שתף קטע נבחר

צילום: AP

מביידן ועד פניוטופולוס: מי יגיע להלוויה?

סגן נשיא ארה"ב יהיה האורח הבכיר בטקס האשכבה לצד ראש ממשלת בריטניה בעבר בלייר, מצ'כיה יגיעו רה"מ ושר ההגנה. ומי לא שלח נציג?

סגן נשיא ארה"ב, ראש ממשלת בריטניה לשעבר, ראש הממשלה הצ'כי ושר ההגנה שלו - ואף נציג מאפריקה, מאמריקה הלטינית וכמובן גם לא ממדינות ערב. רשימת המכובדים שיגיעו מחו"ל לטקס האשכבה של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון יכולה לשמש כתמונת ראי ליחסים הבינלאומיים של ישראל.

 

עוד כתבות בנושא:

 

האורח הבכיר ביותר הוא ג'ו ביידן, סגנו של אובמה, שייפגש בזמן הביקור עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא שמעון פרס. יחד עם ביידן יגיעו גם חברי קונגרס וראשי הקהילה היהודית. זו תהיה הפעם השנייה שסגן הנשיא האמריקני יגיע לישראל, מאז תחילת כהונתו לפני יותר מחמש שנים. בפעם הקודמת ביידן הגיע לארץ במרס 2010, והביקור הסתיים בטונים צורמים - 1,600 דירות במזרח ירושלים אושרו בדיוק באותו זמן. עקב הגעתו של ביידן מחר בבוקר ייחסם לסירוגין כביש אחד, ממחלף נתב"ג ועד ירושלים, מהשעה 6:30 ועד השעה 8:00.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בכיר אחר שיגיע לטקס האשכבה הוא שליח הקוורטט טוני בלייר, שאיתו יגיע גם שר בריטי. בקדנציה השנייה של בלייר כראש ממשלת בריטניה היה שרון ראש ממשלת ישראל. ב-2001 הביע בלייר "הבנה" למדיניות החיסולים שאותה הוביל שרון, שנתיים אחר כך הם נפגשו שוב בלונדון. לפני שלוש שנים, בראיון לבן גלעד שרון ב"ידיעות אחרונות", אמר בלייר כי "אריק שרון היה איש לוחמני, במובנים רבים הוא היה ונותר איש צבא". הוא אמר לבן גלעד כי אביו "בהחלט הפתיע" בנחישותו להשיג שלום והדגיש: "אבא שלך האמין בדרך הקשוחה לשלום".

 

צ'כיה, אולי הידידה הטובה ביותר של ישראל באירופה, תשלח את הנציגות הנכבדה ביותר. ראש הממשלה הצ'כי יירי רוסנוק יגיע ביחד עם ולסטימיל פיצ'ק, שר ההגנה. ידידה אירופית נוספת, גרמניה, תיוצג על ידי שר החוץ, פרנק וולטר שטיינמייר. נציג רוסיה בטקס, שיחל ב-9:30 בבוקר ברחבת משכן משכן הכנסת בירושלים, יהיה יו"ר הדומה (הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי) סרגיי נרישקין.


מי יגיע להלוויית אריאל שרון

מי יגיע להלוויית אריאל שרון
מדינה נציגים
אוסטרליה שרת החוץ ג'ולי בישופ
איטליה סגן שר החוץ
ארה"ב סגן הנשיא ג'ו ביידן, חברי קונגרס וראשי הקהילה היהודית
בלגיה סגן יו"ר סנאט
בריטניה ראש הממשלה לשעבר טוני בלייר, שר לענייני המזרח התיכון
גרמניה שר החוץ פרנק וולטר שטיינמייר
הולנד ראש ממשלה לשעבר, שר וראש האופוזיציה
יוון שר ההגנה פאנוס פניוטופולוס
סינגפור שרה שנייה במשרד החוץ
ספרד שר הפנים חורחה פרננדס דיאס
צ'כיה ראש הממשלה יירי רוסנוק ושר ההגנה ולסטימיל פיצ'ק
צרפת השרה לענייני צרפתים בחו"ל
קנדה שר ההגירה ריס אלכסנדר
קפריסין שר ההגנה דמטריס אליאדיס
רומניה סגן ראש ממשלה
רוסיה יו"ר הדומה סרגיי נרישקין

הראיון של בלייר לגלעד שרון ()
הראיון של בלייר לגלעד שרון

הולנד תשלח לישראל ראש ממשלה לשעבר, שר ואת ראש האופוזיציה. מספרד יגיע שר הפנים חורחה פרננדס דיאס, מיוון שר ההגנה פאנוס פניוטופולוס, מקפריסין שר ההגנה דמטריס אליאדיס, מצרפת השרה לענייני צרפתים בחו"ל, מרומניה סגן ראש ממשלה, מאיטליה סגן שר החוץ ומבלגיה סגן יו"ר הסנאט. מדינות סקנדינביה, לעומת זאת, לא שלחו אף נציג.

 

פרט לאירופה ולארצות הברית, מדינות מעטות בלבד יהיו מיוצגות בטקס האשכבה לראש הממשלה ה-11 של ישראל. מאוסטרליה הרחוקה תגיע שרת החוץ ג'ולי בישופ, קנדה תיוצג על ידי שר ההגירה כריס אלכסנדר. המדינה האסיאתית היחידה שתשלח נציג לארץ היא סינגפור הקטנה, משם תגיע שרה שנייה במשרד החוץ. 

 

שאר העולם יישאר ללא ייצוג. מאפריקה לא יגיע אף נציג רשמי לטקס האשכבה ולהלוויה, גם מאמריקה הלטינית לא נשלח אף בכיר וכמובן שהערבים - שחגגו את מותו של שרון וכינו אותו "פושע מלחמה" - העדיפו להימנע מלחלוק כבוד אחרון לאיש שהביס אותם פעם אחר פעם בשדה הקרב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ארונו של שרון, מול הכנסת
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: AP
ג'ו ביידן. הבכיר ביותר
צילום: AP
מומלצים