שתף קטע נבחר

מה הקשר בין מחלת חניכיים ללידה מוקדמת?

איך שלמות השיניים והחניכיים משפיעה על ההריון, למה כל כך קשה לשמור על היגיינת הפה במהלך התקופה הזו ואיך לשמור על בריאות הפה וההריון במקביל? רופא שיניים מסביר

מחלת חניכיים (דלקת חניכיים, Periodontitis) הינה מחלה דלקתית הנגרמת כתגובה של מערכת החיסון לחיידקים הקיימים בחלל הפה. החיידקים חודרים בין החניכיים לשן וגורמים לדלקת סביב השורש. ללא טיפול וכאשר עולה מספרם של החיידקים (הגורמים למחלת החניכיים) מתחיל הרס של הרקמות התומכות בשן, החניכיים ועצם הלסת.

 

את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

 

הסימנים עיקריים המעידים על מחלת חניכיים הינם נפיחות ואודם של החניכיים דימום מהחניכיים (בעת צחצוח שיניים לדוגמה), ריח רע מהפה ובשלבים מתקדמים של המחלה גם ניידות של השיניים.

 

עוד כתבות על בריאות השן

משחת שיניים: למה היא חשובה לבריאות?

11 דרכים לשכנע את הילד לצחצח שיניים

18 כללים: כך תדעו אם רופא השיניים שלכם טוב

 

אז איך זה קשור להריון?

הריון הינו תהליך טבעי ובריא לרוב, אולם לעתים יש שלוש תופעות לוואי המופיעו במהלכו:

 

משקל ילוד נמוך ( 2500 גרם).

לידה מוקדמת (לפני שבוע 37) נחשבת לגורם סיכון שני, עולמי, לתמותת ילדים מתחת לגיל 5 שנים.

רעלת הריון (ל"ד וחלבון גבוהה בשתן לאחר שבוע 20).

 

מחקרים מצביעים כי קיים קשר סטטיסטי בין מחלת חניכיים בנשים בהריון וסיבוכי הריון. השפעת מחלת חניכיים על הריון יכלה להתקיים בשני נתיבים:

נתיב ישיר: חיידקים מחלל הפה מגיעים לעובר.

נתיב עקיף: תוצרי הדלקת של מחלת החניכיים משפיעים על העובר.

 

בשנת 1996 פורסם לראשונה מחקר מאוניברסיטת צפון קרוליינה המצביע על קשר בין מחלות חניכיים לסיכון מוגבר ללידות מוקדמות וילודים במשקל נמוך. אולם נוכחות גורמים נוספים המשפיעים הן על שכיחות לידות מוקדמות והן על בריאות חניכיים ירודה (זיהומים שונים, מצב סוציו-אקונומי ירוד, עישון וכד'), הקשו על הוכחת קשר ברור של מחלת החניכיים ללידות מוקדמות.

 

השנה, בנייר עמדה של הפדרציה האירופאית לפריודונטיה והאיגוד האמריקאי לפריודונטיה, נכתב שמחלת חניכיים קשורה לסיכון ללידה מוקדמת, ילודים במשקל נמוך יותר ורעלת הריון.

 

טיפול במחלת חניכיים אמנם לא הוריד משמעותית את מס' הילודים במשקל נמוך יותר ולידות מוקדמות יותר אולם בהחלט משפיע על קבוצה מסיימת של נשים בהריון בעיקר אלה עם לידה מוקדמת בעבר והיסטוריה של מחלת חניכיים. ולכן בהחלט יש חשיבות לטפל במחלת החניכיים בנשים בהריון.

 

לטפל בשיניים לפני הכניסה להריון

מומלץ להיכנס להריון עם בריאות חניכיים ושיניים טובה. אין סיבה להמתין להריון על מנת להתחיל בטיפול. הטיפול צריך לכלול טיפולי שיניים, ניקוי שיניים והדרכה לשיפור גהות הפה.

 

במידה שהמחלה במצב מתקדם (כאשר יש כבר ספיגת עצם) מומלץ לפנות למומחה למחלות חניכיים.

 

בזמן הריון יש להקפיד על בריאות החניכיים ע"י ניקוי קבוע אצל שיננית או הקצעת שורשים (ניקוי עמוק אשר מתבצע עם הרדמה מקומית), זאת כדי להוריד את כמות החיידקים בחלל הפה אשר יכולים לגרום למחלת חניכיים להעלות את הסיכון לסיבוכי הריון.

 

כמו כן בזמן הריון ישנם גורמים נוספים אשר מקשים על שמירה על בריאות חלל הפה:

 

שינויים הורמונאליים: משפיעים באופן ישיר על תוצרי דלקת ומשפיעים על התפתחות מחלות החניכיים. בהריון נראה בד"כ חניכיים אדומים ונפוחים יותר אשר ידממו בקלות לגירוי קל כמו צחצוח שיניים וכד'.

 

נגעים המתפתחים בפה: במקרים קיצוניים נוצר נגע שפיר בחניכיים אשר מתבטא בנפיחות החניכיים בין השיניים. הנגע בד"כ חולף עם סיום ההריון אולם אם הנגע גדל למימדים אשר גורמים להפרעה תפקודית של האישה ההרה יש להסירו.

 

בחילות והקאות: אחוז גבוה מהנשים סובלות מבחילות והקאות בזמן הריון תופעות שמקשות על שמירה נאותה של גהות הפה.

 

לסיכום, קיים קשר בין מחלות חניכיים וסיבוכי הריון. חשוב מאד לטפל במחלת החניכיים לפניי הריון אולם גם בזמן הריון ע"מ להקטין את הסיכוי לסיבוכים. בזמן הריון תגובת החניכיים חריפה יותר אולם לא בהכרח מעידה על מצב חמור יותר. במידה ואין שיפור לאחר טיפול אצל רופא השיניים מומלץ לפנות למומחה למחלות חניכיים.

 

ד"ר עירן פרונט, מומחה לפריודונטיה, יועץ מדעי לחברת כצט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
חשוב לשמור על היגיינת הפה בהריון
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים