שתף קטע נבחר

חברות הדיור הציבורי מתחילות למכור דירות

משרד השיכון הנחה את חברות הדיור הציבורי להקדים את מכירת הדירות הציבוריות - מבלי להמתין עד שיאושרו התקנות החדשות בחוק, לנוכח פיגור של שנה מהמועד שנקבע. בדקנו כיצד תוכלו להגיש בקשה לרכישת דירה

משרד הבינוי והשיכון הנחה היום (ד') את חברות הדיור הציבורי (עמידר, עמיגור וכו') להקדים ולהתחיל בהליכי מכירת הדירות הציבוריות לדיירים הקבועים. זאת, לפי הוראות שיפורסמו לציבור בשבוע הבא, ומבלי להמתין עד שוועדת הכלכלה של הכנסת תאשר את התקנות לעניין זה. זאת לנוכח פיגור של כשנה מהמועד החוקי של תחילת מכירת הדירות הציבוריות.

 

דיור ציבורי - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

בימים אלה נתקלת ועדת הכלכלה בקשיים משפטיים בעבודה על התקנות שנקבעו מתוקף חוק הדיור הציבורי המחודש, אשר נועדו להסדיר את הליכי מכירת הדירות. כך למשל, יו"ר הוועדה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), ביקש ממשרד השיכון להפחית את התשלומים הנדרשים מהדיירים על מימוש זכויות הבעלות על הדירות. הסכומים המוצעים בתקנות הם עד כ-800 שקל, רובם כהשתתפות בהוצאות השמאות. ברוורמן דרש שהשתתפות הדיירים לא תעלה על 500 שקל.

 

התקנות לא מתייחסות לנוסח המתוקן של החוק, שאושר בממשלה אך מעוכב בכנסת עקב מחלוקת על תוכנו ועל הוועדה שתדון בו. התיקון נוגע לשימושים שתעשה הממשלה בהכנסות ממכירת הדירות הציבוריות - אשר אינם מבטיחים בניית דיור ציבורי חדש, אלא בעיקר השתתפות בדמי שכירות של חסרי דיור. הממשלה חוששת שוועדה בשליטת האופוזיציה תטרפד את החוק.

 

בעניין הפחתת תשלומי הדיירים, טען יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, כי בסכום שהוקצב בתקנות לשמאות של דירה (650 שקל) לא ניתן לבצע אותה. סגן השמאי הממשלתי, אור לוי, אישר זאת וגילה כי האוצר כבר העלה את התעריף המינימלי ל-790 שקל. צחי דוד, נציג משרד האוצר, הזהיר שהפחתת ההשתתפות תגדיל את הוצאות השמאות שיבואו על חשבון הקרן לרווחת דיירי הדיור הציבורי, אשר אמורה לקום מהכנסות המכירה.

 

באשר לעתידו של תיקון חוק הדיור המוקפא, אמר ברוורמן כי הכוונה להעביר את התיקון לדיון בוועדה אחרת, במקום בוועדת הכלכלה, "כמוה כמשחק פוליטי קטן על גב זכאי הדיור הציבורי - שהם המוחלשים ביותר בציבור".

 

כך תגישו בקשה לרכישת דירה ציבורית  

לפי התקנות המקוריות, נוהל רכישת הדירה יתבע כך: על הדייר הוותיק או על דייר ממשיך לאחר פטירת הוריו, לקבל ממשרד השיכון תעודה שהוא זכאי לרכוש את דירתו, על פי הפרמטרים שבחוק. לתעודה הוא יצרף בקשת רכישה בכתב לחברה שהדירה בניהולה, בצירוף מסמכים אחרים שנדרשים בו, וכן תשלום דמי הרשמה בסך 150 שקל ובתוספת 650 שקל עבור הערכת שמאי של שוויה.

 

לאחר קביעת שווי הדירה, החברה תחשב לדייר את המענק המגיע לו ותשלח לו הודעה על תנאי הרכישה, לא יאוחר מ-60 יום ממועד הגשת הבקשה. החברה תנקוב בהודעה את מחיר המכירה לתשלום (ההפרש בין השווי למענק), את סדר הגבייה של יתרת התשלום בתוספת דרישה לשלם 1,800 שקל עבור רישום העברת הבעלות על שמו בטאבו.

 

המועד הסופי לתשלום כל הסכומים הנדרשים הוא לא יאוחר מ-180 יום ממועד משלוח ההודעה על תנאי המכירה. אם עד אז הדייר לא ישלם את כל הסכומים המגיעים ממנו, תבוטל ההודעה על תנאי הרכישה ותימסר לו הודעה על כך. אם הוא שילם רק חלק מהסכום, החברה תחזיר לו את כספו בתוספת הצמדה.

 

בתקופת 180 הימים תבקש החברה שתי הערכות נפרדות לגבי שווי הדירה של שני שמאים, אותם הסמיך השמאי הממשלתי למטרה זו. אם הדייר ביטל את העסקה בטרם נערכו השומות, הוא יקבל חזרה גם את אגרת השומה ששילם בסך 650 שקל. השמאים יקבעו את השומות לפי כללי משרד השיכון ויעבירו אותן לחברה תוך 30 יום.

 

הערכת שווי הדירה לא תכלול תוספות, שיפוצים ושיפורים אשר בוצעו בדירה על ידי הדייר המבקש לרכוש אותה, אבל גם לא תפחית מהשווי ירידת ערך הנובעת מנזקים ופגמים שגרם המבקש. בדירות צמודות קרקע ייכלל בשווי גם ערך הקרקע. שווי הדירה הבסיסי (לפני ניכוי המענק) יהיה הממוצע של שתי השומות.הסכום פתוח לערעורים.

 

עד לתשלום מלא יתרת סכום הרכישה יישארו בתוקף תנאי השכירות שהיו בין חברת הדיור לדייר במועד ההודעה על תנאי הרכישה, לרבות חובת תשלום שכר הדירה. התקנות קובעות גם הקמת ועדת חריגים לטיפול בבקשות רכישה של דיירים נכים, וכן כללי זכאות שיחולו על בקשות של דיירים ממשיכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הפגנה במאהל ארלוזורוב בת"א למען דיור ציבורי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים