שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רשות המסים: נפעל לגבות מס מטיפ למלצרים

  נציגי רשות המסים הבהירו בדיון בכנסת כי בכוונתם להסדיר בחוק את הפיכת הטיפ לשכר החייב במס: "אנחנו לא יכולים לתת כסות משפטית להון שחור, הטיפ יחשב כחלק מהכנסת המסעדה". במקביל המלצרים דורשים זכויות סוציאליות: "ל-100 אלף מלצרים אין שכר ועל הענף השתלט משטר פיאודלי"

  האם מלצרים ייאלצו בקרוב לשלם מס על הטיפים? ככל שזה תלוי ברשות המסים התשובה היא חיובית. הרשות הבהירה היום (ב') בכנסת כי בכוונתה להסדיר בחוק את הפיכת הטיפ לשכר החייב במס.

   

  דיונים נוספים היום בכנסת:

   

  הסוגיה נדונה בוועדה לפניות הציבור, בעקבות פניות רבות שהצביעו כי תחום המלצרות איננו מוסדר בחקיקה והחלל מעודד מעסיקים לנצל את הפרצה ולקחת מהמלצרים את התשר שהם מקבלים תמורת השירות.

   

  המלצרים טענו בדיון, כי לא מעט בעלי מסעדות ובתי קפה כוללים את הטיפים שקיבלו מהאורחים בשכר המינימום המשולם להם. אלון לי-גרין, ממובילי מאבק המלצרים, אמר כי "המצב בשטח הוא של-100 אלף המלצרים אין בעצם שכר ועל הענף השתלט משטר פיאודלי.

   

  "זה המקצוע היחיד שלא מקבלים בו שכר עבודה עבור שעת עבודה, שלא לדבר על זכויות סוציאליות ואפילו על פיצויים במקרה של תאונת עבודה". המחוקק קבע, שיש בכל עבודה דמי מחלה כדי שלא לאבד את העבודה במקרה של פציעה.

   

  עובדים מוחלשים

  אחד הדוברים בישיבה היה סטודנט בן 28, שביקש לא לפרסם את שמו, ומסר עדות מהשטח: "אנחנו עובדים מוחלשים שלא יכולים להתאגד. לא מצאתי כמעט מקומות שמשלמים דמי הבראה או דמי חופשה. אבל במקומות רבים מנכים מהטיפים כדי לשלם לעובדים אחרים במסעדה. חלק מהמעסיקים מטילים על המלצרים לנקות את המסעדה וככה גם חוסכים בעובדי ניקיון. אין כמעט מסעדה שעבדתי בה ולא שמעתי על ניצול מיני, כשאין שום פיקוח בנושא".

   

  עו"ד דבורה ספיר-אליעזר, ממשרד הכלכלה, הגיבה לדברים: "עלו בעבר הצעות חוק שקבעו כי הטיפ לא נחשב כשכר עבודה, אבל לא קידמו אותן בגלל שיש כאן אינטרסים מתנגשים. השאלה היא כיצד הם רוצים לראות את התשר שלהם: האם לקבל את התשר בתוספת זכויות סוציאליות, ויחד עם הזכויות גם חובות מוגדרות? או אולי בגלל שמדובר בעובדים צעירים, הם רוצים את ההכנסה נטו ובאותו רגע? אלו רק חלק מהשאלות שתקעו את המשך החקיקה".

   

  תמר ברכה, מרשות המיסים השלימה את התמונה: "אין ספק שאם נשלם בשחור, יהיה יותר כסף לכל עובד אבל אנחנו לא יכולים לתת כסות משפטית להון שחור. אנחנו מתכוונים להסדיר את הנושא בחקיקה כך שהטיפ יחשב כחלק מהכנסת המסעדה, על כל מה שכרוך בזה, כולל חיוב הנהנים במס".

   

  יו"ר הוועדה לפניות הציבור, ח"כ עדי קול (יש עתיד), קראה בסיכום הדיון "למצוא פתרון שלא יפגע במלצרים ובלקוחות". הוועדה אינה מתכוונת להמתין ליוזמה שתבוא מרשות המסים או ממשרד הכלכלה, ומתכננת לנסח הצעת חוק שתמצא את האיזון בין האינטרסים השונים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים