שתף קטע נבחר

הלך בדרך הטבע: עזריה אלון נפטר בגיל 95

עזריה אלון, זוכה פרס ישראל, מאבות שמירת הטבע בישראל ומאנשי הטבע המרכזיים בתולדות המדינה, הלך היום בבוקר לעולמו בביתו שבבית השיטה. לפני כחודשיים עוד חגג 60 שנים לחברה להגנת הטבע, שהיה ממקימיה

עזריה אלון, ממייסדי ומקימי החברה להגנת הטבע ומאנשי שמירת הטבע והסביבה החשובים והמרכזיים בתולדות מדינת ישראל, הלך היום (א') בבוקר לעולמו, בביתו שבבית השיטה, והוא בן 95.

 

 

אלון נולד בשנת 1918 באוקראינה, בשנת 1925 עלתה משפחתו לארץ ישראל והתיישבה במושב כפר יחזקאל שבעמק יזרעאל. בשנת 1932 עברה המשפחה לקריית חיים. כשהיה אלון בן 20, הוא חזר אל העמק והצטרף כחבר קיבוץ בית השיטה, מקום מגוריו לאורך כל השנים. בשנת 1952 נישא לרות. לאלון ולרות 4 ילדים.

 

אלון, מאבות שמירת הטבע בישראל, הוא ממייסדי ומקימי החברה להגנת הטבע, הארגון הסביבתי הגדול והוותיק בישראל, שהחלה את פעילותה בסוף שנת 1953, על רקע המאבק בייבוש החולה. הוא עבד כמורה דרך ומדריך ידיעת הארץ לאורך שנים רבות.

 

אלון בכנס של החברה להגנת הטבע בנוב' 2013 (צילום: החברה להגנת הטבע) (צילום: החברה להגנת הטבע)
אלון בכנס של החברה להגנת הטבע בנוב' 2013(צילום: החברה להגנת הטבע)

 

מגיש תוכנית רדיו הוותיק ביותר

מאז שנת 1992 גם לימד בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. בשנת 1959 החל אלון בהגשת תכנית הרדיו "נוף ארצנו", בקול ישראל, והוא המשיך עד ימיו האחרונים בהגשת התכנית, שבזכותה נכנס לספר השיאים של גינס כמגיש הוותיק ביותר של תוכנית רדיו. אלון היה הזוכה הראשון בפרס רשות השידור, בשנת 1966, על תכניתו.

 

אלון חיבר עשרות ספרים בנושאי טבע וידיעת הארץ, בהם גם ספרי ילדים, המקרבים את הקוראים הצעירים לטבע ולשמירתו. הוא ערך את הספר מדריך לציפורי ארצנו והיה העורך הראשי של האנציקלופדיה של החי והצומח בארץ ישראל.

 

מקבל את פרס ישראל. הנשיא פרס ועזריה אלון (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
מקבל את פרס ישראל. הנשיא פרס ועזריה אלון(צילום: עומר מירון)

 

דמותה של מדינת ישראל

אלון זכה לאורך השנים בפרסים רבים כהוקרה על פועלו ותרומתו למען שמירת הטבע בישראל, בהם פרס צימרמן לאיכות הסביבה (1977), פרס ישראל, ביחד עם החברה להגנת הטבע (1980), פרס יו"ר הכנסת לאיכות החיים והסביבה (1984), תואר ד"ר לשם כבוד מטעם מכון ויצמן (1991), פרס יגאל אלון למעשה מופת חלוצי (1994), אות מפעל חיים להגנה על הסביבה מטעם המשרד להגנת הסביבה (2008), פרס הרצל (2010) ופרס ישראל למפעל חיים, על תרומה מיוחדת לקהילה ולחברה (2012).

 

לפני כחודשיים עוד השתתף אלון בחגיגות 60 שנים להיווסדה של החברה להגנת הטבע, שכאמור, היה ממקימיה. מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן, אמר: "עזריה אלון הוא דמותה של מדינת ישראל ודמותה של מדינת ישראל היא עזריה אלון. קשה לדמיין איך ארץ ישראל ונופיה היו נראים לולא העשייה הרבה של אלון, ההישגים שלו ותרומתו לאורך עשרות השנים בהן היה פעיל, מימיו כבחור צעיר במאבק סביב ייבוש החולה ועד לימים האחרונים, בהם לקח חלק במספר מאבקים סביבתיים.

 

"אלון היה דוגמא ומופת לאהבת הארץ, הוא חינך ולימד דורות רבים, הפיץ לציבור את הידע העצום שלו והשתתף באינספור מאבקים סביבתיים, למען הטבע והציבור. הטבע בישראל איבד היום את גדול תומכיו".

 

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, הספיד: "עזריה אלון הניח את היסודות לשינוי התפישה של אזרחי ישראל בגישה אל הטבע והסביבה והמשיך לפעול להנחלת מסריו עד ימיו האחרונים. נפגשנו לאחרונה בארועי 60 שנה לחברה להגנת הטבע והיה לי ברור כי מורשתו תהיה חלק מנוף ארצנו לדורי דורות. יהי זכרו ברוך".

 

הלווייתו של אלון תתקיים ביום שלישי בצהריים בקיבוץ בית השיטה.

 

תערוכת צילומיו של אלון, "עזריה אלון - אדם, נוף ומצלמה", מציגה בימים אלו ללא תשלום באוניברסיטת חיפה ותימשך עד סוף פברואר. הציבור מוזמן. צפו בראיון אחרון שערך עזריה אלון ביום עיון בפתיחת התערוכה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
תודה גדולה מהטבע. עזריה אלון ז"ל
צילום: דורון גולן
מומלצים