שתף קטע נבחר

סוכל פיגוע בבנייני האומה ובשגרירות ארה"ב

ירי לעבר אוטובוס, פיצוץ משאית נפץ ופיגוע התאבדות בשגרירות: פיגוע התופת המשולב הזה תוכנן לדברי השב"כ על-ידי חוליית אל-קאעידה, שנעצרו שלושה מחבריה - תושבי מזרח י-ם והשטחים. "התאגדות רצינית שנגדעה"

אנשי השב"כ מסרו כי חשפו חוליית אל-קאעידה שתכננה פיגוע כפול בישראל: בית משפט השלום בירושלים התיר לפרסם היום (ד') כי השב"כ עצר בשבועות האחרונים שלושה פלסטינים, הבכיר שבהם תושב מזרח ירושלים ושניים נוספים מהשטחים. על פי החשד הם תכננו להוציא לפועל פיגועי טרור מורכבים בשליחות מפעיל מרצועת עזה, המשתייך לאל-קאעידה ומקבל הנחיות ישירות מראש הארגון איימן אל-זווהירי.

 

עוד בחדשות:

הון באיי הבתולה. מקלטי המס של מנהיגי סין

חומר הדברה הושאר בבית, בת שנה וחצי מתה

 

בחקירת השב"כ התברר כי המפעיל מהרצועה, בעל הכינוי הסלפי "עריב א-שהאם", גייס לפני כארבעה חודשים את השלושה: איאד אבו סארה (24) מראס חמיס שבמזרח ירושלים, רובין אבו נג'מה (30) מאבו תור שבמזרח ירושלים ועלא עאנם (22), תושב עקבה שליד לג'נין.

 

בשב"כ מעריכים כי הגיוס וההפעלה בוצעו בהתכתבות באינטרנט ובתוכנות סקייפ ופייסבוק. אף אחד מהפעילים לא ידע על התכנון והפעילות של האחרים. 

 

מימין: אבו נגמה, ענאם ואבו סארה ()
מימין: אבו נגמה, ענאם ואבו סארה
 

על פי השב"כ, אבו סארה הודה בחקירתו כי קיבל הנחיות להוציא לפועל פיגוע רחב היקף לאחר ששינן ולמד את עיקרי הסלפיה, זרם קיצוני באיסלאם. אביו אף היה עד לכך שגלש באתרים קיצוניים והזהיר אותו מלעשות כן. בנוסף הוא תרם כספים למימון יציאת פעילים לסוריה להילחם לצד אל-קאעידה.

 

מירי על אוטובוס - לפיצוץ שגרירות ארה"ב

בחקירתו סיפר אבו סארה כי תחילה תכנן לבצע פיגוע ירי באוטובוס בקו מירושלים למעלה אדומים - באמצעות ירי על גלגלי האוטובוס במטרה שיתהפך, לירות לעבר הנוסעים ובהמשך על כוחות ההצלה שיגיעו למקום. לאחר שרעיון זה נגנז, החל אבו סארה בהתארגנות מעשית לביצוע פיגוע תופת סימולטני בשני יעדים שהכיר היטב: בנייני האומה בירושלים ובניין השגרירות האמריקנית ברחוב הירקון בתל אביב.

 

חקירתו העלתה כי אמור היה לצאת בקרוב לסוריה, להיקלט שם על-ידי פעילים של אל-קאעידה, שיתאמו עמו את אופן ביצוע הפיגוע הכפול באמצעות חמישה פעילי אל-קאעידה שאמורים היו להיכנס לישראל באמצעות תעודות רוסיות מזויפות. שלושה מהם היו אמורים להפעיל מטעני נפץ רבי עוצמה בריכוז קהל בכניסה לבנייני האומה, ולאחר הפיצוץ אבו סארה היה אמור להוביל למקום משאית נפץ שתתפוצץ על כוחות ההצלה. באותו הזמן שני הפעילים האחרים היו אמורים להתפוצץ באמצעות חגורות נפץ שנשאו על גופם בכניסה לבניין שגרירות ארה"ב.

 

בשב"כ ציינו כי אבו סארה היה בשלבים מוקדמים של תכנון הפיגוע. אלה כללו רכישת ידע על הכנת חומרי נפץ מדשנים ורכישת כרטיסי טיסה לטורקיה, ממנה היה אמור להגיע לסוריה לצורך השלמת תכנון הפיגוע. בנוסף קיבל אבו סארה ממפעילו בעזה קובצי הדרכה על אופן הייצור של חומרי הנפץ.

 

העצור השני, אבו נג'מה, הודה בחקירתו שתכנן לבצע פיגוע חטיפת חייל מתחנת אוטובוס בירושלים ולהניח מטען נפץ בכניסה לבניין בשכונת אבו טור בבירה, שבו מתגוררים יהודים. הפעיל השלישי, עאנם, הודה כי תכנן להקים באזור מגוריו חוליה לביצוע פיגועים נגד מטרות ישראליות.

 

בשב"כ ציינו כי השלושה לא נעצרו בעבר בגין פעילות טרור אך תמכו בארגונים, ובהם אל-קאעידה. "מדובר בהתארגנות רצינית שנגדעה בשלביה הראשוניים, ובמהלך החקירה עדכנו את הגורמים האמריקניים וגורמים זרים רלוונטיים נוספים", אמר גורם בכיר בשב"כ. "דפוס הפעולה שלנו זהה בדיוק לשיטות שבהן אל-קאעידה הוציא פיגועים ברחבי העולם ובפרט בגבול ישראל-מצרים, באמצעות התכתבויות באינטרנט. התארגנות זו אינה קשורה לזו שסוכלה בסוף נובמבר בחיסולם של שני פעילי ג'יהאד עולמי בכפר יאטה בדרום הר חברון".

 

הגורם ציין עוד כי חמשת הפעילים הזרים שהיו אמורים להשתתף בפיגוע טרם נעצרו ובשל כך תוגברה הערנות והדריכות במעברי הגבול.

 

בשב"כ מסרו עוד כי "תופעת הג'יהאד העולמי ואל-קאעידה נמצאת אמנם בראשיתה ביהודה ושומרון, לאחר שברצועת עזה היא כוללת כבר מאות פעילים. אך במאמץ משותף עם הרשות הפלסטינית ניתן לבלום אותה בגדה". עוד עדכנו בשב"כ בהקשר להסלמה הנוכחית בדרום כי מאמציו של חמאס לרסן את הפעילים הסוררים שיורים רקטות לעבר ישראל מסתכמים בהידברות, שכנועים ופריסת כוחות בשטח, אך לא במעצרים. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
א-זווהירי. הוראות עד לירושלים
צילום: AP
מומלצים