שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן,  אודי גל, שירותי כבאות והצלה

המדביר לאם: "אם תריחו ריח תברחו מהבית"

בזמן שמשפחת גרוס נערכת להלוויית האחיות יעל ואביגיל, הוארך ביממה מעצרו של המדביר החשוד שגרם למותן ברשלנות. לאחר מכן הוא ישהה במעצר בית. נציג המשטרה: "הוא היה אמור לחזור לבית ביום שישי לאוורר את החומר". הרופאים ממשיכים להילחם על חייהם של האחים מיכאל (7) ויצחק (5) שמצבם מוגדר קשה מאוד

"המדביר אמר לבעלת הבית כי החומר אכן מסוכן ואם יריחו ריח או משהו יהיה שיברחו מהבית", כך טען בצהריים (ה') רס"ל פנחס סרי לוי, בדיון שבו ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו של המדביר החשוד שגרם ברשלנות למותן של אביגיל גרוס (4) ואחותה יעל בת שנה וחצי בביתן בירושלים. בית המשפט האריך ביממה את מעצר המדביר, שזהותו נאסרה לפרסום. החל ממחר הוא ישהה במעצר בית למשך שלושה ימים. במקביל, הרופאים בבית החולים שניידר בפתח תקווה ממשיכים להילחם על חייהם של האחים מיכאל (7) ויצחק (5) שמצבם מוגדר קשה מאוד. הוריהם של הילדים שנפגעו באורח קל שוחררו מבית החולים שערי צדק.

יעל גרוס (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
יעל גרוס(באדיבות המשפחה)

אביגיל גרוס (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
אביגיל גרוס(באדיבות המשפחה)

נציג המשטרה אמר עוד בדיון כי "בת אחת נפטרה במהלך האירוע ונוספת זמן קצר לאחר מכן. מחקירת האירוע שהמשטרה ביצעה עד עכשיו עולה שיום קודם לכן ביצעה המשפחה הדברה בבית. המדביר השתמש בחומר מסוכן ולטענתו היה אמור לחזור ביום שישי בבוקר ולאוורר את אותו חדר שבו שם את החומר ואטם אותו מחשש שמא ידלוף הגז. אותו חומר ברגע שדולף ומגיע לבני אדם זה מסוכן מאוד".

 

בדיון התברר כי למדביר אין הרשעות קודמות. פרקליטו וחברו של המדביר, עו"ד משה שיפמן, אמר בדיון כי "צריך קשר ישיר בין עילת המעצר לבין המעצר. חוץ מההרגשה הנוראית של מה שקרה, אין משהו שידיח אותו. אין צורך להשאירו במעצר". בסופו של דבר קבע שופט בית משפט השלום יצחק שמעוני כי את מעצר הבית יעשה המדביר בביתו של עו"ד שיפמן. השופט ציין בהחלטתו: "זה אירוע טרגי ועצוב. כואב הלב לראות את המחזות של הפעוטות".

המדביר ישהה במעצר יממה נוספת. בימ"ש השלום בירושלים, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המדביר ישהה במעצר יממה נוספת. בימ"ש השלום בירושלים, היום(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

פרקליטו של המדביר ציין מוקדם יותר כי "מדובר באדם מאוד נורמטיבי וותיק שמדביר הרבה מאוד שנים באזור ירושלים, הוא איש אחראי מאוד. מיד אחרי שזה קרה ועוד לפני שהמשטרה הגיעה אליו הוא כבר נסע לבית החולים כדי לסייע במסירת פרטים על החומר שבו הוא השתמש. זה חומר שהוא השתמש בו במשך הרבה זמן. מדובר בטבליות ולא ברור לי שיש מגבלה על הכמויות של החומר".

 

עו"ד שיפמן הוסיף כי "מאוד קשה למרשי בלי קשר ללמה זה קרה. התוצאות כרגע קשות, אני יודע שהוא שיתף פעולה בחקירה בצורה מאוד ברורה וללא שום התחמקויות. אני לא שמעתי ממנו על מקרים שבהם החומר גרם נזק בעבר. אם אין צורך להשאיר אותו לצורכי חקירה ואין חשש למסוכנות שלו, אין סיבה להחזיקו במעצר. זה ברור שהוא לא יסתובב וימשיך להדביר ואף אחד לא ייתן לו להדביר".

 

אסון ההדברה - דיווחים נוספים:

אביגיל ויעל מתו מהרעל: "המשפחה בהלם"

המדביר חשוד ברשלנות, בנו: "הוא אדם רציני"

 

אביגיל ויעל יובאו למנוחות בצהריים בבית העלמין הר המנוחות בבירה. ארבעת הילדים סבלו מבחילות, שלשולים והקאות ועם הגעתם למרפאה השכונתית "טרם", נאמר להוריהם לקחת אקמול ולרכוש בבוקר תרופה נגד בחילות. במרפאה טענו כי בשום שלב המשפחה לא הזכירה את נושא הריסוס. במשרד להגנת הסביבה ציינו בצהריים כי החומר נבדק במעבדה. עם זאת, אמרו במשרד, לפי הממצאים בשטח עולה שמדובר בחומר שאסור לעשות בו שימוש בבתי מגורים וכי על התכשיר נכתב שמדובר בחומר המיועד לשימוש חקלאי בלבד.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בבית החולים שניידר ממשיכים כאמור הרופאים להילחם על חיי האחים מיכאל ויצחק, שחוברו למכונת "אקמו" המחליפה את פעילות הלב והריאה. קרובת משפחה סיפרה הלילה כי חל שיפור במצבו של יצחק, אך עדיין נשקפת סכנה לחייו. הרופאים מעניקים לשני האחים טיפול תומך בתקווה שהשפעת הרעל תעבור לפני שגופם הקטן יקרוס. השניים מאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ חזה ולב. מחוץ ליחידה נמצאים קרובי משפחתם שמקווים לבשורות טובות.

 

ד"ר עובדי דגן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ-לב בבית החולים שניידר, אמר בצהריים כי "הילדים במצב יציב. נתמכים על ידי המכונות. הטיפול העיקרי הוא תמיכה בפעולת הלב שצריך להימשך לאורך זמן. ישנם סיכויי הישרדות אבל הם תלויים ביכולת הלב להתאושש. המכונה מחזיקה אותם בחיים ונשקפת סכנה לחייהם, לא ברור אם זה יחזיק מעמד לטווח ארוך. המכונה מספקת דם לרקמות. הרעלים מתפרקים לאט, בין 10 ימים לשבועיים".

 

סגנית מנהל מרכז שניידר, ד"ר אפרת ברון-הרלב, אמרה מוקדם יותר כי "מצבם הבוקר דומה למה שהיה אתמול בלילה. קיימת סוג של יציבות באי-יציבות. ה'אקמו' מאפשר ללב לנוח, והוא עושה את פעולתו כגישור. אף אחד

לא ציפה שיהיה שינוי לטובה. שוחחנו עם ההורים בטלפון. אנחנו דואגים מאוד לילדים, חשוב לנו לטפל בהם ואנחנו מטפלים בכל המשפחה. אנחנו מקווים שההורים יגיעו בקרוב, קשה לנו שאנחנו לא מחבקים אותם פיזית, זה עוזר בטיפול".

 

ד"ר ברון-הרלב אמרה עוד כי "קשה לומר אם הרעלן לא ממשיך את ההרס בגוף. גם אם לא, ישנה פגיעה בלב ואנחנו רוצים לראות את ההתאוששות. יש לנו ניסיון עצום בטיפול ב'אקמו' ובמחלות לב, וילדים יודעים להתאושש יפה מאוד".

 

האסון אירע ביום שני לאחר שבוצע ריסוס בבית משפחת גרוס. בחקירה עלה כי המדביר השאיר בדירה חומר רעיל ומסוכן ביותר בשם פוספין. החדר שבו הושאר החומר נאטם בסרט הדבקה, וכך גם מצאו אותו השוטרים.


פורסם לראשונה 23/01/2014 09:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
יעל ואביגיל גרוס
באדיבות המשפחה
מומלצים