלים שהופכים את הביוב של העולם לנייר

2013 בסביבה: העולם התחמם, אבל למי אכפת

למה צריך מדענים אם לא מקשיבים להם?

הצונאמי הבא בדרך לישראל. אתם מוכנים?

 

"חוק האריזות הוא בדיוק החיבור בין צדק סביבתי לצדק חברתי", אמר ל-ynet השר להגנת

הסביבה, עמיר פרץ, עם פרסום הנתונים. לדבריו, "העברת האחריות לפינוי הפסולת ליצרנים וליבואנים מאפשרת לרשויות להפנות משאבים לטובת משימות אחרות, כמו חינוך ורווחה".

 

חוק האריזות, שנחקק בשנת 2011, מטיל על היצרנים והיבואנים למחזר את אריזות מוצריהם בהתאם ליעדים שנקבעו. תאגיד המחזור תמיר מטפל עבורם בפסולת ומקבל תשלום לפי משקל. הנתונים שפורסמו מתייחסים אך ורק לאריזות של היצרנים שהתקשרו עם התאגיד, שמספרם הולך וגדל מדי שנה. עם זאת, יש לציין שב-2012 היה מדובר לפי

ההערכה בחברות שאחראיות ל-33 עד 42 אחוז מכלל האריזות בלבד.

 

מה קרה לאריזות הזכוכית? 

כאמור, כל אריזות הנייר והקרטון של חברות אלו ב-2012, שמשקלן הסתכם ב-150 אלף טונות, מוחזרו במלואן - למרות שהיעד היה 40 אחוז בלבד. מתוך 113.4 אלף טונות אריזות פלסטיק, מוחזרו 28 אלף טונות בלבד. מדובר ב-24.2 אחוז מהאריזות, מעל היעד שנקבע על 22.5 אחוז.

 

במקרה של אריזות הזכוכית, לעומת זאת, תאגיד תמיר דיווח על קושי שמנע את מיחזור החומר - ולא עמד ביעד שנקבע על 40 אחוז. אריזות העץ שקלו בשנת 2012 כ-2,800 טון וכ-1,700 טון מהן מוחזרו - 61.5 אחוז של מיחזור, הרבה מעל היעד שנקבע על 15 אחוז.

 

ב-2013 עלה יעד המיחזור מ-40 ל-50 אחוז ובמשרד להגנת הסביבה מאמינים שגם בשנה זו הצליחו לעבור אותו בזכות פעולות הרגולציה והאכיפה. "נמשיך להוביל את מהפכת המיחזור שכבר הפכה להיות חלק משגרת היום של ישראלים רבים", אמר השר פרץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף אדמון
תארוז לי את זה למיחזור בבקשה
צילום: אסף אדמון
צילום: ערן יופי כהן
השר פרץ. "נמשיך להוביל את המהפכה"
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים