שתף קטע נבחר

צילום: נועם (דבול) דביר, אלי מנדלבאום

אסון בירושלים: הורים ובנם נהרגו בפיצוץ גז

גז שדלף גרם לפיצוץ אדיר בבניין בשכונת גילה: זוג הורים ובנם הפעוט כבן שלוש נהרגו. 14 אחרים נפצעו, אחת קשה. הרס עצום לבניין ולסביבתו. טכנאי גז נעצר בחשד לרשלנות. עדויות: אמר שיחזור בבוקר להשלים את התיקון

בניין בשכונת גילה הפך לעיי חורבות בעקבות פיצוץ גז אדיר: בני זוג ובנם, פעוט כבן שלוש, נהרגו בפיצוץ שאירע הלילה (יום ב') בדירה בירושלים. גז שדלף כנראה גרם לפיצוץ בקומה השלישית של בניין ברחוב שבתאי הנגבי 65 בעיר. בסריקות ראשוניות אותרו גופותיהם של גבר ואישה בשנות ה-30 לחייהם ומותו של הפעוט נקבע בהמשך בבית החולים שערי צדק. עוד 14 בני אדם נפצעו בפיצוץ, בהם פצועה קשה מאוד בת 50 וזוג כבני 80 פצועים בינוני. יש חשש לקריסת המבנה. "הפיצוץ הרעיד את כל דרום ירושלים", סיפרו תושבים מודאגים. במשטרה בודקים חשד לרשלנות, והטכנאי עצור לחקירה. בהמשך היום יובא להארכת מעצר.

  

הפיצוץ גרם נזק רב לבניין בן שלוש קומות ולמבנים נוספים באזור. במקום גם כלי רכב שנפגעו מההדף. הרחוב נחסם לתנועה על ידי המשטרה. חובשים ופרמדיקים של מד"א פתחו בסריקות במקום, ופינו כ-15 פצועים, בהם פצועה אחת במצב קשה המאושפזת בטיפול נמרץ. לבית החולים הדסה עין כרם פונו תשעה פצועים, בהם הפצועה קשה ושמונה באורח קל. רובם שוחררו מבית החולים. לבית החולים שערי צדק פונו שישה נפגעים בהם הפעוט שמותו נקבע בבית החולים. מצבם של יתר הפצועים מוגדר קל.

 

בפצועים: גבר כבן 60 שהיה לכוד תחת ההריסות ונפגע בינוני, אישה כבת 50 עם כוויות בפנים, גבר כבן 80 עם חבלה ברגל ונערה כבת 12 עם חבלה בראש. הם פונו לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק.

 

שוטרי מרחב מוריה פתחו בחקירת נסיבות האירוע ועצרו במהלך הלילה טכנאי של חברת גז שהוזעק לבניין על-ידי שכנים המתגוררים בדירה הסמוכה לזו שבה אירע הפיצוץ. השכנים דיווחו כי הטכנאי ביצע כמה פעולות ועזב את המקום. הוא אמר לדיירים שפתר את התקלה באופן זמני והיה אמור לחזור הבוקר על מנת לספק פתרון קבע.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הרס עצום בדירות (צילום: אודי גל, דוברות כבאות והצלה ירושלים) (צילום: אודי גל, דוברות כבאות והצלה ירושלים)
הרס עצום בדירות(צילום: אודי גל, דוברות כבאות והצלה ירושלים)

הקירות עפו (צילום: אודי גל, דוברות כבאות והצלה ירושלים) (צילום: אודי גל, דוברות כבאות והצלה ירושלים)
הקירות עפו(צילום: אודי גל, דוברות כבאות והצלה ירושלים)

מראות הרס בבניין  (צילום: אודי גל, דוברות כבאות והצלה ירושלים) (צילום: אודי גל, דוברות כבאות והצלה ירושלים)
מראות הרס בבניין (צילום: אודי גל, דוברות כבאות והצלה ירושלים)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מפקד שירותי הכבאות, רב-טפסר שחר איילון, אמר: "קשה לדעת את מקור הפיצוץ. ננסה לשחזר ולהגיע למסקנה כיצד הוא קרה. השכנים מסרו שהם הזמינו טכנאי גז. לא ברור לנו מה הוא עשה, אך אין ספק שמדובר ברשלנות". בשירותי הכבאות מבקשים מהציבור לא לחכות לטכנאי במקרה של דליפת גז ולהתקשר למוקד 102.

 

אחיו של ההרוג הגיע לאזור הזירה ושם נאלצו השוטרים להודיע לו שאחיו, גיסתו ואחיינו בן השלוש נהרגו כתוצאה מהפיצוץ. "אחד האחים שלנו עבר במקום, ראה שמשהו לא תקין והזעיק אותנו", הוא אמר לאנשים במקום, "עכשיו אנחנו כאן מחכים לדעת מה קרה".

 

"התרענו כבר לפני שנה"

מאיר קדוש, אחד הדיירים בבניין, תיאר כיצד הוזעק הטכנאי וכיצד בנויה מערכת הגז במקום: "זה בניין שבו 65 דיירים. החימום בדירות נעשה באמצעות מערכת 'ניוקרס', לחימום מים ברדיאטורים באמצעות גז. כל פעם שמגיע דייר חדש לבניין הוא מתקין לעצמו את המערכת. ככה נוצר מצב של טלאי ועוד טלאי על צינור הגז הראשי".

 

קדוש סיפר: "לפני קצת יותר משנה שלחנו מכתב לחברת הגז והתרענו שכל הצנרת של הגז וההתנהלות של החברה היא רשלנית ופושעת. הבניין באורך של 150 מטר ואחרי כל המכתבים החברה אומרת שהכול יהיה בסדר. אנחנו לא יכולים כל הזמן לרדוף אחריהם. כל התקופה הזאת, כל הזמן, יש ריח חריף של גז כל פעם מדירה אחרת".

 

קדוש הוסיף כי אחת מבנותיו שמתגוררת אף היא בבניין היא שהזעיקה את הטכנאי, בעקבות ריח חריף מאוד של גז. "הטכנאי הגיע ב-19:45, אמר שיחזור בבוקר ובינתיים הכול בסדר. ב-01:00 בלילה היה הפיצוץ".

 

"הקירות והחלונות עפו מהפיצוץ"

אינה איוונוב, שנפצעה בפיצוץ וחולצה מדירתה על-ידי נכדה שהוא מתנדב במשטרה: "בשעה אחת בלילה היה פיצוץ. לא הבנו מה קרה, פתאום עפו החלונות, הדלת והקירות. ברחנו לחדר מדרגות ואז הגיע אמבולנס ממגן דוד אדום וכוחות משטרה והבנו שמדובר בפיצוץ גז בבית ממול. זה היה פיצוץ גדול מאוד, הרגשנו שזה כמו פצצה ומאותו רגע ברחנו מהבניין לגמרי".

הבניין לאחר הפיצוץ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הבניין לאחר הפיצוץ(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: נועם דבול דביר) (צילום: נועם דבול דביר)
(צילום: נועם דבול דביר)

 (צילום: נועם דבול דביר) (צילום: נועם דבול דביר)
(צילום: נועם דבול דביר)
 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הנכד איליה המתגורר בסמוך הוסיף: "חשבנו שזה פיגוע כי שמענו בום ענקי. היינו בטוחים שזה פח"ע - פצצה או רקטה. אנשים היו נצורים, נכנסתי מעט ללחץ אבל התעשתתי מהר. הייתה משפחה נוספת בבניין שפרצנו את הדלת כדי להגיע אליהם ואז ראינו אותם מתחבאים והוצאנו אותם. עבר לי פחד בראש אבל עשיתי את מה שצריך לעשות".

 

מאות סקרנים התכנסו בזירה זמן קצר לאחר הפיצוץ, לצד עשרות של אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, ניידות משטרה וניידות כיבוי אש. עופר, המתגורר בבניין, סיפר כי "זה היה בום קטלני. קמתי, לקחתי את הילד והאישה, ויצאנו מהבית. כל הזכוכיות שלנו פשוט התנפצו. בהתחלה חשבתי שזה פיגוע, אבל הרחתי את ריח הגז. ההדף היה קטלני".  

 

מחברת סופרגז נמסר בתגובה כי "מפרטים ראשונים המצויים ברשותנו, מתברר כי בשעה 22:10 בלילה הוזעק טכנאי לבניין, בעקבות פנייה טלפונית שהגיעה מדיירי הבניין. על-פי דיווח הטכנאי, הוא סגר את ברזי הגז. לצערנו, אירע הפיצוץ מאוחר יותר, בשעת לילה. על-פי הוראות החוק, אמורה להתבצע בדיקה של מערכת הגז הראשית בבניין אחת לחמש שנים. בבניין שבו אירע הפיצוץ, בוצעה בדיקה בספטמבר 2012, והמערכת נמצאה תקינה. החברה תשתף פעולה עם המשטרה והגורמים השונים למיצוי החקירה".

 

עיריית ירושלים סייעה למשפחות שבתיהן נפגעו. מרבית המשפחות התפנו בעצמן לבני משפחה ושכנים ושתי משפחות הועברו לבית מלון. צוותי הרווחה של העירייה נמצאים בקשר גם עם קרובי המשפחה של ההרוגים באירוע להענקת סיוע ככל שיידרש. ראש העיר ניר ברקת הגיע לזירה במהלך הלילה והתעדכן בטיפול בנפגעים.

 

"מוקדם לקבוע את סיבת הפיצוץ"

מפקד מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטי אמר בזירת האירוע: "בשעה 1:00 לפנות בבוקר התקבלו מאות קריאות טלפון על הפיצוץ. ככל הנראה מדובר בפיצוץ נפחי. הכוחות מבצעים כרגע סריקות בדירות, עוברים דירה-דירה, מחברים בין המשפחות ועורכים רשימות בסיוע פיקוד העורף. צוותים של העירייה והרווחה נמצאים במקום ודואגים לפנות את שאר השכנים. כרגע לא ידועה סיבת הפיצוץ ומוקדם מדי לקבוע".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

תושב הבניין ניר קדוש הוסיף: "בסביבות השעה 1:00 שמענו פיצוץ מטורף.

חשבתי שהניחו לי מטען חבלה בתוך הבית. כל הזכוכיות נפלו על הראש שלי ושל אשתי. התעוררנו בבהלה. קמנו על הרגליים וניערנו מעצמנו את כל מה שנפל עלינו, וברחנו החוצה. כל הבית שלנו התפרק, אין לנו לאן לחזור".

 

"פרצו לנו את הדלת כדי שנוכל לצאת החוצה", המשיך קדוש. "כל הקירות מלאים בסדקים. יש לנו שכנה שהקיר שחוצץ בין הדירות שלנו פשוט קרס. ניצלנו בנס".

 

גולשים רבים מהשכונות קטמון, תלפיות וגילה דיווחו ל-ynet כי שמעו את הדי הפיצוץ. "הוא הרעיד גם את החלונות וגם את המכוניות שהפעילו את האזעקות", העיד מוטי בוזגלו. תושב אחר, שהיה באזור גבעת רם, ציין כי "אפשר ממש להרגיש את עוצמת הפיצוץ".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פינוי פצועים מהבניין
צילום: גיל יוחנן
צילום: נועם (דבול) דביר
הבית שנפגע מהפיצוץ
צילום: נועם (דבול) דביר
צילום: גיל יוחנן
גילה, הלילה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
פיצוץ בבירה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים