שתף קטע נבחר

650 המילים באנגלית שהילד שלכם חייב לדעת

לראשונה יוגדר אוצר מילים חובה לתלמידי יסודי וחטיבות ביניים, גם כדי "לא לבזבז זמן על מילים לא חשובות". איך הן נבחרו, מה בפנים ומה בחוץ?

This is the English alphabet: חמש המילים הללו הן חלק מרשימה של כ-650 מילים וביטויים שיוגדרו כחובה בלימודי השפה בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, במטרה להעשיר את אוצר המילים לפני המעבר לתיכון. ל-ynet נודע על השינוי בתוכנית שיחל בשנה הבאה וישפיע על ספרי הלימוד ועל השיעורים.

 

הרשימה המלאה לבתי הספר היסודיים - בקובץ docx

 

עד כה לא הוגדר היקף אוצר מילים שנדרש מתלמידים במערכת החינוך. בתוכנית החדשה גובשה רשימת ליבה (core) של כ-650 מילים וביטויים שיוגדרו חובה בקרב תלמידי יסודי ורשימה של כ-800 מילים וביטויים לחטיבות הביניים. בנוסף, יהיו עוד 2,000 מילות רשות (המוגדרות expansion) שישאירו מקום ליצירתיות של כותבי ספרי הלימוד והמורים עצמם.

 

"זו למעשה הפעם הראשונה שיהיו מילים מוגדרות ודרישה מספרית של הוראת אוצר המילים", מסבירה פרופסור פני אור, יו"ר ועדת מקצוע האנגלית. "עקבנו אחר תוצאות בחינות הבגרות באנגלית וראינו שישנה בעיה בקריאה ובכתיבה, בעיקר בהבנת הנקרא. מחקרים בעולם הראו שהסיבה העיקרית לכך היא מחסור באוצר מילים. התלמידים פשוט לא יודעים מספיק מילים באנגלית. ילדים שיש להם אוצר מילים רחב מתקדמים יפה מאוד לעומת אלה שיש להם אוצר מילים קטן, וזה נראה לאורך כל הדרך. זה מרכיב חשוב מאוד ברכישת שפה".

 

עוד על חינוך

אלימות בבתי ספר: "רשעות של ילדים"

"לא צריך 700 בפסיכומטרי כדי להיות מורה טוב"

 

ד"ר ג'ודי שטיינר, מפמ"רית (מפקחת-מרכזת) המקצוע במשרד החינוך, מסבירה כי כיום יש יד חופשית לכותבי ספרי הלימוד ולמורים. "המילים ששמים עליהן דגש הן לא בהכרח המילים שתלמידים זקוקים להן כדי להעלות את רמת האנגלית שלהם. התוצאה היא שמתבזבז זמן רב על לימוד מילים לא חשובות".

 

מילות החובה נבחרו בהתאם למיליוני טקסטים באנגלית שנאספו ברחבי העולם ודרכם בדקו מהן המילים הרווחות בשפה. "נעזרו בכלי הזה בארצות הברית, אנגליה ומדינות נוספות", מסבירה אור. "כמו כן הוספנו מילים שקשורות לתרבות הישראלית ולהוראת המקצוע, למשל: board. המילה 'לוח' באנגלית לא ממש נפוצה, אבל  היא חיונית במציאות של הכיתה. מובן שחלק גדול מאוד מהמילים נבחרו אחרי התייעצות עם מורים וכותבי ספרים, ולאחר הרבה חילוקי דעות". היא מבקשת להדגיש ש"המילים שמעתה יוגדרו חובה הן לא מילים שהתלמידים לא נתקלו בהן. לא המצאנו מילים, פשוט הגדרנו את החשובות".

"לא המצאנו מילים, רק הגדרנו את החשובות" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"לא המצאנו מילים, רק הגדרנו את החשובות"(צילום: shutterstock)

בכיתות יסודי, אומרת יו"ר ועדת המקצוע, מלמדים פעמים רבות את המילים בקבוצות, למשל צבעים, חלקי גוף וצורות. "כתוצאה מכך מלמדים מילים שמשתמשים בהן מעט מאוד במציאות. למשל purple - סגול. עד כיתה י"ב לא משתמשים במילה הזו בכלל. דוגמה נוספת היא toes - אצבעות הרגליים. מילים כאלה לא הוכנסו ברשימת החובה. אם כותבי הספרים רוצים להכניס אותן הם יכולים, כי יש להם רשימה של מילים נוספות שאינן חובה".

 

אור מוסיפה עוד דוגמה: "בלא מעט ספרים ראינו שמלמדים כיצד אומרים כלב, חתול ופרה באנגלית, אבל לא מלמדים את המילה animals - בעלי חיים. את המילה הזו הכנסנו ברשימת החובה".

 

רשימה גם לתיכונים?

שטיינר ואור מסבירות כי המהלך יוטמע בכיתות הלימוד בהדרגה, החל משנת הלימודים הבאה. כמו כן, ספרי הלימוד יעודכנו בהתאם לרשימות המילים. "ספרי הלימוד יהיו חייבים לכלול את המילים הללו, שרובן כבר נכללות, כדי להבטיח שהתלמידים נחשפים אליהן ולומדים אותן", אומרת שטיינר. "בינתיים המפקחים יעבדו עם המורים ויסבירו להם כיצד להתאים את ספרי הלימוד הקיימים".

בשבועות הקרובים יפורסמו עבור המורים תוכניות ורעיונות מעשיים ללימוד אוצר המילים בכיתה, דוגמת משחקים, חידות, שימוש במילון ואתרי אינטרנט מתאימים, שימוש בשירים, ספרים ועוד. פרט למילות החובה, תוכנית הלימודים המעודכנת תכלול גם רשימת מבני דקדוק ותתמקד בלימוד ויישום מיומנויות חשיבה מסדר גבוה. 

 

יו"ר ועדת המקצוע והמפמ"רית מציינות כי אם בשנים האחרונות הדגש היה על דקדוק,

 כעת הוא יועבר לרכישת אוצר המילים והרחבתו. בינתיים יחול המהלך, כאמור, רק על בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים.

 

"מפני שמדובר במהלך חדש ומהפכני, אנו רוצים קודם כול לקבל פידבקים מהשטח", אומרת אור, "רק אז נחליט אם אנחנו עושים רשימה גם לתיכונים. הנטייה כיום היא כן לעשות, אנו רואים זאת כדבר חיוני, אבל מעדיפים לחכות לתגובות מהשטח".

 

השתיים מדגישות כי הדבר לא יביא לשינוי בתוכן המבחנים. "ההנחה היא שאם תלמיד ילמד את המילים הללו, הוא יצליח בבחינות ויעלה את הציונים שלו", מסכמת שטיינר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המבחנים לא ישתנו. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים