שתף קטע נבחר

צילום: AP

פרס באשכבה: "אריק - חבר, מנהיג, מצביא"

הנשיא ספד לאריאל שרון בטקס ברחבת הכנסת בהשתתפות בני משפחתו ואישים מרחבי העולם. נתניהו: "שרון היה מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל". ביידן: "אדם שלא נראה עוד כמותו". זמביש: "קשה וכואבת הייתה התנתקותך מהדרך שבה צעדנו יחד". מסע ההלוויה נמשך

ראשי המדינה ונציגים מרחבי העולם התכנסו הבוקר (יום ב') ברחבת הכנסת להיפרד מראש הממשלה ה-11 של ישראל, אריאל שרון. נשיא המדינה שמעון פרס ספד: "הפכת דברים שנראו בלתי אפשריים למנופים של אפשרויות אדירות. מעולם לא דחית הכרעות". ראש הממשלה בנימין נתניהו זקף לזכותו את שינוי דוקטרינת הלחימה של צה"ל, ושרית חדד שרה בטקס את השיר "אנחנו שנינו מאותו הכפר" של נעמי שמר.

בדרך מהכנסת ללטרון  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בדרך מהכנסת ללטרון (צילום: רויטרס)
 

שרים ואישי ציבור מהארץ ומהעולם, יחד עם מאות בני אדם חלפו על פניהם של הבנים עמרי וגלעד שרון, לחצו את ידיהם והוסיפו מילות ניחומים. הרב הצבאי הראשי תת אלוף רפי פרץ קרא פרק תהלים במקום. בהמשך ספד לו נשיא המדינה שמעון פרס: "אריק, חבר, מנהיג, מצביא. אנו נפרדים ממך היום, אריק, היית כתף שעליה נשען ביטחונו של עמנו. תולדות חייך שזורים בתולדות המדינה. וחייך הקדשת לחַיֶּיהָ. טביעות רגליך טבועות בכל גבעה ועמק. יבולם קצרת בחרמש ועל השיבולים הגנת בחרב. טביעות אצבעותיך ניכרות בכל מצב מדיני ובכל מוצב צבאי. קיבלת וביצעת החלטות נוראות הוד".

 

"יותר שיר מאשר ביוגרפיה"

פרס העלה זיכרונות משנות ה-50, עת התבקש להציג בפני דוד בן גוריון קצין צעיר. "התיאור שקיבלתי עליו נשמע באוזניי כשיר יותר מאשר כביוגרפיה. נאמר לי שאתה חכם ואמיץ, בלתי שגרתי ונועז. בעל כושר הנהגה וכושר החלטה נחוש. חייל שאינו חת מאויב, ואזרח שאינו נבהל מחזון. צעיר זה, אריק שרון שמו, נולד לגדולות".

 

פרס סיפר: "נפגשנו עמו ומיד נוצרה בינינו חברות. חשתי שלפניי צעיר שהוא משכמו ומעלה, נכון לשרת את עמו עד תום, וביכולת נדירה. בן גוריון אהבו ממבט ראשון. דבריו כבשו לבבות. ופקודיו הלכו אחריו בעיניים עצומות. הוא ידע לספר גבורתם בשפה מרגשת ובלתי נשכחת. ישראל אהבה אותו והוא אהבה, הוא אהב את בניה ורגביה.

 

טקס האשכבה בכנסת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טקס האשכבה בכנסת(צילום: רויטרס)

 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

נתניהו סופד לשרון: "עבדנו בשיתוף פעולה" (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
נתניהו סופד לשרון: "עבדנו בשיתוף פעולה"(צילום: גיל יוחנן )

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )
 

"היו פנים באישיותו של אריק שלא נרשמו בביוגרפיה הצבאית שלו, כגון הרגישות שלו שעלתה כשתיאר פרח או עץ, פרפר או ציוץ ציפור. וכמובן כשדיבר על חבריו או רעיו. אהבת לילי ואריק הייתה לשם דבר. ילדיו שכנו עמוק בלבו והוא קרן להם קסם בלתי פוסק.

 

"אריק, איש נדיר היית. הפכת דברים שנראו כבלתי אפשריים למנופים של אפשרויות אדירות. תמיד הדפת סכנות ומעולם לא דחית הכרעות. החלטת וגם ניצחת. תדע מנוחה, מנהיג גדול".

 

נתניהו: שיתפנו פעולה אף שלא הסכמנו

ראש הממשלה נתניהו פנה לעמרי וגלעד שרון בסופדו לאביהם: "שרון היה מגדולי המצביאים שקמו לישראל. הוא שייך לדור המייסדים, דור הקוממיות. קוממיות ישראל הייתה מותנית בראש ובראשונה בהעמדת דור לוחמים יהודים שיחדשו את מורשת הגבורה היהודית בארץ ישראל. לאריק שרון היה תפקיד מרכזי בכך".

 

נתניהו סיפר על היסודות שהניח שרון בדוקטרינת הלחימה של צה"ל, "ובראשם תפישת התגמול והיוזמה במלחמה נגד הטרור. הוא עשה זאת בהקימו את יחידה 101 כשהוביל לוחמים עתירי תהילה כמאיר הר-ציון וחבריו. אריק גם גילם ויישם בפיקודו את תורת האיגוף בקרב".

 

עוד סיפר ראש הממשלה על עברם המשותף בממשלות ישראל: "לא תמיד הסכמתי עם אריק, ולא תמיד הוא הסכים איתי, אבל כשהוא שירת בממשלתי וכשאני שירתתי בממשלתו עבדנו בשיתוף פעולה למען ביטחון ישראל ולמען כלכלת ישראל".

 

הוא סיפר כי "אריק היה אדם מעשי, פרגמטי, והפרגמטיות שלו הייתה נטועה ברגש עמוק למדינה ורגש עמוק לעם היהודי. הוא הבין היטב את מהות האנטישמיות, את הצורך של היהודים להיות אדונים לגורלם במדינתם. אריק, עם ישראל נפרד ממך היום. תרומתך הייחודית לביטחון המדינה חקוקה בדפי ההיסטוריה של עמנו. זכרך יהיה נצור לעד בלב האומה".

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין קשר אף הוא כתרים לשרון, וכינה אותו "האיש שהנהיג את הספינה בין גלים סוערים ורוחות זועפות. תמיד לוחם, תמיד מקורי, עם עצבי ברזל ונחישות מופלאה, מוכן לכל משימה, כזו שתוטל על-ידי העם או על-ידי ההיסטוריה עצמה".

 

ביידן: הבנתי למה כינו אותו "בולדוזר"

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, עלה אף הוא על דוכן הנואמים חבוש כיפה וסיפר על תחושת אובדן בקרב חבריו נוכח מותו של שרון. הוא שלח תנחומים למשפחה ואמר כי הכיר אותו במשך יותר מ-30 שנה. "כבוד גדול עבורי לייצג את ארה"ב באירוע זה. הכרתי את שרון יותר מ-30 שנה, הוא לא היה רק אדם חזק אלא גם בנוי היטב. כסנאטור צעיר, לא היה ניתן להגדיר אותו אחרת. הוא היה אדם בעל נוכחות.

 

"בפעם הראשונה שהוזמנתי למשרדו, אני זוכר שאמר לי, 'סנאטור, אתה מתקבל כאן בברכה'. לא הבנתי אם זה משהו שאבד בתרגום או שהוא 'עובד עליי', עד שביליתי כמה חודשים עמו והבנתי כמה גדולה הייתה הכנסת האורחים שלו. בפגישותינו היה ניתן להבין למה שרון מכונה 'הבולדוזר'. שרון היה איש מורכב, כפי שאמרו קודמיי, והיה בעל דעות רבות".

נתניהו וביידן בטקס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו וביידן בטקס(צילום: רויטרס)

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )
 

ביידן בטקס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ביידן בטקס(צילום: רויטרס)

ביידן סיפר עוד: "כמו כל המנהיגים ההיסטוריים, מנהיגים אמיתיים, היה לו כוכב צפון שהנחה אותו, כוכב צפון שממנו לתפישתי מעולם לא סטה. הייתה זו הישרדותה של מדינת ישראל והעם היהודי, בכל אשר יהיו". בשלהי שנות ה-90 אמר שרון לביידן: "לפני ומעל הכול אני יהודי. חשיבתי נשלטת על ידי העתיד היהודי. בעוד 30 ובעוד 300 ובעוד 3000 שנה...". ביידן הוסיף: "בגלל שהיה לו אומץ כה רב, ואני מוסיף - אומץ פוליטי - הוא מעולם לא סטה ממה ששלט במחשבתו, כפי שהוא עצמו הגדיר".  

 

האומץ הפוליטי לדברי ביידן בא לידי ביטוי ביישום תוכנית ההתנתקות: "בין שהסכמתם ובין שלאו, כשאמר לאלפי ישראלים לעזוב את ביתם בעזה - אני לא יכול לחשוב על צעד יותר מעורר מחלוקת כתלמיד המדינה היהודית. הוא האמין בזה והוא עשה את זה". עוד סיפר: "היה שיר עברי שהוא אהב לצטט, 'דברים שרואים מכאן לא רואים משם', ואם לצטט את שייקספיר, 'הוא היה אדם שלא נראה עוד כמותו'".

 

בלייר: מאיש מלחמה לאיש שלום

ראש ממשלת בריטניה לשעבר ספד אף הוא: "לאורך השנים עבדנו יחד כראשי ממשלה. הוא נקט פעולות שאיש לא האמין שיבצע, כמו הנסיגה מעזה ויצירת קדימה. הוא השתנה מאיש מלחמה לאיש שלום, זה מה שהגדיר אותו, אך למעשה הוא מעולם לא השתנה. יעדיו האסטרטגיים מעולם לא התערערו".

טוני בלייר עם בניו של שרון  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טוני בלייר עם בניו של שרון (צילום: EPA)

בהמשך עלתה לדוכן המספידים מזכירתו לשעבר של אריאל שרון, מרית דנון. היא סיפרה כי מעולם לא קראה לו "אריק", והוא נזף בה על כך. "בשל התדמית הנוקשה שדבקה בו חשבתי שיקשה עליי לעבוד איתו, אך התבדיתי". היא סיפרה כי במשך חמש שנים שעבדה עמו פגשה "אדם שראה מסביבו בני אדם ומתייחס לכפופים לו בגובה העיניים". עוד הוסיפה על ביקוריו אצל משפחות שכולות ודברי הניחומים שאמר להן. "ידעתי שהוא מדבר גם על עצמו, על הכאב הפרטי שלו על מות בנו גור".  

 

"אני מצדיע לך"

שמעון כהנר (קצ'ה), שלחם עם שרון ביחידת 101, סיפר: "הוא לקח אותנו, חבורה של צעירים בני 18, וצליח להחדיר בנו את התחושה שכל הביטחון של עם ישראל ומדינת ישראל מונח על הכתפיים הצעירות שלנו. הוא לימד אותנו איך בנכונות ואמונה ואומץ אפשר בעצם להשיג הכול".

הוא סיפר כיצד היה מעורב שרון בפינוי שלו כשנפצע בקרב בשנת 55'. "הוא לא שקט עד שווידא שמוציאים אותי משם, ואני חייב לו את חיי. אם לא הסיוע של אריק, לא הייתי בינינו עכשיו. זכות גדולה, אדירה, נפלה בחלקנו להיות פקודים שלו ולהיות שותפים למשימה - לעשות מהפך בצה"ל - מצבא שאיבד את המוטיבציה, למחוק את המילה אי-אפשר מהמילון שלנו ולהכניס במקומה 'לא חוזרים בלי מנצח או בלי לבצע'.

 

"פעם אני מקבל טלפון ערב שבועות מאריק. הוא אמר, 'תשמע, לא תאמין איפה אני. אני על שפת הים בעקבה, יצאתי לפני כמה דקות מפגישה עם המלך עבדאללה ואני עומד פה ומסתכל על אילת. נזכרתי פעם מה עשית פה באזור עקבה, הסתכלת על אילת ממזרח, והחלטתי לטלפן אליך'. הפתעות כאלה היה אריק עושה מדי פעם. זה היה אריק".

 

לבסוף ספד לראש הממשלה לשעבר זאב חבר (זמביש), מראשי מועצת יש"ע בעבר: "אהבתי אותך מאוד וראיתי זכות גדולה בכך שנפל בחלקי לעבוד לצדך, גיבור ישראל, שנים רבות בבניינה. קשה וכואבת הייתה התנתקותך בשנתיים האחרונות לכהונתך מן הדרך שבה צעדנו יחדיו. השאלות נותרו ללא מענה. הכאב גדול, ועל הכול תכסה אהבה גדולה".

  

בדרך לגבעת הכלניות

ההכנות להלווייתו של שרון, שהלך לעולמו ביום שבת אחרי שמונה שנים שבהן היה בתרדמת, הושלמו אמש. בגבעת הכלניות הצמודה לחוות השקמים הוכנה חלקת הקבר, הוקמו המסכים המיוחדים שיקרינו את הטקס לאלפים שצפויים להגיע. כמו כן הסתיימו ההכנות הביטחוניות להלוויה שתיערך קילומטרים ספורים מגבול רצועת עזה. החל משעות הלילה נסגרו כבישי הגישה לאזור.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

עדכונים נוספים על הלווייתו של שרון - בחדשות ynet:

מה לא ישאל ריבונו של עולם את אריק שרון / אלעזר שטרן

שרון ליצפאן בחווה: מפה לא יוצאים רעבים

קוניאק, צדפות מעושנות ומלחמות הגנרלים

 

בסיום טקס האשכבה יצא מסע ההלוויה בשיירה צבאית לעבר חוות שקמים. בדרכו האחרונה של שרון, שכיהן 31 שנה כחבר כנסת, שר וראש ממשלה, יצדיעו לפועלו הצבאי - לאיש שלחם בכמעט כל מלחמות ישראל, צלח את תעלת סואץ במלחמת יום כיפור וכיהן כשר ביטחון. בדרכו לחווה יעצור מסע ההלוויה בלטרון, שם ייערך "כינוס הצדעה" מיוחד של פורום מטכ"ל, סמוך לקיר הזיכרון עליו חקוקים שמות הנופלים במערכות ישראל.

 

לאחר הטקס בלטרון, שאינו פתוח לקהל הרחב, ימשיך מסע הלוויה דרך כביש 3 ומשם לכביש 40 ודרומה. כל אותם כבישים ייחסמו לתנועה. שוטרי אגף התנועה ילוו את השיירה בניידות ובאופנועים, אחרים ייפרשו לאורך כל ציר הנסיעה ויפתחו כל קטע כביש לאחר שהשיירה תחלוף בו. 

 

בשעה 14:00 יחל טקס הקבורה בחלקת הקבר ב"גבעת הכלניות", הסמוכה לחוות שקמים. הבנים עמרי וגלעד שרון יישאו דברים גם בטקס זה, כמו גם הרמטכ"ל, רב אלף בני גנץ. הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, יקרא פרק תהילים, החזן הצבאי הראשי סא"ל שי אברמסון יישא את תפילת "אל מלא רחמים". לוחמי יחידה 101 של הצנחנים, היחידה שהקים שרון, יקיימו משמר כבוד בסמוך למתחם הקבר ויירו מטח כבוד.

 

את ארונו של שרון יישאו שמונה אלופים: סגן הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, המזכיר הצבאי של שרון גדי שמני, מפקד חיל הים רם רוטברג, מפקד חיל האוויר אמיר אשל, מפקד זרוע היבשה גיא צור, מפקד פיקוד דרום שלמה (סמי) תורג'מן, ראש אגף המודיעין אביב כוכבי ומפקד פיקוד צפון יאיר גולן.

 

סגן נשיא ארה"ב ביידן נועד בלשכת יו"ר הכנסת עם הנשיא פרס וראש הממשלה נתניהו. בערב צפוי נתניהו לארח את ביידן לארוחה במעונו בירושלים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים