שתף קטע נבחר

צילום: AP

המטכ"ל הצדיע לשרון: "לוחם אמיץ ומנהיג"

רכב הקומנדקר הצבאי שנושא את ארונו של ראש הממשלה לשעבר עצר באתר "יד לשריון" בלטרון, שם נערך כינוס מיוחד קצר של פורום מטכ"ל לזכרו. בהמשך ייטמן שרון בגבעת הכלניות. ישראלים שצפו בשיירה: "גאים שהוא שמר לנו על המדינה"

"אנו גאים בכך שהוא שמר לנו על המדינה". ישראלים רבים ליוו בצהריים (יום ב') את שיירת ארונו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון, בדרכה מירושלים לאתר "יד לשריון" בלטרון, שם נערך כינוס מיוחד של פורום מטכ"ל. בתום הכינוס הקצר המשיכה השיירה עם רכב הקומנדקר שנושא את הארון לכיוון גבעת הכלניות ליד חוות שקמים, שם ייטמן שרון לצד רעייתו לילי. אל אתר הקבורה הגיעו שרים, חברי כנסת, מכרים רבים של משפחת שרון ואזרחים שבאו לחלוק כבוד אחרון.

 

עוד בנושא:

פרס באשכבה: "אריק - חבר, מנהיג, מצביא"

בלייר נפרד משרון בעברית: "יהי זכרו ברוך"

 

מפקד חטיבת אלכסנדרוני, אלוף משנה דוד זיני, אמר בכינוס המטכ"ל, שבו נכחו גם בניו של שרון - עמרי וגלעד: "מסע הלוויה שבו אנו מלווים את אלוף אריאל שרון במנוחתו האחרונה עובר בנקודה זו, בעמק שראה קרבות רבים בהיסטוריה של עם ישראל. במקום שהיה לאבן דרך משמעותית במסלול חייו".

 

זיני אמר עוד כי "הקרב בלטרון, שבו נפצע קשה ובו נפלו חללי החטיבה, עיצב את דמותו של אריק כלוחם, כמפקד ולימים כמצביא שהטביע את חותמו על צבא ההגנה לישראל. חטיבת אלכסנדרוני ופורום המטה הכללי מצדיעים ללוחם אמיץ, מפקד ומנהיג".

 

בניו של שרון עם טוני בלייר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בניו של שרון עם טוני בלייר(צילום: EPA)

טקס האשכבה ברחבת הכנסת. בני הזוג נתניהו, בלייר וביידן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טקס האשכבה ברחבת הכנסת. בני הזוג נתניהו, בלייר וביידן(צילום: AFP)

אלופי צה"ל מלווים את השיירה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אלופי צה"ל מלווים את השיירה(צילום: רויטרס)

סגן נשיא ארה"ב ביידן בטקס האשכבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סגן נשיא ארה"ב ביידן בטקס האשכבה(צילום: EPA)

 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

תא"ל במיל' אביגדור קהלני, בעל עיטור הגבורה ממלחמת יום הכיפורים, אמר לקראת כינוס פורום מטכ"ל כי "לימים פגשתי את אריק שרון כמפקד אוגדה והוא היה שר הביטחון. היו לנו הרבה שעות יחד, כל הלחימה של מלחמת לבנון. הגענו עד לביירות וראיתי אותו עומד כמו שר מסתכל על מטרות אסטרטגיות במדינת ישראל ומצד שני רואה אותו מתדרך כאילו היה מפקד גדוד".

 

קהלני אמר עוד: "אפשר להתווכח על תפישותיו המדיניות הלאומיות, אבל הדבר הזה יכול לקרות לכל מפקד בשטח. הוא היה בולדוזר, כל מה שהיינו צריכים להזיז זה היה אריק שרון. הוא תמיד היה הימני ביותר אבל מה שאפיין אותו שהוא הכיר כל שביל, כל דרך".

 

על תהליך ההתנתקות מרצועת עזה שהוביל שרון אמר קהלני: "מבחינתי אני חושב שזו החלטה נכונה. הוא ראה את זה שבסופו של דבר תהיה התפוצצות אוכלוסין, ואני מכובשי גוף קטיף! אני חושב שאין לנו מה לעשות שם, אפשר להתווכח על הדרך, אבל אם אתה שואל אותי בראייה אסטרטגית מה טוב למדינת ישראל, אנחנו לא צריכים להיות ברצועת עזה".

 

גאולה, שצפתה בשיירת ארונו של שרון יוצאת מירושלים, סיפרה כי היא מאוד מתרגשת. לדבריה, "עלינו לרגל מארה"ב בעקבות חתונה ונינה חדשה ובמקרה זכינו להיות פה בזמן ההלוויה של אריק שרון. אריק היה גדול בכך שהוא נתן את הנשמה שלו והקריב את עצמו למדינת ישראל, הוא מאוד אהב את הארץ, הוא היה ציוני ודאג בכל מערכות ישראל".

 

לחוות שקמים, הסמוכה לגבעת הכלניות שבה ייטמן שרון, הגיע עזאם עזאם. "זהו רגע היסטורי", סיפר הישראלי שהיה כלוא במצרים באשמת ריגול. "אני נמצא כאן בגלל מחויבות אישית למען האיש שעשה למעני והחזיר אותי מהכלא. זה מאוד מצער אותי שהוא נפטר וכואב לי. אני נפרד מהאיש שהחזיר אותי מהקבר לחירות בארץ המולדת".

 

מוקדם יותר התקיים ברחבת הכנסת בירושלים טקס האשכבה הממלכתי לשרון בנוכחות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בני משפחתו של שרון ואישים מחו"ל – בכללם סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן.

 

"אריק, חבר, מנהיג, מצביא, אנו נפרדים ממך היום, היית כתף שעליה נשען ביטחונו של עמנו", אמר נשיא המדינה פרס בטקס האשכבה. "תולדות חייך שזורים בתולדות המדינה. טביעות רגליך טבועות בכל גבעה ועמק. טביעות אצבעותיך ניכרות בכל מצב מדיני ובכל מוצב צבאי".

 

פרס סיפר בנאומו על הרגע שבו התבקש להציג בפני ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון "קצין צעיר שהיה אז סטודנט להיסטוריה באוניברסיטה העברית ושהיו לו רעיונות מקוריים להכות בפדאיון שהסתננו לירושלים". פרס ציין בהקשר זה כי "התיאור שקיבלתי עליו נשמע באוזניי כשיר יותר מאשר כביוגרפיה. נאמר לי שאתה חכם ואמיץ, בלתי שגרתי ונועז, בעל כושר הנהגה וכושר החלטה נחוש. צעיר, אריק שרון שמו, נולד לגדולות".

 

בהמשך התייחס פרס לחברות שנוצרה עם שרון. לדבריו, "חשתי שלפניי צעיר שהוא משכמו ומעלה, נכון לשרת את עמו עד תום ביכולת נדירה. בן גוריון אהבו ממבט ראשון. דבריו כבשו לבבות, פקודיו הלכו אחריו בעיניים עצומות. ישראל אהבה אותו והוא אהבהּ, הוא אהב את בניה ורגביה. אנחנו מלווים היום למנוחה אחרונה לוחם משכמו ומעלה, מפקד שידע לנצח. מנהיג שנשם חלום".

 

לאחר מכן נאם בטקס האשכבה ראש הממשלה נתניהו. "אריאל שרון היה מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל ולצבא ההגנה לישראל. אריק שייך לדור המייסדים, דור הקוממיות – וקוממיות ישראל הייתה מותנית בראש ובראשונה בהעמדת דור לוחמים יהודים שיחדש את מורשת הגבורה היהודית בארץ ישראל, מורשת שנראה היה שעברה מן העולם משנות הגלות. לאריק שרון היה תפקיד מרכזי בבניית מורשת גבורה זאת".

 

נתניהו אמר עוד כי שרון "לחם בשורות צבא ההגנה לישראל במשך שנים ארוכות, ממלחמת העצמאות ועד לקרבות הגורליים של מלחמת יום הכיפורים. בדוקטרינת הלחימה של צה"ל הוא הניח יסודות מרכזיים, ובראשם תפישת התגמול והיוזמה במלחמה נגד הטרור. אריק גם גילם ויישם בפיקודו את תורת האיגוף בקרב. הוא גילה אומץ לב ותושייה שהוקרנו לפקודיו, ותרם תרומה חשובה לעוצמת הלוחמים".

 

ראש הממשלה התייחס בנאומו גם למחלוקות הקשות עם שרון. לדבריו, "לא תמיד הסכמתי עם אריק, ולא תמיד הוא הסכים איתי, אבל כשהוא שירת בממשלתי וכשאני שירתּי בממשלתו עבדנו בשיתוף פעולה למען ביטחון ישראל ולמען כלכלת ישראל. אריק היה אדם מעשי, פרגמטי, והפרגמטיות שלו הייתה נטועה ברגש עמוק למדינה ורגש עמוק לעם היהודי".

 

 (צילום: gettyimages, דובר צה"ל, AFP) (צילום: gettyimages, דובר צה
(צילום: gettyimages, דובר צה"ל, AFP)

סגן נשיא ארה"ב ביידן סיפר בטקס האשכבה כי היכרותו עם שרון נמשכה 30 שנה. "למדינה כמו ישראל", אמר ביידן, "התחושה על אובדנו של מנהיג זה היא כמו מוות במשפחה. רבים

 מעמיתיי האמריקנים, חלקם נמצאים כאן, מרגישים את אותה תחושת אובדן. אני אומר לבני המשפחה, זהו כבוד גדול להיות כאן בשם עמי להביע את תנחומיהם של נשיא ארה"ב ושל העם האמריקני במאורע זה. בפגישותיי עמו מיד היה ניתן להבין למה שרון מכונה 'הבולדוזר'".

 

ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר סיפר בנאומו על הרגע שבו שינה את התייחסותו לשרון. "פגישותיי הרשמיות עם אריק שרון היו קשות", אמר מי שמכהן כיום כשליח הקוורטט למזרח התיכון. "ואז פעם אחת הזמנתי אותו לביתי לארוחת ערב שלא לפרוטוקול. רציתי להכיר את האיש, ואז ראיתי אריק שונה לגמרי – לבבי, קשוב, מקסים ומלא תשוקה לארצו כמובן אבל גם למשפחתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בדרך ללטרון. השיירה הצבאית, היום
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אריאל שרון ז"ל
צילום: רויטרס
מומלצים