שתף קטע נבחר

צילום: גדי קבלו, מוטי קמחי

מח"ש תמליץ: חקירה פלילית נגד ניצב ארביב

מי שציפה שניצב מנשה ארביב ישוב לתפקידו השבוע עומד כנראה להתבדות. המחלקה לחקירות שוטרים ממליצה לעבור לחקירה פלילית נגדו. שלוש עדויות מחזקות את טענות הרב פינטו. מדוע החליט הרב לשבור שתיקה עכשיו?

ניצב מנשה ארביב הולך ומסתבך: המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים תמליץ ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לעבור לחקירה פלילית נגד ראש יחידת להב 433, ניצב מנשה ארביב. כך דווח אמש (שבת) לראשונה בערוץ 2. במח"ש סיימו את השלב הראשון של החקירה, והם מסתמכים בין היתר על שלוש עדויות שונות המחזקות את טענות הרב יאשיהו פינטו. בימים האחרונים אמר בא כוחו של ניצב ארביב שבכוונתו לשוב לתפקיד בשבוע הקרוב. כפי שהדברים נראים כעת, זו תישאר משאלת לב בלבד.

 

היום צפויים במחלקה לחקירות שוטרים לסיים את העיון הראשוני בחומר בפרשת ניצב ארביב לקראת הפגישה הגורלית בין וינשטיין לבין סנגוריו של ניצב ארביב. מסתמן שנציגי מח"ש והיועץ המשפטי לממשלה יבקשו מעורכי הדין של הרב פינטו את מלוא החומר במטרה לפתוח בחקירה פלילית ולקבל תמונת מצב שלמה על הפרשה.

 

על הפרק יעמוד משא ומתן מול עורכי דינו של הרב פינטו על התמורה לחומרי החקירה. אם בפרקליטות יעמדו על שלהם ויתעקשו להגיש כתב אישום נגד הרב, הרי שסנגוריו לא יאפשרו לפרקליטות להשתמש בעדויות שיש בידיהם, והדבר עלול להוות בעיה למח"ש בהמשך חקירת ארביב.

 (צילום: שלומי כהן- כיכר השבת, מוטי קמחי, AP) (צילום: שלומי כהן- כיכר השבת, מוטי קמחי, AP)
(צילום: שלומי כהן- כיכר השבת, מוטי קמחי, AP)
 

ל-ynet נודע כי הרב יאשיהו פינטו החליט למסור את גרסתו לפרשה שמטלטלת את המשטרה, לאחר שהבין שניצב ארביב העיד שהרב פינטו ביקש לקבל מידע מהחקירה שמתנהלת על הישיבה שלו בניו יורק, חזון ישעיה.  

 

תמיהות רבות היו סביב השאלה מדוע החליט הרב פינטו "לפתוח" את הפה נגד ניצב ארביב, שהיה עד לא מזמן דמות אהודה בחצרו. גם לאחר שהתפוצצה הפרשה שבה נעצר בחשד למתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה, כיום מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה ואז בכיר באגף החקירות והמודיעין. הרב פינטו לא אמר ולו מילה אחת על יחסיו עם ארביב. הוא תמיד טען כי "קצין בכיר" שמכיר את הפרטים האמיתיים בפרשה של ברכה יספר את האמת, ויוציא אותו ממנה.

  

אלא ככל שחלף הזמן התברר כי העזרה שלה ציפה הרב פינטו לא מגיעה, נהפוך הוא. באחת מהשלמות החקירה שנעשו לאחרונה נחקר הרב על טענות שהעלה נגדו ניצב מנשה ארביב. כאשר הגיעה טיוטת כתב האישום התברר לאנשי הרב כי מלבד הפרשה עם תת-ניצב אפרים ברכה, הוא צפוי להתמודד עם פרשה נוספת, אחרי שניצב ארביב העיד כי הרב ביקש ממנו פרטים על החקירה של ישיבת חזון ישעיה בניו יורק, שבה ארביב הוא העד המרכזי.

  

"זה מה ששבר את הרב ולכן הוא הסכים לפתוח את הפה על ארביב", אמרו גורמים המעורים בסיפור. בעקבות המקרה נסעו סנגוריו של הרב פינטו לארצות הברית, נפגשו עמו, וקיבלו את כל החומרים שיש בידי אנשי הרב לגבי טובת ההנאה שניצב מנשה ארביב קיבל ממנו לכאורה.

בלגן במשרד המשפטים. היועץ המשפטי יהודה וינשטיין  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בלגן במשרד המשפטים. היועץ המשפטי יהודה וינשטיין (צילום: גיל יוחנן)
 

בימים האחרונים נמצאת המחלקה לחקירת שוטרים שבמשרד המשפטים בלב סערה ציבורית, ונראה כי הלחץ הכבד נותן את אותותיו. כך למשל, בפרשה שבה נטען כי בכיר במשטרה הטריד מינית, התנהלה המחלקה לחקירת שוטרים בצורה תמוהה. צו איסור פרסום שהוצא על הפרשה הוסתר מכלי התקשורת מסיבה שאינה ברורה, ולאחר שהוסר הצו לא טרחו במשרד המשפטים להביא לידיעת הציבור את המידע בצורה מסודרת. התנהלות זו של המחלקה לחקירות שוטרים מתווספת להתנהלות התמוהה גם בפרשת פינטו-ארביב.

   

לבקשת ynet וכלי תקשורת נוספים מבית המשפט הסכימה המחלקה לחקירות שוטרים להסיר את צו איסור הפרסום שהסעיר את צמרת המשטרה, אולם באופן תמוה סירבה לעשות זאת מיד. במח"ש הסכימו להסיר את הצו רק למחרת בבוקר, ובסופו של דבר הוסר הצו באותו היום.

 

פרשה שהחלה עם מזוודה

בלילה שבין רביעי לחמישי הותר לפרסום כי המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים בודקת חשד ולפיו בכירים במשטרה - ובראשם מפקד יחידת להב 433, ניצב מנשה ארביב, שהשעה עצמו מתפקידו - נהנו מטובות הנאה שקיבלו במהלך השנים מהרב יאשיהו פינטו, ראש מוסדות "שובה ישראל".

 

במסגרת הפרשה המסועפת נרשמה התנגשות קשה בין הבולשת הפדרלית של ארצות הברית (FBI) למשטרה, ואף טענות לשיבוש של חקירה אמריקנית מצד בכירים בישראל - במשטרה ואולי גם בממשלה.

 

הפרשה החלה עם דיווח של תת-ניצב אפרים ברכה, כיום מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה ואז בכיר באגף החקירות והמודיעין, על קבלת מזוודה עם מאות אלפי שקלים מידיה של אשתו של פינטו לאשתו שלו. הוא עדכן את הממונים עליו כי מדובר במזוודת שוחד, לכאורה בתמורה למסירת מידע פנימי בנוגע לחקירה נגד עמותת "חזון ישעיה", אך פינטו טען שמדובר בתמיכה בברכה, שהיה אחד מחסידיו ונזקק לעזרה.

 

חקירת השוחד הובילה להכנת טיוטת כתב אישום, אך אז נפגשו עורכי דינו של פינטו עם היועץ המשפטי לממשלה וטענו כי בידיהם "חומרים שיזעזעו אותו". אם יתברר שהמידע אמיתי, התנו, ייגנז האישום נגד הרב. הגשת האישום עוכבה - במשרד המשפטים מכחישים שהתיק נגד פינטו נגנז - וכעת המידע נבדק.


פורסם לראשונה 18/01/2014 20:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הולך ומסתבך. ניצב מנשה ארביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים