שתף קטע נבחר

בלי לדבר: המורדים נפגשו עם נציגי אסד

הצדדים היריבים ישבו לשולחן אחד בוועידת ז'נבה 2, אך לא לחצו ידיים והשאירו מלאכת הדיבור לשליח המיוחד של האו"ם. היום תתקיים עוד פגישה

פגישה תקדימית, אך ללא שינויים של ממש. נציגי משטר אסד והמורדים ישבו היום (שבת) לשולחן אחד במסגרת ועידת ז'נבה 2, שנערכת במטרה לשים קץ לאלימות שנמשכת כמעט שלוש שנים. עם זאת, בסיום הדיון הבהיר כל צד כי נכונותו להתפשר מוגבלת: דובר המורדים סיפר כי הפגישה לא לוותה בלחיצת יד, ואילו שר ההסברה הסורי חזר והדגיש כי בכוונתם לשמור על בשאר אסד בשלטון.

 

עוד בערוץ החדשות:

מכתבי אהבה של מפקד האס.אס נמצאו בת"א

להיות פונדקאית: "התנתקתי. ילדתי בשביל הכסף"

  

נציג המורדים ציין עוד במסיבת עיתונאים אחרי הפגישה כי צוותי המשא ומתן לא שוחחו ביניהם בפגישה וכי רק השליח המיוחד של האו"ם, לחדר אל-ברהימי, דיבר במשך 30 דקות. הנציגים גם נכנסו לחדר מכניסות נפרדות. אחר הצהריים צפויה להתקיים פגישה נוספת וממושכת יותר.

נציגי המורדים מגיעים לפגישה הבוקר     (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נציגי המורדים מגיעים לפגישה הבוקר (צילום: AFP)

שר החוץ הסורי בז'נבה, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שר החוץ הסורי בז'נבה, היום(צילום: EPA)

המלון שבו מתקיים המשא ומתן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המלון שבו מתקיים המשא ומתן(צילום: AFP)
 

הקואליציה הלאומית הסורית, ארגון האופוזיציה שהשתתף בשיחות, הודיעה לאחר הפגישה עם נציגי המשטר כי הם לא יעשו שום ויתורים וכי הסבל של העם הסורי ייפתר רק באמצעות העברת השלטון מידי אסד. לעומת זאת, שר ההסברה הצהיר כי הממשלה מסתייגת באופן מוחלט מההצעה לממשלת מעבר.

 

ועידת ז'נבה 2 עמדה על סף קריסה אתמול, המועד המקורי לפגישה התקדימית. בשעות הצהריים הודיעה האופוזיציה כי לא תיפגש עם נציגי המשטר משום שאינם מוכנים להכיר בהסכמות ועידת ז'נבה הראשונה, והיא חזרה בה רק כעבור כמה שעות הודות להתערבות השליח אל-ברהימי. הוא שוחח עם שני הצדדים ולחץ עליהם להתמקד בסוגיות נקודתיות יותר, שבהן יש סיכוי להגיע להסכמה.

 

"ציפינו לכמה מהמורות בדרך", אמר אל-ברהימי לעיתונאים. הוא גם הבטיח שנציגים שני

הצדדים יישארו בז'נבה עד יום ראשון, אולם לא ברור אם השיחות ימשיכו גם לאחר מכן. גורם דיפלומטי אחר התבטא בבוטות יותר: "ברור שיהיו התקפות היסטריה מדי יום".

 

אל-ברהימי כבר הבהיר כי מטרתו היא גיבוש צעדים פרקטיים, כמו הפסקות אש מקומיות, שחרור אסירים ומתן גישה לכוחות סיוע בינלאומיים – לפני שייגשו הצדדים למשא ומתן הפוליטי. "אני חושב שפתרון פוליטי מידי לא אפשרי, לצערי הרב", אמר גם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס.

 

גורמים דיפלומטיים הצהירו מראש כי היומיים הראשונים של הוועידה יעסקו בגיבוש עסקה להעברת סיוע הומניטרי לתושבי העיר חומס, שנמצאת תחת מצור. אתמול גם דיווחו פעילים סורים כי 63 פלסטינים מתו בחודשים האחרונים במחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוכּ בדמשק, בשל מחסור במזון ובתרופות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נציגי המורדים בוועידת ז'נבה 2
צילום: רויטרס
מומלצים