שתף קטע נבחר

תימכר או תופגז: צפו בפרידה מאח"י ניצחון

חיל הים אומר שלום לספינת הטילים שיוצרה בארץ. ראומה ויצמן, שהשיקה את הספינה לפני 35 שנה, הגיעה גם לפרידה: "שמחה שיש לי עדיין יכולת להמשיך, כשלה כבר אין". מה יהיה גורלו של הסטי"ל?

היסטוריה בחיל הים: צה"ל נפרד אמש (ה') מאח"י ניצחון, ספינת הטילים שיוצרה על ידי מספנות ישראל. הספינה שירתה בחיל הים במשך 35 שנים והשתתפה בפעילות מבצעית, כולל בזירות רחוקות.

 

בטקס שנערך בבסיס חיל הים בחיפה השתתפו בוגרי הספינה ובכירי החיל בעבר, בהם אלוף במיל' יואב גלנט. מי שגנבה את ההצגה הייתה ראומה ויצמן, רעייתו של שר הביטחון לשעבר עזר ויצמן, שהשיקה את הספינה בקיץ 1978.

 

עוד בחדשות: 

 

ויצמן, בת 88, אמרה ל-ynet בטקס: "אני שמחה שיש לי עדיין יכולת להמשיך, כשלה כבר אין. המעמד מרגש. יש מי שטוען שאז לא הצלחתי לשבור את בקבוק השמפניה על הסיפון, אבל אני זוכרת שכן הצלחתי".

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אח"י ניצחון. "מהיום הראשון נשארו רק ארבעת המנועים וההגה" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אח"י ניצחון. "מהיום הראשון נשארו רק ארבעת המנועים וההגה"(צילום: דובר צה"ל)

מפקד הספינה, סגן אלוף עדן טל, סיפר: "במצבה הנוכחי ובטיפול שקיבלה, היא הייתה יכולה להמשיך לפעול עוד שנים רבות. הספינה פעלה בזירות קרובות ורחוקות, במלחמת לבנון הראשונה הובילה את הצנחנים לנחיתה בדרום לבנון והפגיזה מעוזים של הפת"ח בביירות ולאורך החוף. עם השנים היא עברה שדרוגים רבים כולל במערכות האש. מה שנשאר בה מהיום הראשון הם רק ארבעת המנועים וההגה, שעליו עדיין חרוט שם הספינה".

 

סמ"ר אופק אקרמן הוא הלוחם היחיד שיכול לומר על עצמו שהוא דור שני בספינה, שבה אביו שירת בצעירותו: "זו סגירת מעגל כי הוא היה ממשיקי הספינה והיום אני סוגר אותה. כמובן שאני ישן במיטה שהוא ישן עליה. כשנפרק את הספינה לחלקים בטח נגלה בה סודות".

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

צוות הספינה במשך השנים. אחד החיילים שנפרד מהספינה הוא דור שני באח"י ניצחון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
צוות הספינה במשך השנים. אחד החיילים שנפרד מהספינה הוא דור שני באח"י ניצחון(צילום: דובר צה"ל)

מפקד הספינה הראשון, תא"ל במיל' אלכס אייל: "הספינות

הללו תוכננו לשרת 30-25 שנה, ואם היא עדיין מבצעית אז עשו בה עבודה טובה. הפעולה הראשונה איתה? איתור ספינה חשודה של פת"ח בדרום המדינה".

 

הפרידה מאח"י ניצחון ומספינת הטילים הוותיקה אח"י עצמאות נעשית במסגרת התוכנית הרב שנתית של צה"ל (תעוזה), שכוללת סגירת טייסות ישנות, חטיבות שריון במילואים ויחידת ארטילריה ולוגיסטיקה, כדי להקטין את הצבא ולהתאימו לשדה הקרב המודרני.

 

אח"י ניצחון צפויה לעבור בקרוב פירוק, ויש כמה אפשרויות לגבי עתידה: חלקיה יימכרו לצבא זר, ישמשו כחלקי חילוף, או כמטרה ימית באימונים של ירי טילים.


פורסם לראשונה 16/01/2014 23:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אח"י ניצחון. 35 שנה בצבא
צילום: דובר צה"ל
מומלצים