שתף קטע נבחר

צילום: נועם (דבול) דביר, אלי מנדלבאום

המשטרה: "ההרוג הזמין את טכנאי הגז"

הוארך ב-3 ימים מעצרו של טכנאי הגז שחשוד כי גרם ברשלנות למותם של שלושת בני משפחת טופאן בשכונת גילה בירושלים. נציג המשטרה סיפר בדיון כי אבי המשפחה הזמין את הטכנאי. סנגורו של החשוד: "הוא סגר את ברז דירת המנוח למען הסר ספק"

פרטים נוספים חושפים את ממדי הטרגדיה: במשטרת ירושלים סבורים כי הגבר שנהרג הלילה (יום ב') עם רעייתו ובנם בן השנתיים בפיצוץ גז בשכונת גילה בירושלים, הוא זה שהזמין את טכנאי הגז החשוד בגרימת הפיצוץ ברשלנות. כך עולה מהדיון שנערך הבוקר בבית משפט השלום בעיר. בתום הדיון האריך השופט יצחק שמעוני את מעצרו של הטכנאי בשלושה ימים, אך אסר לפרסם את פרטיו המזהים. בפיצוץ נהרגו אברהם טופאן (56), אשתו גלית (42) ובנם הפעוט יוסף חיים.

 

מהפיצוץ נפצעו 14 בני אדם נוספים. נציג המשטרה אמר בדיון כי "החשד הוא שתפקודו של הטכנאי במקום, היה בו כדי רשלנות. חומר החקירה מעלה שאלות ותהיות רבות באשר לתפקודו. אנחנו עדיין לא יודעים באיזו דירה אירע הפיצוץ, ולא יכולים לשלול שזה קרה בדירה שכנה. ההרוג הזמין את הטכנאי".  

 

אסון בירושלים - דיווחים נוספים:

הטכנאי נעצר; סופרגז: 'אמר שסגר את הברז'

"היינו בטוחים שזה טיל". עדות של פצועה

 

נציג המשטרה סירב לפרט בדיון במה בדיוק כשל לכאורה הטכנאי. פרקליטו של הטכנאי, עו"ד יהודה שושן, טען בדיון כי הפיצוץ לא אירע בדירה שאליה הוזמן מרשו ושהוא נהג לפי כל הנהלים. לדבריו, "מה מצופה מאדם שנתן טיפול הולם ודיווח לפי הנהלים?! הוא בדק את הדירה ממול, ירד למטה, בדק את הצנרת ואת כל השעונים. לבסוף סגר את ברז דירת המנוח למען הסר ספק. יש נהלים שלא מטפלים בתשתיות בלילה. היו תלונות בעבר על כניסה אחרת לבניין".

חשד לרשלנות. טכנאי הגז בבית המשפט, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חשד לרשלנות. טכנאי הגז בבית המשפט, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

הטכנאי החשוד כיסה את פניו וסירב לדבר עם כלי התקשורת. קרוביו שהגיעו למקום אמרו: "חפשו את האשמים האמיתיים, הוא לא אשם כאן".

 

מוקדם יותר אמר עו"ד שושן כי "כמו כל בעל מקצוע שעוצרים אותו בחשד לרשלנות הוא מרגיש נורא ואיום". הסנגור ציין עוד כי מרשו עובד בחברת סופרגז יותר מ-17 שנה. לדבריו, "הטכנאי הפך שעיר לעזאזל כי סבורים שהוא פעל לא כראוי ואני סבור שיוכח שהוא פעל לפי הנהלים ולא נושא בשום אחריות פלילית. זה טכנאי רציני שהיה כונן לילה והוקפץ בעקבות קריאה על ריח של גז. הוא לא מצא דליפה בבניין שאליו הוזמן, ולכן הוא מילא דו"ח לפי הנהלים של החברה ושל משרד העבודה. הוא נפגש עם הדייר שהתלונן על ריח של גז, בדק את הצנרת והשעון ולא מצא דליפה".

 

עו"ד שושן הוסיף כי "הטכנאי שהגיע בשעה 22:00 לבניין סיפר כי היה ריח קל של גז שיכול לנבוע מסיבות שונות ולמען הביטחון והסר ספק הוא סגר את הברז בדירה של אותו דייר, למרות שהוא לא היה חייב לעשות את זה. בבוקר היה אמור להגיע טכנאי לבצע בדיקה מקיפה, בדיקה שלא עושים בלילה. הטכנאי אמר עוד שהפיצוץ אירע מדירה סמוכה ולא מהדירה שאותה הוא בדק. לכן הוא לא יכול היה לדעת שישנה בעיה בדירה הסמוכה".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

בפיצוץ שאירע בקומה השלישית בבניין בן ארבע קומות ברחוב שבתאי הנגבי בשכונת גילה בירושלים נהרגו כאמור הורים ובנם בן השלוש ונפצעו 14 בני אדם, בהם אישה בת 50 שנפגעה באורח קשה מאוד וזוג קשישים בני 80 במצב בינוני.

 

דיירי הבניין שנפגע סיפרו כי התריעו בעבר בפני חברת סופרגז. מאיר קדוש, אחד הדיירים בבניין, אמר כי "מדובר בבניין עם 65 דיירים, שהחימום בדירות נעשה באמצעות מערכת שנקראת 'יונקרס', שזה מערכת לחימום מים ברדיאטורים באמצעות גז. כל פעם שמגיע דייר חדש לבניין אז הוא מתקין לעצמו את המערכת הזאת וככה נוצר מצב של טלאי על טלאי על צינור הגז הראשי".

 

קדוש סיפר עוד כי "לפני קצת יותר משנה שלחנו מכתב לחברת הגז שבו התרענו שכל הצנרת של הגז וההתנהלות של החברה היא רשלנית ופושעת. הבניין עצמו הוא באורך של 150 מטר ואחרי כל המכתבים החברה אומרת ש'הכול יהיה בסדר' ואנחנו לא יכולים כל הזמן לרדוף אחריהם. כל התקופה הזאת כל הזמן יש כל פעם ריח חריף של גז מדירה אחרת. אתמול אחת מהבנות שלי שגרה גם בבניין הזמינה טכנאי כי היה ריח חריף מאוד של גז, הטכנאי הגיעה ברבע לשמונה בערב, אמר שהוא יחזור בבוקר ובינתיים 'הכול בסדר' ובאחת בלילה היה הפיצוץ".

השכנים דיווחו לשוטרי מרחב מוריה כי הטכנאי ביצע כמה פעולות ועזב את המקום. הוא אמר לדיירים שהוא פתר את התקלה באופן זמני והיה אמור לדבריהם לחזור הבוקר על מנת לספק פתרון קבע. מפקד שירותי הכבאות, רב-טפסר שחר איילון, אמר: "קשה לדעת את מקור הפיצוץ. ננסה לשחזר ולהגיע למסקנה כיצד הוא קרה. השכנים מסרו שהם הזמינו טכנאי גז. לא ברור לנו מה הוא עשה, אך אין ספק שמדובר ברשלנות".

 

מחברת סופרגז נמסר בתגובה כי הפנייה של הדיירים נעשתה רק בשעה 22:10. "מפרטים ראשונים המצויים ברשותנו, מתברר כי בשעה 22:10 בלילה הוזעק טכנאי לבניין, בעקבות פנייה טלפונית שהגיעה מדיירי

הבניין", אמרו בסופרגז. "על-פי דיווח הטכנאי, הוא סגר את ברזי הגז. לצערנו, אירע הפיצוץ מאוחר יותר, בשעת לילה. על-פי הוראות החוק, אמורה להתבצע בדיקה של מערכת הגז הראשית בבניין אחת לחמש שנים. בבניין שבו אירע הפיצוץ, בוצעה בדיקה בספטמבר 2012, והמערכת נמצאה תקינה. החברה תשתף פעולה עם המשטרה והגורמים השונים למיצוי החקירה".

 

במשטרת ירושלים ובמד"א ציינו כי הפיצוץ גרם נזק רב לבניין שבן שלוש קומות, ולמבנים נוספים באזור. במקום גם כלי רכב שנפגעו מהדף הפיצוץ. עופר, המתגורר בבניין, סיפר כי "זה היה בום קטלני. קמתי, לקחתי את הילד והאישה, ויצאנו מהבית. כל הזכוכיות שלנו פשוט התנפצו. בהתחלה חשבתי שזה פיגוע, אבל הרחתי את ריח הגז. זה היה פשוט נס גדול, ההדף היה קטלני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
זירת הפיצוץ, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים