שתף קטע נבחר

בקרב בין תמ"א 38 לפינוי-בינוי כולם מפסידים

הגיע הזמן שהממשלה והרשויות המקומיות ישלבו כוחות ויתחילו לקדם בו זמנית פרויקטים תקועים של תמ"א 38 ופינוי-בינוי. רק כך נוכל ליהנות ממלאי גדול של דירות חדשות באזורי הביקוש ומהתחזקות מרכזי הערים. דעה

פרויקטים של התחדשות עירונית הם כבר דבר שבשגרה, אבל עדיין קיימת מעין "מלחמה" בין תומכי תמ"א 38 לתומכי פינוי-בינוי. בעוד תמ"א 38 מהווה פתרון קצר ומהיר יחסית להשבחה עירונית נקודתית ולתוספת יחידות דיור באזורי הביקוש, פינוי-בינוי זהו פרויקט דומה - אך ארוך טווח. עם זאת, אינני רואה ניגוד אינטרסים בין יזמי תמ"א 38 ליזמי פינוי-בינוי, נהפוך הוא: שני המסלולים רק יכולים להשלים זה את זה ולהביא יחד תוך שנים ספורות לתוספת קריטית של יחידות דיור.

 

כתבות נוספות על תמ"א 38 בערוץ הנדל"ן :

 

תמ"א 38 מיועדת בראש וראשונה לאזורים המבוקשים ביותר בתל-אביב ובערי גוש דן והסביבה, שבהן ערך הקרקע גבוה במיוחד; ולאוכלוסייה הקיימת, כמו גם משפרי דיור בחתך סוציו-אקונומי גבוה, יש תמריץ משמעותי לקדם תוכניות אלה בבניינים הוותיקים שבהם הם מתגוררים - ולהוסיף עוד 2.5 קומות לבניין הקיים.

 

מבדיקה שערכנו במדגם אקראי של 400 בתי אב בגוש דן, המתגוררים באזורים ותיקים, עלה כי למעלה מ-70% מתוכם היו רוצים להשביח את איכות מגוריהם ולבצע תמ"א 38, זאת במידה שאותה עירייה הייתה מאפשרת להם זאת.

 

פינוי-בינוי, לעומת זאת, מאפשר פתרון אידיאלי לשכונות שנבנו בשנות ה-50 וה-60 של המאה שעברה, בדרך כלל במעטפת ערים קיימות, הקמת מגדלים מודרניים במקום השיכונים והשבחה משמעותית הן של ערך הקרקע והן של החתך הסוציו-אקונמי של אותם אזורים. החיסרון של פרויקטים של פינוי-בינוי הוא לוחות הזמנים הארוכים והבלתי צפויים.

 

הגיע הזמן לשתף פעולה

מבחינה זו, אין ספק, יש השלמה והיזון הדדי בין תמ"א 38 ופינוי-בינוי, ובפירוש לא סתירה ביניהן. אולם, לצערי, כיום הצגת דברים מקוטבת יוצרת את הרושם שאם, חלילה וחס, יקדמו העיריות תמ"א 38 - יביא הדבר לעצירה מוחלטת של פינוי-בינוי, ולהיפך.

 

מעבר לשאלה מה כדאי יותר, נשאלת שאלת מיגון האוכלוסייה, הן בפני רעידות אדמה והן בפני התקפות, מלחמות וטילים. על כן שאלת הזמן היא קריטית - לא ייתכן שלשכונות שלמות לא יימצא פתרון הולם במשך 15-10 השנים הקרובות, בציפייה למקבלי ההחלטות השונים.

 

אני קורא למקבלי ההחלטות - מהמשלה ועד לראשי עיריות - לשלב כוחות ולקדם בו זמנית אלפי תוכניות תמ"א 38, התקועות באפלולית מחלקות ההנדסה של עיריות רבות בגוש דן ואזורי הביקוש, ובכך להעניק מיידית מענה הולם לדרישת הקהל; וכן ליצור "מסלול ירוק" ליזמי פינוי-בינוי, כך שיוכלו להתמודד עם דיירים סרבנים ולקצר את ההליכים הביורוקרטים המסורבלים לקראת הוצאה לפועל של הפרויקט.

 

שיתוף פעולה ייתן מענה אמיתי לרעידות אדמה ומיגון העורף; זוגות צעירים ייהנו ממלאי גדול של דירות חדשות באזור הביקוש; משפרי הדיור יוכלו להגשים חלום ולחזור להתגורר בבניין מודרני ומשודרג במרכז העיר; ראשי הערים ייהנו מהתחזקות מרכזי הערים המתפוררים ומזרימת אוכלוסיות חזקות; ועם ישראל יהנה מחזות משודרגת ומשופרת של ערינו, ומתוספת משמעותית של דירות - שתשים קץ לסחרור מחירי הדיור.

 

הכותב הוא מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים